Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Od czego zależy wybór karawanu pogrzebowego?

Karawany pogrzebowe w swojej podstawowej funkcji są środkami transportu przeznaczonymi do przewozu zmarłych. Jednak ze względu na ograniczenia prawne nie każdy pojazd spełnia zawarte w przepisach warunki, które są niezbędne do zakwalifikowania środka transportu jako karawanu.

Obok funkcji użytkowej karawan jest istotnym elementem oprawy ceremonii pogrzebowej. Znaczenie mają więc takie aspekty jak marka pojazdu, jego kształt, wielkość, kolor – szczególnie wówczas, gdy zmarły zostawił dyspozycje co do wyboru karawanu, w którym odbędzie swoją ostatnią ziemską podróż.

Historyczna ewolucja karawanu

Przed wiekami zmarłych odprowadzano na miejsce pochówku niosąc ich na marach – specjalnej konstrukcji z drewna, wyściełanej słomą i ozdabianej kwiatami. Do przewozu  natomiast wykorzystywano początkowo wozy zaprzężone w konie. Przejazd z domu na cmentarz wypełniony był modlitwami i śpiewami uczestników pogrzebu.

Konne karawany na początku miały formę odkrytych wozów, czasem malowanych na kolor czarny. Z czasem odkryte wozy konne ewoluowały w konstrukcje zamknięte, często przeszklone po bokach, osłonięte baldachimem. W wersjach luksusowych konne karawany były karocami bogato zdobionymi rzeźbami, szybami z kryształu, lampionami.

Konie ciągnące karoce przykrywano czarnymi derkami, a ich łby ozdabiano piórami w tym samym kolorze.

Karawany takiego typu są używane nadal. W Nowym Orleanie na cmentarzu Lafayette pochówki z karawanami konnymi są codziennością. W Polsce możliwość wynajmu tego rodzaju pojazdów mają w ofercie tylko nieliczne zakłady pogrzebowe.

Ewolucja karawanów zawsze szkła w parze z rozwojem środków transportu, więc gdy pojawiły się samochody zaczęto je wykorzystywać jako karawany. Pierwszy spalinowy karawan pogrzebowy używany był od roku 1907 w Berlinie.

Obecnie to właśnie pojazdy spalinowe są podstawowym typem samochodu do transportu zmarłych, choć coraz częściej floty firm funeralnych zasilane są pojazdami z napędem elektrycznym.

Czy każdy pojazd może być karawanem?

O tym, czy pojazd może być przeznaczony do transportu ludzkich szczątków nie decyduje jego rodzaj, ale spełnienie wymogów ustawowych. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia z roku 2007 karawanem może być pojazd, który:

•             Oznakowany jest (i zarejestrowany) w sposób trwały jako pojazd przeznaczony do transportu ludzkich szczątków (ciał w trumnach lub prochów w urnach);

•             Posiada dwie wydzielone w sposób trwały części: transportową oraz kabinę kierowcy; w części transportowej dopuszcza się przewożenie wyłącznie ludzkich szczątków;

•             Wyposażenie części transportowej uniemożliwia przesuwanie się ładunku; powierzchnie tej części samochodu powinny być wyłożone materiałami łatwo zmywalnymi, odpornymi na działanie silnych środków odkażających, do których przechowywania wydziela się specjalne miejsce.

Rozporządzenie dopuszcza transportowanie urn innymi rodzajami pojazdów, w których są odpowiednie warunki do zachowania należytego szacunku dla ludzkich prochów.

Dokonując wyboru karawanu warto pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego. Głośno pracujący czy dymiący spalinami silnik może zakłócić przebieg ceremonii.

Jaki karawan pogrzebowy wybrać?

W ofercie zakładów pogrzebowych są karawany najlepszych, znanych firm motoryzacyjnych. W Polsce w przewadze są to pojazdy na podwoziach Mercedesa, Lincolna, Forda, Volvo, Volkswagena, Saaba czy też Jaguara. Elitą wśród samochodów pogrzebowych są Chrysler i Maserati Quattroporte.

Samochody pogrzebowe najczęściej mają kolor czarny, ciemny grafit lub głęboki granat. Popularne są także odmiany szarości, srebro i złoto. Białe karawany zamawiane są najczęściej do obsługi ceremonii żałobnych dzieci i młodzieży.Zakład pogrzebowy Alpa z Torunia dysponuje karawanami w pełnej palecie kolorystycznej: od śnieżnej bieli do głębokiej czerni. Służą one zarówno do obsługi uroczystości pogrzebowej, jak i do realizacji przewozów zmarłych na dłuższych trasach: krajowych i międzynarodowych. Dzięki tej różnorodności oraz otwartości personelu firmy rodziny osób zmarłych chętnie korzystają z możliwości wyboru samochodu, który odprowadzi bliską im osobę w ostatnią drogę.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx