Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Smakołyki dla psa – czy są szkodliwe dla zdrowia?

Na rynku znajdziemy wiele przysmaków dla naszych pupili. Są to produkty, które pomagają podczas nauki psa. Różnią się kształtami, smakami, kalorycznością oraz zawartością składników odżywczych. Przed zakupem sprawdź dokładnie skład produktów, aby w jak najlepszy sposób dobrać przysmaki dla Twojego pupila. Jednakże, podczas stosowania przysmaków należy zachować ostrożność. Nieprawidłowo podawane mogą wpłynąć w sposób negatywny i przynieść wiele szkód zarówno zdrowotnych, jak i wychowawczych.

Szkolenie czworonoga z wykorzystaniem smakołyków

Prawie każdy pies uwielbia przysmaki tak, jak my sami słodycze. Przekąski często wykorzystujemy podczas nauki określonych zachowań. Osoby zajmujące się zawodowo szkoleniem psów i behawioryści uważają, że stosowanie systemu nagród jest najlepszym rozwiązaniem podczas nauki. Pozytywne bodźce, wpływają na szybsze postępy oraz lepsze zapamiętywanie poleceń. Jednakże, podczas podawania smakołyków dla psanależy zachować ostrożność. Częste nagradzanie pupila, jedynie przysmakami może doprowadzić do uzależnienia, co w konsekwencji doprowadza do sytuacji, w której pies wykonuje dane polecenie jedynie, gdy otrzyma przekąskę. W trakcie treningów, należy etapami wprowadzać inne formy nagradzania jak: chwalenie, wspólna zabawa, czy głaskanie.

Podczas stosowania smakołyków dla psówjako formy nagrody, należy pamiętać, aby nie częstować psa przysmakami podczas codziennych sytuacji. Może to wpłynąć na dezorientację pupila, co negatywnie wpływa na efekty szkoleń, jakie osiągnęliśmy.

Smakołyki – przyjemność dla psa, ale z umiarem

Przed zakupem smakołyków dla pupila, pamiętaj o tym, aby dokładnie prześledzić skład danego produktu. Ważne, aby posiadał składniki odżywcze i był zarazem niskokaloryczny. Smakołyki dla zwierząt działają w sposób podobny jak przekąski dla ludzi. Zaspokajają głód chwilowo, co doprowadza do wyprodukowania nadwyżki energii, której pupil nie jest w stanie spożytkować. To prosta metoda do powstania problemów z nadwagą. Od początku należy ustalić pewne granice w stosowaniu smakołyków. Najlepiej jest stosować je jedynie w sytuacji, kiedy chcemy nagrodzić pupila. Pies będzie uważał przysmak za nagrodę za dobre zachowanie, a nie codzienną rutynę. Istotne jest, aby nie podawać zwierzęciu jedzenia ze stołu. Poprzez takie zachowanie, pies może szybko nauczyć się tzw. żebrania. Jedyną sytuacją, kiedy powinniśmy podawać smakołyki, poza treningami jest podawanie zwierzęciu zakamuflowanych leków.
Na rynku znajduje się coraz więcej zdrowych smakołyków, które mają niską zawartość kaloryczną, a zarazem cenne składniki odżywcze. Świetną alternatywą są suplementy diety, które znajdują się w postaci smacznych dla psa tabletek. Można je stosować podczas treningów lub jako wzbogacenie diety zwierzęcia.

Zachowaj zdrowy rozsądek przy podawaniu przysmaków

Odpowiednio dobrane smakołyki mogą urozmaicać dietę pupila. Istotne jest wprowadzenie reguł już od wieku szczenięcego. Nie wolno podawać dużych ilości przysmaków, a tym bardziej zastępować nimi normalnych posiłków. Przy układaniu diety dla czworonoga, należy pamiętać, aby doliczyć kaloryczność przekąsek i podczas ich podawania, zredukować ilość podawanej karmy. Zbyt częste podawanie przysmaków, może doprowadzić do problemów metabolicznych i otyłości. Najlepiej stosować przekąski jedynie jako formę nagrody, a nie codzienny pokarm. Pozwala to na zachowanie odpowiedniego bilansu kalorycznego. Jeżeli podajesz przekąski bez powodu, może to doprowadzić do wyuczenia złych nawyków. Pies przestaje postrzegać przysmak jako nagrodę i traktuje to jako codzienność. Dodatkowo możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasz pupil zaprzestanie jedzenia zwykłej karmy, ponieważ uzależni się od przysmaków.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx