Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Sadzonki jabłoni – uprawa i pielęgnacja

Jabłonie należą do najpopularniejszych drzew owocowych uprawianych w naszym kraju. Sam owoc jest nie tylko bardzo smaczny, ale przede wszystkim niezwykle zdrowy. Każdy hodowca tego rodzaju upraw powinien zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami na temat hodowli i ochrony tej rośliny.

Odpowiednia gleba i nawodnienie

Jabłonie zalicza się do niewysokich drzew o silnie rozgałęzionej koronie i niedużym pniu. Ceni się szczególnie te gatunki, które rodzą słodkie owoce, świetnie nadające się na soki. Jeśli zakupimy sadzonki jabłoni, to musimy pamiętać, by umieścić je w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Gdy drzewka dotknie krótkotrwała susza, to nie ma tragedii. Jednak przy dłuższych bezdeszczowych okresach trzeba je podlewać. Roślina nie jest odporna na wiosenne przymrozki. Takie warunki uszkadzają bowiem delikatne pąki. Młode sadzonki jabłoni należy umieścić w glebie żyznej o zasadowym odczynie. Świetnie rosną na glebie próchniczej i wilgotnej, a przy tym przepuszczalnej.

Nawożenie jabłoni

Najlepszym okresem do umieszczania sadzonek jabłoni w ziemi jest jesień lub wiosna. Nie powinno się jednak sadzić rośliny w gruncie przemarzniętym. Kiedy drzewko jest już zasadzone, trzeba je regularnie nawadniać. Starsze drzewa podlewamy tylko wówczas, gdy przez długi okres nie ma opadów deszczu. Podczas uprawy jabłoni bardzo istotne jest nawożenie. Gdy nowe drzewko sadzimy w glebie, wystarczy użyć preparatu do ukorzeniania. Jeśli sadzonkę jabłoni umieściliśmy w ziemi w okresie jesiennym, to nawozimy ją dopiero na wiosnę. Intensywne nawożenie drzewa powinno mieć miejsce dwa razy w roku. Najlepiej jeśli zrobimy to wczesną wiosną i latem. Jeżeli pominiemy nawożenie letnie, to trzeba to zrobić jesienią. Do niezbędnych składników mineralnych zaliczamy przede wszystkim azot.

Czynności pielęgnacyjne

Każdy sadownik, pragnący zebrać duży plon powinien pamiętać o usuwaniu nadmiaru zawiązków owocowych. To doprowadzi do owocowania drzewa w ciągu każdego roku. Poza tym takie działanie pozwoli uzyskać lepszy smak owoców oraz zapewni odpowiednie ich zagęszczenie. Musimy także pamiętać o innym ważnym zadaniu. Kiedy sadzonki jabłoni podrosną, należy zastosować przycinanie rośliny. Dzięki temu roślina będzie miała ładniejszy pokrój i uzyska lepsze plonowanie. Odpowiednie cięcie wzmocni drzewo, dzięki czemu będzie bardziej odporne na czynniki chorobowe. Po posadzeniu rośliny przycinanie nie będzie potrzebne, ale już w drugim roku należy to zrobić. Najczęściej przycina się gałęzie rosnące do środka oraz te, które rosną pionowo lub są obumarłe.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx