Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Pieczątki niezbędne dla każdej firmy

Prowadzenie własnej firmy wymaga mnogości sprzętu potrzebnego do specjalistycznego, fachowego wypełnienia i stworzenia dokumentów w ogóle. Dlatego też jednym z podstawowym narzędzi do pracy w firmowym czy jakimkolwiek biurze są pieczątki. Jakie? Sprawdźmy zatem.

Pieczątki: jaka wielkość?

Mało kto wie, iż w zależności od ważności (choć niemalże wszystkie podstawowe pieczątki są niezbędne) pieczątka ma inny rozmiar. Wyróżniamy główny podział na: pieczątki firmowe oraz pieczątki kieszonkowe. Pierwsze z nich posiadają wymiary tradycyjne: od 46 na 17 mm, po 58 na 22 mm, aż do 75 na 36 mm. Dzięki temu zmieszczą się na nich wszystkie najważniejsze dane o firmie, takie jak nazwa, NIP czy adres firmy. Z kolei pieczątki kieszeniowe – mniejsze aniżeli firmowe, zawierają mało informacji, na ogół tylko nazwisko i stanowisko. Najczęściej są to pieczątki, jakich używają lekarze: pieczątki lekarskie. Jeżeli potrzebujemy nieco większej, istnieją także pieczątki standardowe kieszonkowe, które zmieszczą 3 – 5 linijek tekstu.

Podział pieczątek ze względu na zastosowanie i dane

Choć główny podział, wydawać by się mogło, to ten wyżej wymieniony, okazuje się, iż ów podział ma jeszcze rozróżnienie ze względu na swe przeznaczenie; informacje na niej zawarte. Jakie zatem mogą być pieczątki do firmy?

Pieczątki imienne: zawierają imię i nazwisko osoby wydającej dokument lub się pod nim podpisującej. Znajdziemy je niemalże we wszystkich biurach; mają je na ogół doświadczeni i zajmujący wysokie stanowiska pracownicy danej firmy. Idealne sprawdzają się jako pieczątki kieszonkowe.

Pieczątki z datą – datowniki: posiadają one ręcznie ustawiany rząd cyfr, które można ustawić zgodnie z datą przybicia pieczątki lub numerem tzw porządkowym dokumentu. Są niezbędne w biurach, urzędach czy kancelariach prawniczych.

Pieczątki firmowe: zawierają najważniejsze informacje firmowe, takie jak NIP, nazwa, adres itp. 

Kształty pieczątek

Najczęściej używane są tradycyjne, kwadratowe pieczątki, które są idealne, aby umieścić logo czy nazwę naszej firmy i wszelkie inne informacje. Niemalże wszystkie dostępne na rynku pieczątki są prostokątne, aby najczytelniej przedstawić wszystkie dane na jednej pieczątce zmieścić jak najwięcej danych. Istnieją jednak też pieczątki okrągłe, które na ogół zawierają logo firmy. Takich pieczątek raczej nie znajdziemy w biurze czy firmie, a jedynie na reklamie czy wizytówce mniejszych marek. 

Z czego robione są pieczątki?

Na ogół z drewna i plastiku. Tradycyjne pieczątki, niegdyś były drewnianymi stemplami z gumkami, na których zaznaczone były pożądane słowa. Obecnie najczęściej używane są plastikowe pieczątki. Jednak np. na poczcie spotkamy się z pieczątkami ciężkimi, metalowymi, które muszą być wytrzymałe; przecież codziennie przybijają setki listów. Dlatego też są nieszczególnie mobilne, lecz niezbędne na poczcie.

Jakie informacje powinna mieć pieczątka?

Skupmy się przede wszystkim na pieczątkach firmowych. Takowe muszą mieć niezbędne dla firmy informacje, które powinny być zapisane na pieczątce. Oczywiście musi to być np. NIP, nazwa firmy plus jej zakres działalności (np. spółka zoo) czy siedzibę, czyli adres naszej firmy. Wymienione muszą być na mniejszej, kieszonkowej pieczątce. Na większych natomiast powinny dodatkowo znaleźć się: logo, adresy, REGON, zaś jeśli chodzi o nr konta bankowego, nie musi on być zawarty, chyba że nam na tym zależy. Tak samo z adresem email czy nazwą strony internetowej naszej firmy.

Kolejność zawartych informacji o firmie

Na pieczątce znajdą się wszak najważniejsze dane dotyczące firmy, dlatego też powinny być ułożone właśnie pod względem ważności. Zatem w pierwszej linijce z góry musi być nazwa firmy. Powinna ona być widoczna i estetycznie zapisana. Jeżeli nasza firma posiada logo, powinno ono być ustawione obok nazwy. Poniżej warto zamieścić nr telefonu wraz z emailem. Dalej adres strony internetowej oraz tego typu dane. Możemy również na samym dole dodać NIP czy rodzaj prowadzonej działalności. Nasza pieczątka powinna być wizytówką naszej firmy czy nas samych jako pracowników biura.  

Jak zamówić pieczątki?

Pieczątki online najlepiej zamówić na profesjonalnej stronie z firmowymi akcesoriami do pracy. Możemy je znaleźć np. https://taniestemplowanie.pl/. Zdecydowanie lepiej jest zamówić stemple po wcześniejszym spisaniu swych oczekiwań i danych firmy. Wystarczy opisać wymagania firmie, opłacić przesyłkę i oczekiwać na kuriera. Przesyłka zazwyczaj przychodzi w 24 godziny od momentu przygotowania pieczątek, chyba że wybieramy typowy model. Oczywiście kurier przyjedzie w godzinach swojej pracy albo zostawi paczkę w paczkomacie. Jest to niebywale wygodna i korzystna opcja dla każdego, kto ma mnóstwo spraw na głowie i nie ma czasu, aby jechać do firmy wyrabiającej pieczątki, żeby na miejscu zakupić i złożyć zamówienia na pieczątkę. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, poradźmy się fachowca i poprośmy go o pomoc w wyborze idealnych, estetycznych oraz porządnych stempli: pieczątek, które są wizytówką naszej firmy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx