Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Termostaty pokojowe – co musisz wiedzieć przed ich zakupem?

Zima to często bajeczny okres, w którym jednocześnie głowimy się nad sposobami zaoszczędzenia jak największych sum pieniędzy, które przeznaczamy na ogrzewanie domów i mieszkań. Niestety często zdarza się, że nieodpowiednie elementy systemów zapewniających nam codzienne ciepło doprowadzają do trwonienia całkiem dużych kwot. Jednocześnie wraz z rozwojem technologii pojawia się coraz więcej urządzeń zapewniających nam komfort i ograniczenie kosztów w jednym, a wśród takich zbawiennych przedmiotów znajduje się termostat pokojowy. Sprawdź, jakie korzyści wynikają ze stosowania termostatów pokojowych i dlaczego warto posiadać dobry termostat.

Czym jest termostat pokojowy?

Termostat pokojowy to niewielkie urządzenie, za pomocą którego jesteśmy w stanie w pełni kontrolować proces ogrzewania powierzchni. Dzięki odpowiedniemu termostatowi z łatwością możemy zarządzać całością procesów grzewczych, dostosowywać poziom ciepła w konkretnych pomieszczeniach, a nawet aktywować proces grzania w wybranych dniach i godzinach. W zależności od typu i stopnia zaawansowania urządzenia, termostat pokojowy może również sterować jednocześnie kilkoma obiegami, na przykład ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym. Co więcej, pomaga on zarządzać procesem ogrzewania wody.

Czy termostat pokojowy jest potrzebny w życiu codziennym?

Termostat pokojowy to urządzenie, które coraz częściej wchodzi w skład wyposażenia naszych domów. Nie jest to związane z bezpodstawną modą, a wręcz przeciwnie – z bardzo praktycznym wykorzystaniem i poprawą codziennego komfortu. Montując go w odpowiednim pomieszczeniu oraz zachowując wszystkie zasady poprawnej instalacji możemy w precyzyjny sposób dogrzewać nasze mieszkanie lub inne powierzchnie użytkowe. Poza zaletami związanymi z wygodą możemy także w sposób skuteczny zaoszczędzić sporo pieniędzy, co w obecnych czasach inflacji i przy wzroście paliw grzewczych jest bardzo istotne.

W jaki sposób termostaty pokojowe mogą pomóc nam w oszczędzaniu? Otóż właśnie dzięki precyzyjnemu sterowaniu temperaturą. Wybierając reprezentatywne pomieszczenie, w którym umieścimy termostat zapobiegniemy przegrzewaniu się pokoi, bezsensownemu wietrzeniu pomieszczeń w przypadku, gdy jest nam zbyt gorąco oraz jednocześnie utracie energii ze zbyt intensywnego spalania.

Jak działają termostaty pokojowe?

Zasada działania termostatów pokojowych jest nieco zróżnicowana pod kątem konkretnego modelu, jego oprogramowania i funkcji. Najprostszy termostat wygląda jak niewielkie plastikowe pudełko, które posiada przyciski zwiększające i zmniejszające poziom temperatury opatrzone znakami „+” oraz „-‘’, a także wyświetlacz prezentujący aktualną temperaturę. Urządzenie posiada też diodę informującą o poziomie osiągniętej wartości ciepła – kiedy w pomieszczeniu panuje zadana temperatura dioda świeci się na zielono, natomiast gdy temperatura nie osiągnęła określonego poziomu świeci się ona na czerwono.

Oczywiście im bardziej zaawansowane urządzenie tym bardziej rozbudowany jest termostat pokojowy. Nowocześniejsze urządzenia posiadają nie tylko bardziej rozbudowany wyświetlacz, który prezentuje znacznie więcej zmiennych, ale także więcej przycisków. Przyciski te odnoszą się zarówno do ustawień poziomu temperatury, jak również innych funkcji. Nowoczesne termostaty posiadają na przykład przyciski programów, a poprawne ustawienie programów pozwoli nam między innymi w dokładny sposób ustawić konkretną wartość temperatury w pomieszczeniu względem wybranych dni i godzin. Jest to wysoce przydatna funkcja dla osób, które przez pewną część dnia lub roku przebywają poza mieszkaniem, co umożliwia ograniczenie wydawania pustych kwot na ogrzewanie. W trakcie nieobecności można ustawić niższą o kilka stopni wartość, należy zaś pamiętać o tym, że podczas mroźnych dni nie powinna ona być zbyt niska, aby nie doprowadzić do znacznego wychłodzenia się ścian – im chłodniejsze będą ściany tym później ciężej będzie je nagrzać, a chcąc zrobić to w krótkim czasie będziemy używać do tego znacznie więcej energii.

Działanie termostatu można określić prosto jako „zasada włącz/wyłącz” – urządzenie przekazuje do źródła grzewczego informację o uruchomieniu lub zatrzymaniu procesu grzania w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej deklarowanej wartości lub osiągnie pożądaną wartość.

Rodzaje termostatów pokojowych

Na rynku znajduje się kilka rodzajów termostatów pokojowych. Najpowszechniejszy podział obejmuje urządzenia przewodowe oraz bezprzewodowe. Zdecydowaną zaletą termostatów pokojowych bezprzewodowych, które działają głównie w oparciu o połączenie sieci WiFi, jest swoboda w ich ustawieniu w różnych pomieszczeniach i miejscach względem potrzeb. Należy pamiętać, że termostat pokojowy oddziałuje bardzo silnie na wszelkie czynniki termiczne, dlatego jego praca może zostać zaburzona, kiedy urządzenie natyka się na inne ciepłe sygnały. Instalując termostat przewodowy należy więc wziąć to pod uwagę. Termostat powinien znajdować się w odległości od źródła ciepła, przede wszystkim grzejnika lub kominka, gdyż silniejsze nagrzanie urządzenia może sfałszować w pewien sposób odczyt i spowodować niedogrzanie innych pomieszczeń. Termostat pokojowy powinien znajdować się w miejscu zacienionym – z dala od bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych, które opierając się na obudowie lub czujniku również mogą wprowadzić w błąd system i odciąć źródło grzewcze. W przypadku tak różnych czynników zewnętrznych determinujących prawidłowe działanie termostatu, mobilność i możliwość dowolnego przemieszczania urządzenia może okazać się kluczowa. Warto też pamiętać, że tak samo, jak czynniki ocieplające również czynniki chłodzące mogą doprowadzać do niepoprawnego działania. Nie zaleca się na przykład stawiania termostatów na parapetach w bezpośrednim sąsiedztwie okien, z których płynie chłód lub zostawiania termostatu w pomieszczeniu podczas wietrzenia go. Taka nagła zmiana temperatury doprowadzi bowiem do znacznie większego zużycia energii, co będzie efektem zwiększenia pracy pieca.

Poza termostatami przewodowymi i bezprzewodowymi możemy również wyróżnić termostaty proste i rozbudowane, które różnią się od siebie funkcjami i możliwościami manewrowania temperaturą w pokoju.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx