Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lipca 2024

Jak dobrać krem do rodzaju cery?

Kremy na noc mają z reguły bogatsze formuły. Ich skład jest skoncentrowany na natłuszczeniu, dogłębnym nawilżeniu i wspomaganiu regeneracji skóry podczas snu. Kremy na dzień z kolei są lżejsze, mniej się błyszczą. Często zawierają filtry przeciwsłoneczne. Zazwyczaj mają konsystencję dostosowaną tak, by móc je nakładać pod makijaż bez niekorzystnej reakcji z podkładem np. smugi, rolowanie. Krem powinno się dobierać do potrzeb cery. Inne kosmetyki polecane są do skóry suchej, naczynkowej, tłustej, dojrzałej.

W kremach do cery suchej przede wszystkim składniki mają na celu przywrócenie poprawnego funkcjonowania bariery hydrolipidowej i „zatrzymanie” wody w skórze. W tym celu najlepiej sprawdzą się kremy nawilżające z ceramidami oraz emolientami. W produktach do cery naczynkowej kluczowe są związki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych takie jak krzem, witamina C, escyna, wyciąg z kasztanowca, arniki, ruszczyka kolczastego.

U osób z cerą problematyczną i tłustą dobrze sprawdzą się kremy przeciwtrądzikowe i matujące, regulujące wydzielanie sebum. Nie zawierają one związków komodogennych, czyli zapychających pory i przyczyniających się do powstawania zaskórników. Na liście składników mają za to dodane składniki hamujące rozwój bakterii na powierzchni skóry np. olejek z drzewa herbacianego, a także hamujące aktywność gruczołów łojowych, przeciwzapalne i łagodzące. Czasami polecane jest stosowanie kremów złuszczających zawierających różne kwasy, czym można zastąpić wykonywanie peelingów.

Kremy do cery dojrzałej przede wszystkim skupiają się na zapobieganiu utracie wody ze skóry, działaniu liftingującym i przeciwzmarszczkowym. Wśród popularnych „związków młodości” w kosmetykach wymienić można pochodne witaminy A, witaminę C, E, B3, peptydy, izoflawonoidy sojowe oraz antyoksydanty. Przy każdym rodzaju cery, bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem lub kremów na dzień z SPF przez cały rok, aby zapobiegać spadku elastyczności skóry w wyniku działania promieni słonecznych.

Interesują Ciebie kremy do twarzy od znanych producentów? Skorzystaj z oferty Drogerii Olmed: https://www.drogeriaolmed.pl/ .

Popularne związki aktywne w kremach do twarzy

W zależności od działania kosmetyku, w składzie mogą znaleźć się przeróżne składniki aktywne. Wśród popularnych wymienia się kwasy (np. azelainowy, glikolowy), ceramidy, witaminy, antyoksydanty (np. trehaloza), oleje i ekstrakty roślinne. Witamina C ma wiele korzystnych właściwości. Stanowi ochronę przed stresem oksydacyjnym, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, rozjaśnia przebarwienia, redukuje drobne zmarszczki, działa przeciwzapalnie i hamuje wytwarzanie nieprawidłowej elastyny w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Ze względu na jej nietrwałą formę, w kosmetykach często jest „zamknięta” w liposomach lub nanosomach. Retinol i inne pochodne witaminy A (np. palmitynian retinylu, retinal, octan retinylu) złuszczają warstwę rogową naskórka, stymulują syntezę kolagenu i nowych naczyń krwionośnych, regulują proces odnowy naskórka. Hamują transport melaniny do komórek naskórka. Działają wygładzająco, rozjaśniają przebarwienia, spłycają drobne zmarszczki oraz poprawiają elastyczność skóry. Niacynamid (witamina B3) łagodzi podrażnienia, wygładza cerę, zwęża średnicę porów skóry, zmniejsza objawy fotostarzenia oraz redukuje przebarwienia.

Co jeśli krem nam nie odpowiada?

Zawsze przed pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku należy wykonać próbę uczuleniową. Nawet naturalne składniki mogą u osób predysponowanych wywołać reakcję. Jeśli uczulenie nie występuje, ale kosmetyk niekorzystnie wpływa na stan skóry twarzy (np. sprzyja powstawaniu zaskórników) można go przetestować na inne partie ciała – szyja, dłonie, ciało. Przy problemach z doborem odpowiedniego produktu warto skorzystać z porady wykształconego kosmetologa

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx