W jakim celu zleca się usługę likwidacji mieszkania?

Likwidacja mieszkania to proces formalny, który polega na zakończeniu użytkowania lokalu mieszkalnego oraz jego przygotowaniu do zwrotu właścicielowi lub zarządcy nieruchomości. Likwidacja mieszkania może być związana z wieloma sytuacjami, takimi jak:

 1. Wyprowadzka – gdy mieszkaniec opuszcza lokal i przeprowadza się do innego miejsca.
 2. Śmierć mieszkańca – gdy osoba mieszkająca w lokalu zmarła i jego rodzina musi zająć się likwidacją mieszkania.
 3. Upłynięcie umowy najmu – gdy najemca nie przedłuża umowy najmu lub zakończył się okres wynajmu.
 4. Sprzedaż nieruchomości – gdy właściciel sprzedaje nieruchomość, mieszkanie musi zostać opróżnione i przygotowane do przekazania nowemu właścicielowi.

Proces likwidacji mieszkania zwykle obejmuje czyszczenie, naprawę ewentualnych uszkodzeń, przeprowadzenie przeglądu instalacji, odłączenie mediów oraz usunięcie wszystkich pozostałości po poprzednich mieszkańcach. Likwidacja mieszkania może być również wymagana do otrzymania kaucji zwrotnej lub innych formalności związanych z nieruchomością.

Likwidacja mieszkania – w jakim celu się ją zleca?

Usługa likwidacji mieszkania może być zlecona z kilku powodów. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych celów, dla których ludzie decydują się na skorzystanie z tej usługi:

 1. Oszczędność czasu i wysiłku – przeprowadzenie likwidacji mieszkania może być czasochłonne i wymagać sporego wysiłku fizycznego. Zlecając tę usługę, można zaoszczędzić czas i siły na innych ważnych zadaniach.
 2. Brak możliwości samodzielnego wykonania zadania – w niektórych przypadkach osoby starsze lub niepełnosprawne nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić likwidacji mieszkania. Zlecając usługę, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zajmą się tym za nich.
 3. Profesjonalne wykonanie zadania – usługa likwidacji mieszkania oferowana jest przez specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w tego typu pracach. Dzięki temu można mieć pewność, że zadanie zostanie wykonane w sposób profesjonalny i zgodny z wymaganiami.
 4. Przygotowanie mieszkania do wynajmu lub sprzedaży – likwidacja mieszkania jest niezbędna, aby przygotować mieszkanie do przekazania nowemu najemcy lub właścicielowi. Usługa ta może pomóc w przywróceniu lokalu do stanu pierwotnego, co może zwiększyć jego wartość rynkową.
 5. Utrzymanie porządku – likwidacja mieszkania może być konieczna, gdy poprzedni mieszkańcy zostawili po sobie bałagan lub pozostawili w mieszkaniu rzeczy, które trzeba usunąć. Usługa ta pozwala na utrzymanie porządku i zapewnienie, że lokal będzie gotowy do kolejnych najemców lub właściciela.

Kto zajmuje się likwidacją mieszkań w Warszawie?

Likwidacją lokali mieszkalnych w Warszawie zajmuje się firma Eko-Bus, która specjalizuje się w usługi porządkowych. Na rynku jest oczywiście wlele takich firm, które można znaleźć w internecie, prasie czy poprzez polecenie. Takie firmy posiadają doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac oraz narzędzia i sprzęt potrzebny do ich przeprowadzenia. W ramach usługi likwidacji mieszkania, firma może zająć się:

 • opróżnieniem mieszkania z mebli, sprzętu AGD/RTV oraz innych przedmiotów pozostawionych przez poprzedniego mieszkańca,
 • zabezpieczeniem przedmiotów wartościowych (np. cennych obrazów lub biżuterii),
 • przeprowadzeniem czyszczenia mieszkania,
 • zabezpieczeniem instalacji i urządzeń gazowych, wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych,
 • odłączeniem mediów,
 • usunięciem odpadów i śmieci pozostawionych w mieszkaniu.

Koszty usługi likwidacji mieszkania zależą od rozmiaru mieszkania, zakresu prac oraz specyfiki zlecenia. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre firmy oferują także dodatkowe usługi, takie jak pranie dywanów czy malowanie ścian, które mogą wpłynąć na końcowy koszt usługi.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx