Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Audiobook, czyli sposoby na oderwanie od szarej codzienności

W dzisiejszych czasach każdy z nas boryka się z wieloma obowiązkami, zadaniami do wykonania, które niejednokrotnie przyczyniają się do stresującego trybu życia. Nic więc dziwnego, że wielu z nas poszukuje doskonałych rozwiązań, metod, które pozwalają na oderwanie się od trosk dnia codziennego. Jednym z najbardziej skutecznych i bardzo popularnych rozwiązań jest odsłuchiwanie audiobooków. Dlaczego warto? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Kilka słów o audiobookach

Audiobook to inaczej książka mówiona. Jest to nowoczesna metoda własnego rozwoju intelektualnego,  która pozwala na zapoznanie się z ciekawymi pozycjami literatury, bez konieczności wertowania wielu papierowych stron. Za co doceniane są audiobooki? Przede wszystkim za maksymalną wygodę i komfort użytkowania. Co więcej, szeroka gama różnorodnych pozycji sprawia, że każdy z nas będzie mógł wybrać dla siebie pozycję godną uwagi i zainteresowania. 

Chwila refleksji nad doczesnymi wartościami 

Audiobook może towarzyszyć nam każdego dnia w bardzo wielu, różnorodnych momentach. Jazda autem, rowerem, poruszanie się komunikacją miejską, popołudniowa sjesta, poranna kawa- każdy moment jest dobry, by znaleźć czas na odsłuchanie fragmentu wybranej przez siebie książki. Zauważyć można także ciekawy, coraz częściej pojawiający się trend, który polega na wybieraniu ciekawych, klasycznych, ponadczasowych pozycji literatury. Nic więc dziwnego, że bardzo dużą popularnością cieszy się audiobook Katarynka Bolesława Prusa. Pomimo tego, że to książka ciesząca się ogromną popularnością, do której większość z nas zaglądała w czasach szkolnych, także w dorosłym życiu zagłębienie się w lekturze staje się niezwykle wartościową, ważną lekcją. W utworze literackim poeta pragnie ukazać, jak płynne jest postrzeganie świata przez osoby, które znajdują się w różnym położeniu na danym etapie swojego życia. Dla niewidomej dziewczynki melodia odgrywana przez katarynkę jest niezwykle przyjemną chwilą, wywołując łzy wzruszenia. Dla wysoko postawionego, wytrawnego miłośnika sztuki, katarynka jest przejawem czystej profanacji doskonałej muzyki. Jednak widząc, że zwykła, szykanowana przez niego katarynka, potrafi wywołać tak wiele emocji u innych, postanawia pomóc dziewczynce w odzyskaniu wzroku i powrocie do pełnej sprawności. Książka Katarynka wyzwala więc w człowieku współczesnym ogromne pole do refleksji, tym bardziej, że cała opowieść została przez autora niedopowiedziana. Jest to więc doskonały wybór, chcąc pochylić się nad docenieniem swojego położenia, jak również zrozumienia sytuacji, w której znajdują się inne osoby. 

Korzyści płynące z wykorzystania audiobooków 

Wykorzystanie audiobooków niesie za sobą całą bogatą i różnorodną gamę korzyści. Przede wszystkim jednak, w szybkim tempie życia, jakie prowadzi większość z nas, o wiele łatwiej jest znaleźć czas na odsłuchanie fragmentu książki, niż jej przeczytanie. Dlaczego? Odpowiedź jest bajecznie prosta. Audiobook możemy połączyć z wykonaniem innych czynności, tymczasem do czytania klasycznej, papierowej książki, musimy wygospodarować osobny czas pełen pełnego skupienia. 

Po drugie, zakup audiobooków jest niejednokrotnie o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż decyzja o zakupie klasycznej, papierowej wersji książek. Dodatkową zaletą jest fakt, że audiobook nie zajmuje dużo miejsca, a co więcej, niezliczoną ich ilość możemy mieć zawsze przy sobie, mając jedynie dostęp do swoich urządzeń mobilnych. 

W pogoni za dobrami materialnymi, wzbogaceniem, osiągnięciem wymarzonej posady zawodowej, warto pomyśleć o chwili tylko dla siebie, która pozwoli nam spojrzeć na doczesne życie i jego wartość w szerszym ujęciu. Audiobooki to niezwykła skarbnica wiedzy, dzięki której przy niewielkim nakładzie sił i zaangażowania, będziemy mogli cieszyć się znajomością wielu kluczowych pozycji świata literatury. Postaw na własny, doskonały rozwój intelektualny, wygodę oraz komfort użytkowania, i ciesz się ulubioną lekturą, bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdujesz. Do dzieła!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx