Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Mieczyki: sadzenie idealne czyli jakie?

Mieczyki sadzenie
Fot.: alvaroreguly / flickr.com

Jak sadzić mieczyki żeby się nie przewracały, to kwestia, która może przyprawić o ból głowy niejednego miłośnika tych pięknych kwiatów. Mieczyki z ich kolorowymi, okazałymi kwiatami są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu, ale ich wysokie pędy mogą łatwo ulec przewróceniu pod wpływem wiatru czy niekorzystnych warunków pogodowych. Aby temu zapobiec, kluczowe jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów już na etapie sadzenia. Jak sadzić mieczyki żeby się nie przewracały? Odpowiadamy!

Jak sadzić mieczyki żeby się nie przewracały

Głębokość sadzenia

Pierwszym krokiem w zapewnieniu mieczykom stabilności jest właściwe sadzenie bulw. Zaleca się sadzenie bulw na głębokości trzykrotności ich wysokości. To oznacza, że jeśli bulwa mieczyka ma 5 cm wysokości, powinna zostać posadzona na głębokości około 15 cm.

Płytkie sadzenie sprawia, że rośliny są bardziej podatne na przewracanie, ponieważ nie mają wystarczająco głębokiego zakorzenienia, które zapewniałoby im stabilność.

Odległość między roślinami

Zachowanie odpowiedniej przestrzeni między posadzonymi mieczykami jest kolejnym kluczowym elementem. Zaleca się utrzymanie odstępu około 10-15 cm pomiędzy poszczególnymi bulwami. Daje to każdej roślinie wystarczająco miejsca na rozwój, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni, co przyczynia się do większej stabilności pędów.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Miejsce, w którym decydujemy się sadzić mieczyki, ma znaczący wpływ na ich późniejszą odporność na przewracanie. Wybierając stanowisko, należy szukać miejsca osłoniętego przed silnymi wiatrami. Miejsca otwarte i narażone na częste podmuchy wiatru znacząco zwiększają ryzyko uszkodzenia roślin.

Zastosowanie podpór

Dla wysokich odmian mieczyków zastosowanie dodatkowych podpór może okazać się niezbędne. Podpory te, wbite w ziemię obok rośliny, a następnie delikatnie do niej przywiązane, mogą znacząco zwiększyć stabilność wysokich pędów. Jest to szczególnie ważne w przypadku odmian, które naturalnie rosną na dużą wysokość i są przez to bardziej narażone na działanie wiatru.

Dodatkowe wskazówki

Przed sadzeniem bulw warto je dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnych chorób czy uszkodzeń. Zdrowe, mocne bulwy to podstawa dobrego wzrostu i rozwoju mieczyków. Ważne jest także odpowiednie nawilżenie gleby przed sadzeniem oraz regularne podlewanie roślin, szczególnie w okresach suszy.

Po przekwitnięciu warto również usunąć pędy kwiatowe, co pozwoli roślinie skoncentrować się na rozwoju bulw na kolejny sezon.

Nawożenie

Aby wzmocnić pędy kwiatowe, zaleca się stosowanie nawozów bogatych w potas i fosfor. Odpowiednie nawożenie przyczynia się nie tylko do lepszego wzrostu i kwitnienia mieczyków, ale także wzmacnia ich pędy, czyniąc rośliny bardziej odporne na przewracanie.

jak sadzić mieczyki żeby się nie przewracały

Podsumowanie

Przestrzeganie powyższych wskazówek dotyczących tego, jak sadzić mieczyki żeby się nie przewracały, może znacznie zmniejszyć ryzyko przewracania się Twoich roślin. Pamiętaj, że oprócz troski o odpowiednie sadzenie i pielęgnację, ważne jest również regularne obserwowanie roślin i reagowanie na ewentualne problemy. Odpowiednio zadbane mieczyki są w stanie przetrwać niekorzystne warunki pogodowe, zachowując swoją urodę i stabilność przez cały sezon.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx