Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Gdzie szukać większych mieszkań na wynajem? PFR Nieruchomości odpowiada na rynkowe trendy

Początek 2024 roku przyniósł ożywienie na rynku mieszkań na wynajem. Ofert jest coraz więcej, jednak mieszkania są coraz mniejsze – wynika z najnowszych danych Otodom. Aż 36 proc. rynku stanowią mieszkania mniejsze niż 40 mkw. Zatem gdzie najemcy mają szukać większych, rodzinnych mieszkań? W PFR Nieruchomości – tu na 5 tys. mieszkań aż 67 proc. stanowią mieszkania większe niż 40 mkw.

Mniej dużych mieszkań na rynku najmu

Jak wynika z obserwacji analityków Otodom, w trakcie ostatnich 5 lat wyraźnie zmniejszył się udział dużych mieszkań w rynku najmu. Odsetek mieszkań o powierzchni powyżej 60 mkw. spadł z 32 do 23 proc. Obecnie, liczba ofert mieszkań o powierzchni poniżej 30 mkw. wzrosła z 8 proc. do 12 proc., a odsetek lokali o powierzchni 30-40 mkw. zwiększył się z 19 proc. do 24 proc.

Rok 2023 na rynku najmu upłynął pod znakiem odbudowywania się oferty. Natomiast początek bieżącego roku może wskazywać na to, że 2024 r. będzie wyróżniał się rekordowo szeroką bazą mieszkań na wynajem w porównaniu do kilku ostatnich lat, z wyłączeniem okresu pandemii. Na początku 2024 r. poszukujący mieszkań na wynajem mieli większy wybór, ale mniejszych mieszkań, co widać porównując strukturę ofert z lutego 2024 r. do analogicznego okresu w 2019 r. – ostatniego okresu przed wybuchem pandemii, wojną w Ukrainie oraz wysoką inflacją. Pięć lat temu mieszkania o powierzchni do 30 mkw. stanowiły 8 proc. oferty, obecnie jest to niemal 12 proc. Te o 10 mkw. większe stanowiły 19 proc. dostępnych lokali, czyli niemal 5 p.p. mniej niż aktualnie. Średnie metraże od 30 do 60 mkw. dotyczyły wówczas 42 proc. oferty, podobnie jak teraz. Więcej było za to lokali powyżej 60 mkw., bo 32 proc., względem niecałych 23 proc. obecnietłumaczy Karolina Klimaszewska, ekspertka rynku mieszkaniowego, starsza analityczka Otodom.

Kawalerki tracą w oczach najemców

Wśród najemców niezmiennie największą popularnością cieszą się mieszkania 2- i 3-pokojowe. Na przykład w Krakowie, zainteresowanie takimi ofertami wykazuje aż 2/3 poszukujących mieszkania na wynajem. Podobnie we Wrocławiu, gdzie łącznie 67 proc. wyszukiwań dotyczy takich mieszkań. Lokale z 4 pokojami i więcej są natomiast poszukiwane przez 24 proc. najemców w Krakowie i 18 proc. we Wrocławiu. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się kawalerki – to zaledwie kilkanaście proc. wszystkich wyszukiwań.

Oferta PFR Nieruchomości odpowiada na rynkowe trendy

Gdzie zatem klienci powinni szukać mieszkań większych niż 40 mkw.? Takie mieszkania można znaleźć w ofercie PFR Nieruchomości. Stanowią one aż 67% mieszkań oferowanych przez spółkę w formule najmu instytucjonalnego. Oprócz dużego mieszkania, najemca zyskuje pewność i stabilność, bo umowę może podpisać nawet na 24 miesiące i przedłużyć w razie potrzeby.

Obserwujemy, że ceny sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym stale rosną w największych polskich miastach to ok. 20% w ujęciu rocznym. Na przykład we Wrocławiu przed rokiem cena zakupu 1 mkw. na rynku pierwotnym wynosiła średnio 11 tys. zł, a dziś – to już ok. 13,5 tys. zł. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na wynajem mieszkania zamiast jego zakupu. My widzimy duże zainteresowanie taką formą zamieszkania wśród rodzin z dziećmi i dlatego budujemy mieszkania odpowiadające tym potrzebom. Kawalerki stanowią zaledwie 10% naszej oferty. Co więcej, zawieramy z najemcami umowy, które są dłuższe niż te występujące u naszej konkurencji – to daje naszym lokatorom poczucie stabilności i możliwość planowania swoją przyszłość bez obaw o nagłe wypowiedzenie umowy podkreśla Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości.

Co ciekawe, jak wynika z danych Otodom, w lutym liczba wyszukiwanych mieszkań na wynajem spośród największych miast wzrosła najwyraźniej w Łodzi – tu mieszkania poszukiwało o 27 proc. klientów więcej niż rok temu. Spółka PFR Nieruchomości również w tym mieście poszerzyła swoją ofertę, oferując najemcom 64 mieszkania o powierzchni od 30 do 69 mkw. w Nowym Centrum Łodzi, zaledwie 3 minuty spacerem od Dworca Łódź Fabryczna. Oprócz tego jeszcze w tym półroczu, spółka udostępni 469 mieszkań na wynajem we Wrocławiu, w równie topowej lokalizacji – przy ul. Kolejowej, zaledwie 15 minut spacerem od Rynku Starego Miasta. Tu blisko 90% mieszkań stanowią te 2- i 3- pokojowe, czyli dokładnie takie, jakich potrzebuje wrocławski rynek najmu, w tym rodziny z dziećmi.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx