Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Czujnik czadu, dymu i gazu w domu – dlaczego ich montaż jest tak ważny?

Detektor czadu, dymu i gazu to urządzenia, które są zaprojektowane w celu ochrony naszego życia. Montaż tego typu sprzętu jest niezwykle ważny. Czujniki mogą ostrzec nas o potencjalnych zagrożeniach, co daje nam szansę na szybką reakcję i ucieczkę. Czym są czujniki gazu, czadu i dymu? Kiedy zdecydować się na montaż czujnika wykrywającego zagrożenie w naszym domu? Sprawdź koniecznie!

Czujnik czadu, dymu i gazu w domu – czy warto?

Tlenek węgla, nazywany czadem, jest nieorganicznym związkiem chemicznym posiadającym właściwości silnie toksyczne. Gaz ten powstaje w trakcie niepełnego spalania paliwa, w tym oleju, benzyny, gazu, węgla czy drewna. Do zatrucia czadem dochodzi najczęściej przez brak dostępu do powietrza lub jego ograniczony dostęp, czyli np. wówczas, gdy mamy w domu zasłonięte kratki wentylacyjne, zbyt szczelne okna, nieszczelne lub niedrożne przewody kominowe czy niesprawne piecyki gazowe.

Detektor czadu powinien być zamontowany w pomieszczeniach, w których obecne są kominki czy gazowe podgrzewacze wody. Jeżeli czujnik wykryje zagrożenie, powiadomi nas, uruchamiając alarm świetlny i dźwiękowy.

Warto też wiedzieć, że wykrywanie dymu wymaga specjalnego czujnika dymu, który jest wrażliwy na cząstki zawarte w dymie, a instalacja gazowa w domu wymaga zamontowania czujnika gazu.

Jakie są objawy zatrucia czadem?

Czad jest bezwonny, nie jest więc możliwe wykrycie jego zapachu czy smaku za pomocą ludzkich zmysłów. Ponadto nie można go zauważyć, tak jak np. dymu, ponieważ jest gazem przezroczystym.

Zatrucie czadem może prowadzić nawet do śmierci, a przy niskich stężeniach może ono przebiegać niemal bezobjawowo. Osoba narażona na jego wdychanie traci świadomość, a następnie umiera. Jeżeli w powietrzu obecne są większe stężenia, mogą powodować silne bóle i zawroty głowy oraz wymioty. Częstymi objawami są również duszności, senność, przyspieszona akcja serca czy osłabienie. Zatrucie tlenkiem węgla może też powodować śpiączkę i szereg powikłań, które wynikają z niedotlenienia poszczególnych tkanek.

nieprzytomna kobieta w wyniku zatrucia czadem

Jakie rodzaje czujników znajdziemy na rynku?

Wyróżnić możemy kilka rodzajów czujników bezpieczeństwa. Pierwsze z nich to czujniki tlenku węgla (czadu)Powinny one znaleźć się w każdym pomieszczeniu, które ogrzewane jest urządzeniem spalającym paliwo. Warto je zamontować wszędzie tam, gdzie są kuchenki gazowe, piecyk gazowy, kominki czy łazienki z tzw. junkersami.

Kolejnym rodzajem czujników bezpieczeństwa, są czujniki gazu. Wysokie stężenie gazu jest bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Gdzie zamontować czujnik gazu? Czujniki gazu w domu są potrzebne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko utleniania się gazu ziemnego lub płynnego, szczególnie w domach ogrzewanych piecami gazowymi.

Natomiast czujnik dymu sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu, bez względu na rodzaj systemu grzewczego. Pozwala on wykrywać wysokie zadymienie, a szybka reakcja w razie pożaru może uratować życie domowników i zminimalizować straty spowodowane ogniem.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne czujniki bezpieczeństwa, zarówno typowy detektor tlenku węgla, jak i produkty, które łączą w sobie kilka funkcji. W sprzedaży znajdziemy urządzenia wykrywające czad i dym, w których znajdują się dwa niezależne sensory. Detektor dymu sprawdza wówczas powietrze pod kątem dymu, a czujnik czadu monitoruje pomieszczenie pod kątem obecności tlenku węgla. Natomiast czujnik gazu i czadu pozwala na wykrywanie w powietrzu zarówno czadu, jak i takich gazów jak gaz ziemny czy propan-butan.

Czujniki bezpieczeństwa dostępne na rynku można podzielić ze względu na rodzaj zasilania. W sprzedaży są modele na baterie lub wymagające podpięcia do gniazdka elektrycznego. Niektóre wyposażone są w wyświetlacz, sygnalizatory niskiego naładowania baterii, opcję pozwalającą na łączenie się z domowym Wi-Fi czy funkcję, która umożliwia przesyłanie powiadomień o zagrożeniu na smartfona.

Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, pamiętaj, aby wybierać tylko produkty, które mają odpowiednie atesty i certyfikaty (deklarację zgodności). Sprawdzone detektory czadu i gazu ziemnego oferuje hurtownia elektryczna ELUS.

Czy czujnik tlenku węgla wykryje inny gaz?

Typowy czujnik tlenku węgla jest specjalnie zaprojektowany do wykrywania obecności CO w powietrzu. Nie jest przeznaczony do wykrywania innych gazów. Typowy czujnik tlenku nie może być też stosowany jako czujnik dymu. Chociaż dym zawiera w sobie cząsteczki tlenku węgla, to czas aktywacji alarmu może być na tyle długi, że pożar okaże się trudny do opanowania.

Jak już wiemy, istnieją również urządzenia wielofunkcyjne, m.in. przeznaczone do wykrywania tlenku węgla i gazu ziemnego oraz płynnego lub dymu, jednak nie są to już typowe, zwykłe czujniki czadu.

Gdzie zamontować czujnik czadu, gazu i dymu?

Detektor czadu należy montować w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze, w tym piece kaflowe, kominki, piecyki naftowe czy kotłownie z piecami węglowymi i piece gazowe z otwartą komorą spalania. Detektor tlenku węgla musi znajdować się w pobliżu takiego urządzenia, jednak nie dalej niż 6 m od niego. Czujnika czadu nie należy zasłaniać zasłonami, meblami czy innymi przedmiotami, które ograniczają dopływ powietrza. Tlenek węgla utrzymuje się nisko podłoża, dlatego czujnik najlepiej umiejscowić w odległości około 150 cm nad podłogą.

Gdzie z kolei zamontować czujnik gazu? Czujnik gazu ziemnego najlepiej zamontować przy kuchence gazowej czy urządzeniu grzewczym, z dala od otworów wentylacyjnych. Natomiast jeżeli będziemy instalować czujnik gazu płynnego, musimy pamiętać, że gaz płynny jest cięższy od powietrza, dlatego jego największe stężenie będzie znajdować się przy podłodze. W takim przypadku zalecana odległość wylotu czujnika gazu płynnego to od 15 do 30 cm nad podłogą i blisko źródła emisji.

Czujniki dymu z kolei umieśćmy na korytarzu, obok sypialni. Jeżeli nasz dom lub mieszkanie ma więcej pięter, czujnik dymu należy umieścić na każdej kondygnacji.

detektor czadu

Co robić, aby zapobiegać powstawaniu czadu?

Zainstalowanie czujnika, który wykrywa tlenek węgla to podstawowy, ale nie jedyny sposób na zminimalizowanie zatrucia czadem. Jedną z głównych przyczyn zaczadzeń jest niepełne spalanie, zachodzące przy braku poprawnej wentylacji. Dlatego też korzystając z kuchenki gazowej, zadbaj o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Ponadto regularnie sprawdzaj stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych, serwisuj je na bieżąco, a w razie konieczności, wymieniaj na nowe. Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i staraj się systematycznie wietrzyć mieszkanie, nawet zimą.

Czujnik czadu – uruchomienie alarmu

Zamontowanie czujnika to jedno. Co natomiast powinniśmy zrobić, kiedy czujnik w pomieszczeniu wykryje stężenie tlenku węgla, które przekracza dopuszczalne normy i uruchomi alarm? Przede wszystkim nie ignoruj żadnych sygnałów, każdy alarm jest poważny. Otwórz szeroko okna i drzwi tak, aby wywołać przeciąg. Następnie powiadom o niebezpieczeństwie wszystkich domowników i sąsiadów. Ewakuuj się z mieszkania wraz ze wszystkimi osobami tam przebywającymi i zgłoś zagrożenie służbom ratowniczym.

Upewnij się, że wszyscy opuścili mieszkanie, a jeżeli są osoby poszkodowane, udziel im pomocy.

Zatrucie czadem – pierwsza pomoc

Jak pomóc osobie zaczadzonej? Przede wszystkim należy pamiętać, aby najpierw zapewnić bezpieczeństwo samemu sobie. Bez tego nie pomożemy innym. Zaczadzonej osobie należy zagwarantować dostęp do czystego powietrza. Otwórz lub wybij okno. Tym samym spowodujesz większy przewiew. Ewakuuj osobę poszkodowaną na zewnątrz (jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla jej zdrowia). Jak najszybciej wezwij służby ratownicze. Jeżeli wysokie stężenie CO spowodowało zatrzymanie oddechu i akcji serca, przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Podsumowanie

Montaż czujników czadu, dymu i gazu w domu jest niezwykle ważny. Urządzenia te mogą ostrzec nas w przypadku zagrożenia i uratować nam życie. Montaż czujników powinien obejmować miejsca takie jak pomieszczenia z urządzeniami grzewczymi, kuchenkami gazowymi czy łazienkami z junkersami. Dzięki czujnikom bezpieczeństwa będziemy mogli szybko zareagować w razie niebezpieczeństwa!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx