Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2024

Współpraca czy konkurencja? Europa a inne regiony w walce o surowce krytyczne

„Surowce krytyczne stanowią priorytetowy obszar działań w kontekście bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego, pilnie potrzebujemy europejskiej strategii w tej dziedzinie, włączając finansowanie, to zadanie dla nowej Komisji i Parlamentu” – powiedział minister klimatu, Michał Kurtyka, podczas zorganizowanego przez Just Transition Institute panelu dyskusyjnego, który odbył się 16 kwietnia w Brukseli.

W ramach debaty, w której na zaproszenie Just Transition Institute udział wzięli przedstawiciele świata europejskiej polityki i biznesu Pascal Canfin, prof. Radosław Miśkiewicz i Bill Scotting, rozmawiano o tym, jakie wyzwania gospodarcze i geopolityczne związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na surowce krytyczne stoją przed Europą.

W przypadku braku zapewnienia zdywersyfikowanego portfela surowców krytycznych dla Europy, nasz kontynent może w niedalekiej przyszłości stanąć w obliczu podobnego kryzysu, jaki miał miejsce w ostatnich kilku latach w obszarze ropy i gazu. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ wybrane państwa, będące znaczącymi eksporterami surowców krytycznych analizują obecnie możliwości powołania w swoim obszarze organizacji przypominającej OPEC.

„Ze względu na trwającą transformację energetyczną, nadchodząca dekada wymaga aktywnego zaangażowania Europy w zapewnienie dostępu do kluczowych w obszarze zielonej energii surowców mineralnych” – mówił Michał Kurtyka.

W ciągu najbliższego dziesięciolecia Europa musi sprostać zapotrzebowaniu na surowce krytyczne, które będzie stale rosnąć. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii, do 2030 roku będziemy potrzebować radykalnie zwiększonej produkcji m.in. litu, niklu i kobaltu. Są one niezbędne do lokalnej produkcji czystych technologii – m.in. magnesów trwałych, paneli PV i baterii.

Podczas panelu prelegenci poruszyli kwestię konkurencyjnej pozycji Europy oraz roli współpracy gospodarczej z innymi regionami, zwłaszcza z krajami afrykańskimi.

Paneliści podkreślali fakt, że produkcja wielu surowców potrzebnych do transformacji energetycznej jest bardziej skoncentrowana geograficznie niż produkcja ropy i gazu. Taka sytuacja w dłuższej perspektywie niesie ze sobą zarówno ryzyko geopolityczne, jak i ekonomiczne.

Istotną rolę odgrywa unijna ustawa o surowcach krytycznych (CRMA), która reguluje kwestie związane z ich poszukiwaniem i wydobyciem. W prezentacji JTI porównano również listę surowców krytycznych znajdująca się w tym akcie prawnym z analogicznymi listami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Wskazano również, że w ostatnich latach UE podpisała szereg partnerstw w tej dziedzinie, jednak wciąż pozostaje w tyle za innymi światowymi graczami, takimi jak Chiny czy Stany Zjednoczone.

Źródło informacji: Just Transition

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx