Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Mieszkanie idealne dla starszej osoby

Jak zaprojektować mieszkanie dla starszej osoby?

Osoby starsze, które lata pełnej sprawności fizycznej mają już za sobą, w mieszkaniu powinny odczuwać komfort, związany bezpośrednio z ułatwieniami architektonicznymi. Bariery, stanowiące dla osób starszych utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, na etapie projektowania mieszkania powinny zostać wykluczone. Mieszkanie dla osoby starszej musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, jednak nie powinno przypominać apartamentu rehabilitacji, by osoba starsza miała poczucie domowej, przytulnej atmosfery. Czy możliwe jest połączenie komfortu użytkowania z dostosowaniem do ograniczonej sprawności ruchowej? Zdecydowanie tak. Warto jednak kierować się kilkoma zasadami, aby osiągnąć kompromis pomiędzy estetyką i użytecznością wnętrza.

Metraż mieszkania dla osoby starszej, a propozycje projektowe

W projektowaniu wnętrz mieszkalnych zarówno dla osób starszych, jak młodszych oraz rodzin, najistotniejszym kryterium doboru stylistyki jest metraż pomieszczeń oraz ich rozkład. Projektując mieszkanie małe dla osoby starszej, warto zadbać o stworzenie osobnych przestrzeni, tworzących strefy:

  • dzienną,
  • nocną,
  • kuchenno – jadalną,
  • sanitarną,
  • przechowywania.

Mieszkanie o niedużym metrażu często stwarza trudności w projektowaniu, jednak umiejętny dobór artykułów wyposażenia pomoże wykorzystać jego potencjał, nie tracąc jednocześnie funkcjonalności. Jeżeli mieszkanie dla osoby starszej posiada kuchnię,otwarta na salon, dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie otwartej przestrzeni, umożliwiając swobodę poruszania się. Dobrym sposobem na zmniejszenie trudności w poruszaniu się po mieszkaniu będzie rezygnacja z progów między pomieszczeniami. Strefa, służąca do przechowywania powinna być łatwo dostępna, zagospodarowana możliwie na niskiej wysokości, aby ułatwić starszej osobie dostęp do odzieży bez konieczności sięgania na najwyższe półki. Projektując strefę wypoczynku, należy pamiętać, aby dostęp do łóżka był nieograniczony z trzech stron. W sytuacji, gdy osoba starsza będzie wymagała pomocy osoby trzeciej, zdecydowanie ułatwi to zadania.

Projekt łazienki dla osoby starszej

Łazienka w mieszkaniu starszej osoby powinna być przede wszystkim bezpieczna. Projekt tego pomieszczenia powinien uwzględniać dobór urządzeń sanitarnych, ułatwiających samodzielne korzystanie mieszkańcowi. Wygodna, duża umywalka o opływowych kształtach, minimalizujących ryzyko uderzenia, ubikacja z wolnoopadającą deską sedesową, ułatwiającą użytkowanie, kabina prysznicowa z niskim brodzikiem zamiast wanny, umożliwiająca wygodną kąpiel. W razie potrzeby, w łazience można zamontować uchwyty, ułatwiające wstawanie przy toalecie oraz rozkładane krzesełko kąpielowe w kabinie, aby osoba o mniejszej sprawności mogła samodzielnie skorzystać z łazienki. Priorytetem są również antypoślizgowe, nieprzesuwalne maty oraz terakota, zwiększająca bezpieczeństwo swoją strukturą, eliminującą poślizgnięcie się.

Osoba starsza z pewnością doceni mieszkanie na najniższej kondygnacji, chyba, że w budynku jest winda. Balkon będzie zaletą, gdy w czasie problemów zdrowotnych nie będzie możliwości wyjścia poza mieszkanie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx