Jak przygotować ogród na wiosnę?

Nadejście wiosny najczęściej zwiastuje powrót do prac ogrodniczych. Dobre przygotowanie ogrodu do wysiewu gwarantuje znakomity plon — trzeba tylko odpowiednio się do tego zabrać. Marzec i początek kwietnia to dla ogrodników najbardziej pracowite miesiące. Stopień naszego zaangażowania w przygotowanie ogrodu w tych miesiącach często jest kluczowy dla rozwoju warzyw i owoców. Dowiedz się jakie podstawowe kroki powinieneś podjąć, aby dobrze przygotować swój ogród na wiosnę.

Po pierwsze — zrób porządki

Grabie z ułamanym trzonkiem? Raczej ich nie potrzebujesz! Zeszła jesień także jest tylko wspomnieniem — opadłe liście rozsądniej jest zgrabić i dzięki temu stworzyć przestrzeń dla czegoś, co doda uroku twojemu ogrodowi. Pierwszym etapem przy rozpoczęciu sezonu ogrodniczego powinna być kontrola posiadanego sprzętu ogrodniczego. Zadbaj o sprzęt, który nie jest jeszcze zniszczony, a uszkodzone narzędzia wyrzuć i zastąp nowymi.

Następnie przejdź do porządków w ogrodzie. Wszelkie śmieci powinny zniknąć z niego jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac związanych z sadzeniem roślin. Wyczyść meble ogrodowe i zadbaj o ich odpowiednią konserwację. Zgrab wszelkie zanieczyszczenia — stare gałęzie, liście, suchą trawę. Usuń termiczne zabezpieczenie z drzew i roślin — miej jednak na uwadze fakt, że mrozy mogą cię jeszcze zaskoczyć, wobec tego bądź gotowy na szybką reakcję w takiej sytuacji.

Po drugie — przygotuj podłoże

Podłoże to de facto podstawa! Zadbaj o dobre przekopanie całej ziemi. Wystarczy przekopanie na głębokość około 30 centymetrów. Pamiętaj, by po przekopaniu ziemi odczekać minimum tydzień z sadzeniem roślin. Gleba po zimie może wymagać spulchnienia, napowietrzenia, odchwaszczenia i zastosowania odpowiednich nawozów.

Pamiętaj, aby przed przekopaniem gleby ocenić, czy faktycznie jest to wymagane. Gleba lekka w większości przypadków nie wymaga przekopania — ten punkt przygotowań jest szczególnie istotny dla gleb ciężkich, gliniastych.

Po trzecie — zaplanuj harmonogram wysiewu

Dodanie temperatury to znak, że w ogródku można posadzić pierwsze rośliny. Wczesne sadzenie obejmuje wyłącznie rośliny odporne na niską temperaturę, która czasem może nas zaskoczyć. Takimi warzywami są między innymi szpinak lub sałata — i to one mogą pojawić się w ogródku jako pierwsze. Innymi warzywami, które są odporne na niskie temperatury, są m.in. bób, burak ćwikłowy, chrzan, groch czy kalarepa.

W kolejnych tygodniach wiosny, gdy zrobi się już dużo cieplej, możemy posadzić pomidory czy paprykę. Przed wiosną warto przygotować harmonogram wysiewu i rozplanować przestrzeń na poszczególne warzywa i owoce — tak, aby w momencie, gdy warunki będą już odpowiednie, móc szybko ruszyć z pracami.

Przygotowanie harmonogramu ogranicza ryzyko utraty plonu. Zbyt wczesny wysiew może spowodować, że ciepłolubne warzywo zetknie się z przejściowym przymrozkiem — co uniemożliwi jej dalszy rozwój. Natomiast zbyt późny wysiew może negatywnie wpłynąć na ilość plonu, a także między innymi na odporność na szkodniki. 

Jeśli chcesz zadbać o swój ogród sprawdź stronę https://www.nawadnianie.com.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
system nawadniający ogród
3 lat temu

Hej, a czy przed zimą należy skosić trawę?

1
0
Dodaj komentarzx