Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 sierpnia 2022

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Nadejście wiosny najczęściej zwiastuje powrót do prac ogrodniczych. Dobre przygotowanie ogrodu do wysiewu gwarantuje znakomity plon — trzeba tylko odpowiednio się do tego zabrać. Marzec i początek kwietnia to dla ogrodników najbardziej pracowite miesiące. Stopień naszego zaangażowania w przygotowanie ogrodu w tych miesiącach często jest kluczowy dla rozwoju warzyw i owoców. Dowiedz się jakie podstawowe kroki powinieneś podjąć, aby dobrze przygotować swój ogród na wiosnę.

Po pierwsze — zrób porządki

Grabie z ułamanym trzonkiem? Raczej ich nie potrzebujesz! Zeszła jesień także jest tylko wspomnieniem — opadłe liście rozsądniej jest zgrabić i dzięki temu stworzyć przestrzeń dla czegoś, co doda uroku twojemu ogrodowi. Pierwszym etapem przy rozpoczęciu sezonu ogrodniczego powinna być kontrola posiadanego sprzętu ogrodniczego. Zadbaj o sprzęt, który nie jest jeszcze zniszczony, a uszkodzone narzędzia wyrzuć i zastąp nowymi.

Następnie przejdź do porządków w ogrodzie. Wszelkie śmieci powinny zniknąć z niego jeszcze przed rozpoczęciem właściwych prac związanych z sadzeniem roślin. Wyczyść meble ogrodowe i zadbaj o ich odpowiednią konserwację. Zgrab wszelkie zanieczyszczenia — stare gałęzie, liście, suchą trawę. Usuń termiczne zabezpieczenie z drzew i roślin — miej jednak na uwadze fakt, że mrozy mogą cię jeszcze zaskoczyć, wobec tego bądź gotowy na szybką reakcję w takiej sytuacji.

Po drugie — przygotuj podłoże

Podłoże to de facto podstawa! Zadbaj o dobre przekopanie całej ziemi. Wystarczy przekopanie na głębokość około 30 centymetrów. Pamiętaj, by po przekopaniu ziemi odczekać minimum tydzień z sadzeniem roślin. Gleba po zimie może wymagać spulchnienia, napowietrzenia, odchwaszczenia i zastosowania odpowiednich nawozów.

Pamiętaj, aby przed przekopaniem gleby ocenić, czy faktycznie jest to wymagane. Gleba lekka w większości przypadków nie wymaga przekopania — ten punkt przygotowań jest szczególnie istotny dla gleb ciężkich, gliniastych.

Po trzecie — zaplanuj harmonogram wysiewu

Dodanie temperatury to znak, że w ogródku można posadzić pierwsze rośliny. Wczesne sadzenie obejmuje wyłącznie rośliny odporne na niską temperaturę, która czasem może nas zaskoczyć. Takimi warzywami są między innymi szpinak lub sałata — i to one mogą pojawić się w ogródku jako pierwsze. Innymi warzywami, które są odporne na niskie temperatury, są m.in. bób, burak ćwikłowy, chrzan, groch czy kalarepa.

W kolejnych tygodniach wiosny, gdy zrobi się już dużo cieplej, możemy posadzić pomidory czy paprykę. Przed wiosną warto przygotować harmonogram wysiewu i rozplanować przestrzeń na poszczególne warzywa i owoce — tak, aby w momencie, gdy warunki będą już odpowiednie, móc szybko ruszyć z pracami.

Przygotowanie harmonogramu ogranicza ryzyko utraty plonu. Zbyt wczesny wysiew może spowodować, że ciepłolubne warzywo zetknie się z przejściowym przymrozkiem — co uniemożliwi jej dalszy rozwój. Natomiast zbyt późny wysiew może negatywnie wpłynąć na ilość plonu, a także między innymi na odporność na szkodniki. 

Jeśli chcesz zadbać o swój ogród sprawdź stronę https://www.nawadnianie.com.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
system nawadniający ogród
system nawadniający ogród
1 rok temu

Hej, a czy przed zimą należy skosić trawę?

1
0
Dodaj komentarzx