Jaki kołowrotek wybrać Kołowrotki z wolnym biegiem, multiplikatory, typu match

sklep wędkarski

Nie ulega wątpliwości, że kołowrotki są niezwykle istotne dla powodzenia wędkarskiej wyprawy. To właśnie od nich zależy, czy z sukcesem podamy przynętę na odpowiednią odległość oraz czy przeprowadzimy skuteczny, bezpieczny hol ryby. Przymierzasz się do zakupu kołowrotka i nie wiesz, który wybrać? Poniżej omawiamy podstawowe rodzaje dostępne na rynku (szpula stała i ruchoma, hamulec przedni i tylny) oraz tłumaczymy, na czym polegają główne różnice między nimi. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę, wybierając kołowrotek z wolnym biegiem, multiplikator albo model typu match.

Podział kołowrotków z uwagi na szpulę i hamulec

Producenci dedykują kołowrotki – podobnie jak wędziska – poszczególnym metodom wędkarskim, ale podstawowy podział produktów przebiega ponad metodami oraz dotyczy samej budowy danego modelu.

Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanej szpuli, na rynku odnajdziemy modele ze szpulą stałą albo ruchomą. Pierwsze rozwiązanie oznacza ułożenie osi kołowrotka równolegle do wędziska i wiąże się z możliwością uniwersalnego zastosowania. Z kolei oś modelu ze szpulą ruchomą przebiega prostopadle do wędki. Taki sprzęt przydaje się do metody muchowej i morskiej (z uwagi na solidną konstrukcję); chwalą go sobie również wędkarze gruntowi i spławikowi.

O jakości kołowrotka świadczy przede wszystkim jego hamulec. Jeśli będzie sprawny i niezawodny, zyskamy kluczową przewagę w walce z upartą rybą. Decydujący jest moment holu – gdy okaz agresywnie próbuje zerwać się z haczyka, hamulec pozwala na powolne uwalnianie żyłki w taki sposób, żeby zredukować naprężenie i ograniczyć ryzyko zerwania się ryby. Generalnie przedni hamulec (który zatrzymuje żyłkę bezpośrednio) ma większą liczbę zwolenników, zwłaszcza wśród spinningistów – jest chwalony za precyzyjność, płynną pracę, łatwość w obsłudze oraz lżejszą wagę. Z kolei solidny hamulec tylny (wykorzystujący specjalną przekładnię) sprawdza się szczególnie przy połowie większych okazów.

Szeroki wybór kołowrotków – ze stałą i ruchomą szpulą oraz z przednim lub tylnym hamulcem – odnajdziesz bez problemu w sieci. Staraj się wybrać miejsce, które oferuje zróżnicowany sprzęt wędkarski na atrakcyjnych, przejrzystych warunkach – przykładem takiego sklepu, tworzonego przez wędkarzy dla wędkarzy, jest sklepwedkarski.pl. Decydując się na jakikolwiek kołowrotek, zwracaj uwagę nie tylko na jego budowę, cenę i producenta, ale też na przełożenie, liczbę łożysk, pojemność szpuli, siłę hamulca i wagę. Najlepiej sprawdzają się lekkie i trwałe materiały odporne na uszkodzenia, takie jak grafit, stal nierdzewna czy duraluminium.

Kołowrotki z wolnym biegiem

Tego rodzaju sprzęt jest szczególnie popularny wśród karpiarzy, ale ma swoich zwolenników również wśród wielbicieli innych metod, na przykład gruntowej, żywcowej, spławikowej czy odległościowej. Unikalny, sprytny mechanizm pozwala na lepszą kontrolę nad tempem wyciągania żyłki ze szpuli – w trakcie brania ryba będzie mogła swobodnie ją wysnuwać, podczas gdy wędkarz będzie regulował opór stawiany przez kołowrotek. Takie zagranie umożliwiają dwa hamulce – przedni, umiejscowiony w górnej części szpuli, z opcją regulacji, a także hamulec wolnego biegu – zlokalizowany zwykle u dołu kołowrotka, którym posługuje się po załączeniu systemu wolnego biegu dedykowaną dźwignią. Przy walce z dużym i agresywnym okazem, zwłaszcza z silnym, ciężkim karpiem lub amurem, jest to nieoceniona pomoc. Solidne, płynnie pracujące kołowrotki z wolnym biegiem podnoszą komfort łowienia, umożliwiają oszczędzanie sił na inne okazje, a przy tym ochraniają wędzisko przed uszkodzeniami. Taki sprzęt na pewno Ci się przyda – nawet wtedy, gdy preferujesz poławianie szczupaków z gruntu czy sandaczy na zaporówce.

Jak to wygląda w praktyce? Jeszcze zanim zarzucisz zestaw, musisz ustawić hamulec wolnego biegu, żeby opór przy wysnuwaniu żyłki odpowiadał bieżącym warunkom na łowisku. Po zarzuceniu wędki i ustawieni jej na podpórce należy uruchomić system wolnego biegu. Gdy ryba bierze, swobodnie wysnuwa żyłkę ze szpuli, aż do momentu tuż przed zacięciem, kiedy przychodzi pora na wyłączenie systemu wolnego biegu (dźwignią albo poprzez obrót korbką kołowrotka). Dzięki temu po zacięciu, a już w trakcie holu, kontrolę nad oporem przejmuje przedni hamulec. Co prawda kołowrotek z wolnym biegiem będzie nieco cięższy od odpowiednika bez takiego mechanizmu, ale jest to niedogodność, którą warto wziąć na swoje barki – korzyści wynagrodzą ją z nawiązką.

W Sklepwedkarski.pl wydzielono specjalną zakładkę na kołowrotki z wolnym biegiem – wśród dostępnych modeli znajdują się propozycje firmy Okuma (kultowego producenta kołowrotków, który oferuje 5 lat gwarancji na każdy model), a także innych marek, w tym D.A.M., Penn, Mitchell czy Jaxon. Asortyment jest komponowany w taki sposób, aby zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogli uzupełnić swoje zapasy – produkty ze zróżnicowanej oferty cechuje wysoka funkcjonalność i korzystny stosunek jakości do ceny.

Multiplikatory

Kolejny godny uwagi rodzaj kołowrotka, który przydaje się do połowu większych okazów, wyróżnia się ruchomą szpulą, skomplikowaną budową i wysokim zaawansowaniem technicznym. Mocny i niezawodny sprzęt posiada zwykle znaczne przełożenie i hamulec o innowacyjnej konstrukcji, który potrafi ograniczyć prędkość obrotu szpuli jeszcze w trakcie pierwszej fazy rzutu. Pojemna szpula pozwala na nawinięcie długiej plecionki bądź żyłki. Kołowrotek należy zamontować od góry wędki; wytrzymuje on bardzo duże obciążenia, przez co uwielbiają go wędkarze morscy, na przykład ci polujący na dorsze. Multiplikatory znajdują jednak uniwersalne zastosowanie – są chętnie wybierane na różnych akwenach, także przez zwolenników metody gruntowej czy spinningowej (zwłaszcza gdy w użyciu pozostają cięższe przynęty).

Multiplikatory dzielimy na wysokoprofilowe (z boku przypominają koło, są niezawodne i wybitnie mocne, doskonałe do zarzucania cięższego zestawu czy zastosowania w wymagających warunkach) oraz niskoprofilowe. Te drugie, widziane z boku, przypominają kształtem spłaszczony owal – są poręczniejsze i zauważalnie łatwiejsze w obsłudze oraz przydają się do połowu mniejszych okazów na lżejsze przynęty (nawet do ultralekkiego spinningu).


Kołowrotki match

Na koniec deser dla fanów metody odległościowej, czyli tzw. kołowrotek match. Nowoczesne modele matchowe wyróżniają się powiększoną średnicą rotora, a zatem i samej szpuli. Takie rozwiązanie sprawia, że wędkarz, który kręci korbką w swoim zwykłym tempie, będzie nawijał żyłkę o wiele szybciej. Wysokie przełożenie skraca czas potrzebny na zwinięcie zestawu, a to zapewnia łowiącemu istotną przewagę. Szpule w tego typu modelach są stałe, szerokie, wysokie i… płytkie – ponieważ w metodzie odległościowej stosuje się dość cienkie żyłki, nie ma potrzeby stosowania głębszych modeli. Kołowrotki typu match umożliwiają komfortowe zarzucanie zestawu spławikowego na dalekie odległości, a przy okazji minimalizują ryzyko splątania się żyłki. Ciekawym gadżetem (oferowanym przez wybrane modele) jest hamulec walki – pozwala on na błyskawiczną zmianę nacisku hamulca w czasie holu.

Dziesiątki godnych uwagi modeli czekają na chętnych w dedykowanej zakładce na stronie Sklepwedkarski.pl – odnajdziesz tam m.in. kołowrotki typu match marek Okuma, Ryobi, Dragon, Jaxon czy Mitchell (www.sklepwedkarski.pl – kołowrotki match). Do wyboru są modele o mniejszym i większym przełożeniu (za uniwersalną opcję uznaje się 5:1 lub 5,2:1), różnej pojemności szpuli czy sile hamulca. Wystarczy, że trochę poszukasz, a na pewno znajdziesz coś ciekawego, czym będziesz mógł uzupełnić swój ekwipunek. Konieczne zwróć uwagę na rozmiar modelu – zbyt mały kołowrotek może spowodować spiralne odkształcenia na żyłce, a stąd już prosta droga do utrudnionych czy wręcz zablokowanych rzutów; tymczasem sprzęt o zbyt dużych gabarytach spowoduje złe wyważenie wędziska i za bardzo obciąży nadgarstek. Jeśli tylko masz taką możliwość, zapytaj o pomoc specjalistów. We wspomnianym sklepie swoją pomoc oferują konsultanci, którzy sami aktywnie wędkują. Poza tym klienci mogą liczyć na szybką wysyłkę, przedłużony bezpłatny zwrot (nawet do 100 dni) oraz opcję rozbicia płatności na przystępne raty.

Niezależnie od tego, na który model się zdecydujesz – kołowrotek z wolnym biegiem, multiplikator czy sprzęt do metody odległościowej – życzymy udanego brania i rekordowej ryby!

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx