„Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego”. Zaproszenie na wernisaż online wystawy

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Wystawa stanowi przekrojową historię dokonań ostatniego Piasta na polskim tronie, jednego z najwybitniejszych polskich władców, ukazana poprzez wspaniałe zabytki, związane z jego panowaniem. Tym cenniejsze, że tak niewiele ich przetrwało do naszych czasów. Dokumenty, broń, monety, wyposażenie kościołów, w tym jedno z największych arcydzieł średniowiecznego złotnictwa – relikwiarz św. Zygmunta, ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Płocku, czy jedna z najstarszych w Polsce rzeźb świeckich wizerunku Kazimierza ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – to tylko niektóre z eksponowanych dzieł.

Król Kazimierz Wielki zasłynął jako reformator, zarówno w dziedzinie prawa administracji i mennictwa, jak i wojskowości, co zobrazują zgromadzone na wystawie cenne działa. Ekspozycję zakończy pokaz przedmiotów związanych z miejscem spoczynku władcy – przede wszystkim oryginalne rysunki Jana Matejki, które malarz wykonał w czasie otwarcia grobu Kazimierza w 1869 r.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, wydany nakładem zamkowego Ośrodka Wydawniczego Arx Regia.

W programie wernisażu m.in. rozmowa red. Anny Popek z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, m.in. na temat zasług króla Kazimierza Wielkiego, której kanwą stanie się rocznica jego śmierci.

O najważniejszych z prezentowanych zabytków opowiedzą zaś kuratorzy wystawy – dr Zbigniew Hundert, Michał Zawadzki i Paweł Tyszka.

Transmisja online wykładu „Władza w monarchii Kazimierza Wielkiego” (https://www.youtube.com/watch?v=diU8DLZjGys&feature=youtu.be), który wygłosił dr hab. Andrzej Marzec z UJ 19 listopada otwiera serię podobnych spotkań: „Kazimierz Wielki. Odrodzenie państwa i zmierzch dynastii”, które wraz z webinarium tematycznym, a także wirtualnym zwiedzaniem wystawy będą dostępne na stronie internetowej Zamku Królewskiego. Zapraszamy również do skorzystania z zamieszczonych tam pozostałych materiałów, w tym zdjęć: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/wystawa-umarl-krol

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx