Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 października 2021

„Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego”. Zaproszenie na wernisaż online wystawy

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Wystawa stanowi przekrojową historię dokonań ostatniego Piasta na polskim tronie, jednego z najwybitniejszych polskich władców, ukazana poprzez wspaniałe zabytki, związane z jego panowaniem. Tym cenniejsze, że tak niewiele ich przetrwało do naszych czasów. Dokumenty, broń, monety, wyposażenie kościołów, w tym jedno z największych arcydzieł średniowiecznego złotnictwa – relikwiarz św. Zygmunta, ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Płocku, czy jedna z najstarszych w Polsce rzeźb świeckich wizerunku Kazimierza ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – to tylko niektóre z eksponowanych dzieł.

Król Kazimierz Wielki zasłynął jako reformator, zarówno w dziedzinie prawa administracji i mennictwa, jak i wojskowości, co zobrazują zgromadzone na wystawie cenne działa. Ekspozycję zakończy pokaz przedmiotów związanych z miejscem spoczynku władcy – przede wszystkim oryginalne rysunki Jana Matejki, które malarz wykonał w czasie otwarcia grobu Kazimierza w 1869 r.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, wydany nakładem zamkowego Ośrodka Wydawniczego Arx Regia.

W programie wernisażu m.in. rozmowa red. Anny Popek z prof. Wojciechem Fałkowskim, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, m.in. na temat zasług króla Kazimierza Wielkiego, której kanwą stanie się rocznica jego śmierci.

O najważniejszych z prezentowanych zabytków opowiedzą zaś kuratorzy wystawy – dr Zbigniew Hundert, Michał Zawadzki i Paweł Tyszka.

Transmisja online wykładu „Władza w monarchii Kazimierza Wielkiego” (https://www.youtube.com/watch?v=diU8DLZjGys&feature=youtu.be), który wygłosił dr hab. Andrzej Marzec z UJ 19 listopada otwiera serię podobnych spotkań: „Kazimierz Wielki. Odrodzenie państwa i zmierzch dynastii”, które wraz z webinarium tematycznym, a także wirtualnym zwiedzaniem wystawy będą dostępne na stronie internetowej Zamku Królewskiego. Zapraszamy również do skorzystania z zamieszczonych tam pozostałych materiałów, w tym zdjęć: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/wystawa-umarl-krol

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x