Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Prawie 8 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego trafi do niań w województwie łódzkim

Samorząd województwa łódzkiego rozstrzygnął konkursy na dofinansowanie pracy opiekunek. Na zadanie przeznaczył blisko 8 mln zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zarząd województwa łódzkiego poinformował o rozstrzygnięciu konkursów na dofinansowanie opieki nad dziećmi, które nie są objęte opieką żłobkową. Pula środków przeznaczonych na to zadanie to prawie 8 mln zł.

„Rodzice, którzy skorzystają z pomocy, mogli zatrudnić wykwalifikowaną opiekunkę, ale także, na przykład, ciocię lub babcię. Pieniądze na wynagrodzenie dla niań  będzie można otrzymywać przez rok. Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice, których dzieci nie skończyły jeszcze 3 lat” – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego.

Ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego wsparto 13 projektów z całego regionu.  Pieniądze otrzymają: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pabian-Med – projekt „Niania = powrót do pracy 2” – prawie 850 tys. zł, Gmina Wieluń – projekt „Nianie w Wieluniu” – prawie 490 tys. zł, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim – projekt „Niania szansą na powrót do pracy 2” – prawie 480 tys. zł, Powiat Poddębicki – projekt „Mama w pracy!” – prawie 550 tys. zł, Gmina Rozprza – projekt „Niania w Gminie Rozprza!” – prawie 480 tys. zł, Powiat Kutnowski – projekt „Mamy z Powiatu Kutnowskiego wracają do pracy!”- prawie 760 tys. z dofinasowania, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu – projekt „IDEA-lna Niania” – prawie 830 tys. zł, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Widawie – projekt „Mali mieszkańcy Gminy Widawa pod opieką niani” – prawie 470 tys. zł, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkowicach – projekt „Opieka nad dziećmi do lat 3 w Gminie Sadkowice – prawie 470 tys. zł, Gmina Brzeźnio – projekt „Opieka niani w Gminie Brzeźnio” – prawie 500 tys. zł, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego – projekt „Aktywni zawodowo rodzice z nianią pod ręką” – prawie 800 tys. zł, Centrum Doskonalenia Kadr Ewa Perlińska z Ujścia – projekt „Pracujący rodzic – szczęśliwe dziecko” – prawie 800 tys. zł, Polska Grupa Naukowa – projekt „Refundacja kosztów zatrudnienia niani szansą dla rodziców dzieci do lat 3 na utrzymanie się na rynku pracy” – prawie 480 tys. zł.

„Słaby dostęp do żłobków czy klubów dziecięcych to jedna z głównych przeszkód dla rodziców małych dzieci w powrocie do pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin pozwalające korzystać z różnych form opieki nad dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi, jest bardzo ważne” – powiedział marszałek województwa Grzegorz Schreiber.

Jak wskazuje urząd między obszarami wiejskimi a miejskimi jest duża rozbieżność dotycząca dostępności do miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Na wsiach tylko 2,1 proc. dzieci do 3 lat objęta jest opieką żłobkową. Są gminy, w których nie ma ani jednego żłobka. Dofinansowanie zatrudnienia niań w takich miejscowościach jest więc ogromną pomocą dla rodziców, którzy chcą wrócić do pracy.

Według danych GUS w 2020 r. w województwie łódzkim mieszkało 64 720 dzieci w wieku do trzech lat. Dzienną opieką w żłobkach objętych było 7390 dzieci, z czego 6756 w mieście, a zaledwie 634 na wsi.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx