Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Ryzyko ujawnienia informacji zastrzeżonych przez ChatGPT

Sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, coraz bardziej wkracza w nasze życie – także w sferę zawodową. Jednak często korzystając z jej funkcji, nie zastanawiamy się, czy przypadkiem nie ujawniamy i nie rozpowszechniamy zastrzeżonych informacji, takich jak tajemnica firmowa – ostrzega serwis Prawo.pl.

Duża liczba pytań, które codziennie zadaje algorytmowi ChatGPT (ponad 100 milionów użytkowników), dotyczy kwestii związanych z pracą zawodową. Ostatnio pracownicy jednego z gigantów technologicznych poprosili AI o wygenerowanie wskazówek dotyczących ich codziennej pracy programistycznej i projektowej. Niestety, efektem ubocznym tego procesu było ujawnienie informacji na temat rozwiązań, nad którymi firma pracuje – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl.

„ChatGPT jest zaprogramowany w ten sposób, że uczy się na podstawie dostarczanych mu danych. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że wprowadzane do niego dane są przesyłane i przechowywane na zewnętrznych serwerach, oraz mogą zostać ujawnione także innym użytkownikom, w tym konkurencji” – zauważa cytowana przez Prawo.pl Kinga Krzysztofik, prawniczka w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz Littler.

Prawo.pl przypomina, że jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, oraz dbałość o dobro zakładu pracy.

„Rozpowszechnianie takich informacji może stanowić podstawę do pociągnięcia danej osoby nawet do odpowiedzialności karnej. Pracownicy powinni mieć świadomość, że otwartość na nowe technologie może słono kosztować” – dodaje Bartosz Wszeborowski, starszy prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz Littler.

Adwokat w rozmowie z Prawo.pl podkreśla, że pracodawcy powinni uświadamiać swoich pracowników, w jaki sposób działa ChatGPT. Pomocne do tego może być wprowadzenie procedury ochrony informacji poufnych lub jej aktualizacja.

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: https://www.prawo.pl/biznes/zwolnienie-z-pracy-za-rozmowe-z-chat-gpt-odpowiedzialnosc,520711.html 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx