Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 czerwca 2023

Ryzyko ujawnienia informacji zastrzeżonych przez ChatGPT

Sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, coraz bardziej wkracza w nasze życie – także w sferę zawodową. Jednak często korzystając z jej funkcji, nie zastanawiamy się, czy przypadkiem nie ujawniamy i nie rozpowszechniamy zastrzeżonych informacji, takich jak tajemnica firmowa – ostrzega serwis Prawo.pl.

Duża liczba pytań, które codziennie zadaje algorytmowi ChatGPT (ponad 100 milionów użytkowników), dotyczy kwestii związanych z pracą zawodową. Ostatnio pracownicy jednego z gigantów technologicznych poprosili AI o wygenerowanie wskazówek dotyczących ich codziennej pracy programistycznej i projektowej. Niestety, efektem ubocznym tego procesu było ujawnienie informacji na temat rozwiązań, nad którymi firma pracuje – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl.

„ChatGPT jest zaprogramowany w ten sposób, że uczy się na podstawie dostarczanych mu danych. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że wprowadzane do niego dane są przesyłane i przechowywane na zewnętrznych serwerach, oraz mogą zostać ujawnione także innym użytkownikom, w tym konkurencji” – zauważa cytowana przez Prawo.pl Kinga Krzysztofik, prawniczka w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz Littler.

Prawo.pl przypomina, że jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, oraz dbałość o dobro zakładu pracy.

„Rozpowszechnianie takich informacji może stanowić podstawę do pociągnięcia danej osoby nawet do odpowiedzialności karnej. Pracownicy powinni mieć świadomość, że otwartość na nowe technologie może słono kosztować” – dodaje Bartosz Wszeborowski, starszy prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz Littler.

Adwokat w rozmowie z Prawo.pl podkreśla, że pracodawcy powinni uświadamiać swoich pracowników, w jaki sposób działa ChatGPT. Pomocne do tego może być wprowadzenie procedury ochrony informacji poufnych lub jej aktualizacja.

Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: https://www.prawo.pl/biznes/zwolnienie-z-pracy-za-rozmowe-z-chat-gpt-odpowiedzialnosc,520711.html 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx