Eksperci z Polski i USA debatują o przyszłości mediów i technologii

Trwa konferencja Programu Fulbrighta poświęcona cyfrowemu światu jutra, współczesnym mediom i technologiom.

Konferencja “Ethical, Smart and Safe: Navigating the Digital World of Tomorrow”, poświęcona współczesnym mediom i technologiom, rozpoczęła się dziś w Warszawie.

Wydarzenie otworzyli ambasador USA Mark Brzeziński i podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki Andrzej Szeptycki. Mark Brzeziński wspominał jakie znaczenie miał dla niego pobyt na stypendium Fulbrighta na początku lat 90. i podziękował obecnym za podejmowanie aktualnych tematów. Wiceminister Szeptycki zaakcentował dwustronny charakter wymiany polsko-amerykańskiej i życzył kolejnych sukcesów.

Uczestnicy i uczestniczki konferencji wysłuchali wykładu otwierającego prof. Stephena Farnswortha, politologa z University of Mary Washington w stanie Virginia (USA), który przebywa aktualnie na stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Farnsworth analizował znaczenie humoru politycznego w walce z dezinformacją przywołując przykłady fake newsów z czasów pandemii COVID-19 i ich weryfikacji w wieczornych programach komediowych.

Podczas konferencji występuje 22 ekspertów i ekspertek z Polski i z USA, wśród nich 18 stypendystów i stypendystek Programu Fulbrighta, zajmujących się dziennikarstwem, społecznym wymiarem technologii, w tym generatywnej sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwem i powiązanymi tematami.

Program Fulbrighta to nie tylko nauka, ale też sztuka. Wieczorem będzie czas na akcent muzyczny, w wykonaniu absolwenta Fulbrighta Iwo Jedyneckiego, w duecie z Karoliną Mikołajczyk – laureatów Paszportów Polityki 2023 w kat. Muzyka Poważna.

Program Fulbrighta od 65 lat oferuje stypendia z Polski do USA i ze Stanów do Polski dla osób studiujących, prowadzących badania naukowe i działalność dydaktyczną. Stypendia otrzymują osoby reprezentujące wszystkie dziedziny nauki i sztuki oraz różnorodne środowiska. Programem zarządza Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta w ścisłej współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konferencja potrwa do piątku, 12 kwietnia.

Organizator: Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta

Strona konferencji: https://fulbright.edu.pl/65th/conference/

Źródło informacji: Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx