Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Krótka historia internetu

55 lat temu powstał internet

Internet, choć pierwotnie został wymyślony na potrzeby wojska, dziś stanowi nieodłączną część życia każdego z nas. W latach 90., wiele osób wynalazek ten poddawało w wątpliwość, jednak czas pokazał, że okazał się on strzałem w dziesiątkę. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2018 wynika, że 77,5% Polaków ma dostęp do Internetu, natomiast według raportu Digital Report aż 4 miliardy użytkowników na świecie cieszy się możliwością korzystania z sieci, co stanowi około 53% światowej populacji. Ponadto Cisco przewiduje, że w 2021 roku, liczba osób posługujących się Internetem wzrośnie o około 600 000. 

Początek istnienia Internetu: 1963 – 1983

Wiele lat zimnej wojny przyczyniło się do rywalizacji Stanów Zjednoczonych ze Związkiem Radzieckim. Najbardziej znanym sposobem konkurowania między tymi państwami był wyścig kosmiczny. Niewiele osób jednak wie, że z powodu rywalizacji Amerykanów z Rosjanami powstał Internet. Amerykańska organizacja ARPA, która została powołana w celu wypracowania przewagi pod względem technologicznych nad ZSRR, opracowała dokument Memorandum for Members and Affiliates of the Intergalactic Computer Network. Dokument ten zawierał informacje o tym czym jest sieć komputerowa oraz w jaki sposób działa, a zaprezentował go Carl Robnett Licklider. W 1969 roku uruchomiono pierwszą sieć komputerową, która nosiła nazwę AIRPANET. W roku 1971 Raymond Tomlinson wysłał pierwszą elektroniczną wiadomość. Treść tego e-maila do dnia dzisiejszego jest anonimowa, jednak istnieją przypuszczenia, że był to ciąg losowych znaków. Trzy lata później został stworzony protokół TCP/IP, dzięki któremu pojawiła się możliwość transferu danych za pomocą sieci. Natomiast w roku 1978 został wysłany pierwszy w historii spam. Trafił on do prawie czterystu urządzeń. 5 lat później Scott Fahlman stworzył emotikonę, która składała się z dwukropka i prawej części nawiasu.

Internet obejmuje skalę światową: 1984 – 1995

Lata 80. stanowiły początek dla stron internetowych. Wtedy to powstała strona www, którą stworzył Anglik – Tim Berners. Było to miejsce, gdzie przechowywane informacje można było odszukać za pomocą wpisania odpowiedniego adresu. W 1985 roku została zarejestrowana pierwsza domena, która kryła się pod adresem symbolics.com. W 1988 roku Robert Morris zainfekował Internet wirusem o nazwie Morris(powszechnie zwany jako Morris Worm). Zrobił to po to, żeby sprawdzić jaką liczbę osób sieć ta obejmuje, a było to wtedy około 100 000 użytkowników. W latach 1993 – 1995 miały miejsce takie wydarzenia jak pierwszy streaming(relacja live z koncertu zespołu Severe Tire Damage), stworzenie pierwszego bloga, dokonanie transakcji finansowej przeprowadzonej za pomocą Internetu, powstanie baneru online oraz portalu społecznościowego (www.classmates.com).

Pierwsza strona www – info.cern.ch – na której zamieszczono informacje nad wdrożeniem koncepcji WorldWideWeb

Rozwój Internetu: 1996 – 2004

Koniec lat 90. stanowił przełom dla mobilności. Twórcy wpadli na pomysł połączenia Internetu z telefonem, dzięki czemu w 1996 roku do sieci internetowej został podłączony telefon, a dwa lata od tego wydarzenia dokonano prezentacji technologii 3G. W tym samym roku utworzono również wyszukiwarkę Google. Przed rokiem dwutysięcznym miał miejsce atak DDoS. Polegał on na przesłaniu znacznej liczby zapytań do sieci oraz przejęciu zasobów, co przyczyniło się do niemożności skorzystania z serwisu internetowego. Cyberprzestępca sparaliżował tym samym działanie Internetu w Minnesocie na okres dwóch dni. Do tego celu wykorzystał on narzędzie, które nosiło miano Trinoo. Pojawiło się także pojęcie Internetu rzeczy, które było koncepcją sieci połączonych ze sobą urządzeń, gromadzących, przetwarzających lub wymieniających dane w sposób pośredni lub bezpośredni. W 2001 roku powstała encyklopedia otwartej treści, czyli Wikipedia. Trzy lata później Mark Zuckerberg stworzył cieszący się w tej chwili największą popularnością portal społecznościowy – Facebook. W tym samym roku ruch w sieci wynosił już jeden eksabajt. Do przechowania jego równowartości potrzebne byłoby 270 000 000 płyt DVD.

Internet bije rekordy: 2005 – do dziś

W 2007 roku aż 90% wszystkich wiadomości mailowych stanowił spam, co z pewnością nie było dobrą wiadomością dla użytkowników. Rok później została zaprezentowana technologia 4G. Stanowiło to swego rodzaju przełom. Sieć czwartej generacji umożliwiała swoim internautom serfowanie po Internecie z prędkością do 100 Mb/s, natomiast przesyłanie pakietów miało miejsce z prędkością powyżej 25 Mb/s. Technologia ta sprawiła, że sieć internetowa osiągała wyższe niż dotychczas prędkości danych oraz umożliwiała dostęp do serwisów z grami. W roku 2012 padł rekord wyświetleń na YouTube teledysku koreańskiego wokalisty do piosenki Gangnam Style, przekraczając miliard wyświetleń, co pokazało na jak szeroką skalę rozpowszechnił się Internet. Obecnie rekord największej liczby wyświetleń należy do Louisa Fonsi i jego piosenki Despacito, osiągnął on wynik ponad 6 miliardów wyświetleń. Lata teraźniejsze to inwazja dronów. Pierwszy z nich został podłączony do LTE w 2016 roku.

OCZEKIWANIA WOBEC SIECI 5G 

Cały świat z niecierpliwością czeka na sieć 5G, która ma wyprzeć swoją poprzedniczkę i zapewnić jeszcze szybszą prędkość Internetu. Stanie się to już na początku roku 2020. Skorzystają z niej na pewno indywidualni użytkownicy, jak i producenci nowoczesnych samochodów czy firmy zajmujące się dronami. Oczekuje się również znacznego wpływu tej sieci na  szybszy rozwój technologii wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Jak działa sieć 5G
5 4 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fokus
4 lat temu

W pigułce historia kolejnego cudu świata – internetu.

draka
4 lat temu

mi się podobał internet w latach 2000-2005

2
0
Dodaj komentarzx