Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 kwietnia 2024

Uderzenia gigantycznych meteorytów stworzyły kontynenty

Nowe badania przeprowadzone przez Curtin dostarczyły najsilniejszych dowodów na to, że kontynenty Ziemi powstały w wyniku gigantycznych uderzeń meteorytów, które były szczególnie powszechne w ciągu pierwszych około miliardów lat historii naszej planety.

Dr Tim Johnson, z Curtin’s School of Earth and Planetary Sciences, powiedział, że pomysł, że kontynenty pierwotnie uformowały się w miejscach gigantycznych uderzeń meteorytów, istniał od dziesięcioleci, ale do tej pory było niewiele solidnych dowodów na poparcie tej teorii.

„Badając maleńkie kryształy minerału cyrkonu w skałach z Kratonu Pilbara w Australii Zachodniej, który reprezentuje najlepiej zachowaną na Ziemi pozostałość starożytnej skorupy, znaleźliśmy dowody na te gigantyczne uderzenia meteorytów” – powiedział dr Johnson.

„Studiowanie składu izotopów tlenu w tych kryształach cyrkonu ujawniło proces 'top-down’ rozpoczynający się od topienia skał w pobliżu powierzchni i postępujący głębiej, zgodny z geologicznym efektem gigantycznych uderzeń meteorytów.

„Nasze badania dostarczają pierwszych solidnych dowodów, że procesy, które ostatecznie uformowały kontynenty, rozpoczęły się od gigantycznych uderzeń meteorytów, podobnych do tych odpowiedzialnych za wyginięcie dinozaurów, ale które miały miejsce miliardy lat wcześniej”.

Dr Johnson powiedział, że zrozumienie powstawania i ciągłej ewolucji kontynentów Ziemi było kluczowe, biorąc pod uwagę, że te lądy goszczą większość biomasy Ziemi, wszystkich ludzi i prawie wszystkie ważne złoża mineralne planety.

„Nie bez znaczenia jest fakt, że na kontynentach znajdują się krytyczne metale, takie jak lit, cyna i nikiel, towary, które są niezbędne dla powstających zielonych technologii potrzebnych do wypełnienia naszego zobowiązania do łagodzenia zmian klimatycznych” – powiedział dr Johnson.

„Te złoża mineralne są końcowym rezultatem procesu znanego jako różnicowanie skorupy, który rozpoczął się wraz z tworzeniem najwcześniejszych mas lądowych, z których Kraton Pilbara jest tylko jednym z wielu.

„Dane związane z innymi obszarami starożytnej skorupy kontynentalnej na Ziemi wydają się wykazywać wzorce podobne do tych rozpoznanych w Australii Zachodniej. Chcielibyśmy przetestować nasze odkrycia na tych starożytnych skałach, aby zobaczyć, czy, jak podejrzewamy, nasz model ma szersze zastosowanie.”

Dr Johnson jest związany z The Institute for Geoscience Research (TIGeR), flagowym instytutem badawczym Curtin zajmującym się naukami o ziemi.

Źródło: Curtin University

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx