Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Sieć bezprzewodowa w firmie – na co zwrócić uwagę?

Współcześnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej firmy bez sprawnej i wydajnej sieci WLAN. Bezprzewodowa sieć to nieodzowny element pracy biura, magazynu czy przedsiębiorstwa produkcyjnego. Przy jej projektowaniu należy uwzględnić wiele parametrów i przeanalizować kwestie techniczne. O czym powinniśmy pamiętać przy wdrażaniu firmowej sieci WLAN?

Dlaczego warto mieć sieć bezprzewodową w firmie?

W czasach mobilności pracowników i rozpowszechniania modelu pracy zdalnej standardowe, kablowe sieci LAN przestają już wystarczać. Sieć WLAN (ang. Wireless Local Area Network) staje się koniecznością w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W wielu sytuacjach wykonywanie zadań bez WLAN jest po prostu niemożliwe. Sieci bezprzewodowe są standardem nie tylko w biurach i korporacjach, ale przede wszystkim w środowisku przemysłowym jak magazyny, centra przeładunkowe czy przedsiębiorstwa produkcyjne.

  • Sieć bezprzewodowa daje komfort komunikacji pomiędzy urządzeniami bez kosztownej i problematycznej infrastruktury, czyli okablowania.
  • Elastyczność i mobilność pracowników. To zdecydowanie największa korzyść, jaką przynosi wdrożenie sieci bezprzewodowej w firmie. Sieć WLAN, obejmująca wszystkie obszary przedsiębiorstwa, sprawia, że można pracować z każdego miejsca w firmie.
  • Przyspieszenie procesów i zadań. Sieć WLAN zapewnia bezproblemową wymianę plików i komunikację, co znaczne przyspiesza wykonywanie podstawowych zadań i obowiązków.
  • Zarządzanie urządzeniami i personelem. Sieć bezprzewodowa umożliwia również szybkie i zdalne zarządzanie pracą personelu, jak i systemów wdrożonych w firmie. Można w czasie rzeczywistym przesłać informacje, monitorować przebieg procesów i mieć wgląd we wszystko, co aktualnie dzieje się w firmie.

O czym pamiętać wdrażając sieć WLAN w firmie?

Przed wdrożeniem sieci WLAN należy uwzględnić wiele czynników. Należą do nich między innymi:

  • typ i charakter budynku (biuro, magazyn, hala produkcyjna)
  • liczba użytkowników i rodzaj urządzeń, które będą korzystały z sieci
  • struktura sieci (np. podsieci dedykowane różnym poziom dostępu)
  • bezpieczeństwo sieci, rozwiązania kontroli dostępu, firewalle itp.

Pomiar propagacji fal radiowych.

Pierwszym krokiem przy wdrażaniu sieci LAN jest wykonanie planu sieci. Po uwzględnieniu parametrów pomieszczenia i naturalnych barier (ściany, meble) rozmieszcza się wstępnie punkty dostępowe. Kolejnym krokiem jest wykonanie pomiaru siły sygnału w poszczególnych lokalizacjach (badanie propagacji fal radiowych). Natężenie sygnału najpierw symulowane jest w specjalnym programie a później weryfikowane osobiście przez pracownika podczas wizji lokalnej. W ten sposób sprawdzamy, czy w każdym miejscu budynku dostęp do internetu będzie na optymalnym poziomie.

Wybór częstotliwości sieci WLAN

Funkcjonowanie sieci WLAN jest możliwe w dwóch pasmach częstotliwości: 2.4 GHz i 5 GHz. Fale radiowe w częstotliwości 2.4 GHz mają większy zasięg i obsługiwane są przez większość starszych, jak i nowszych urządzeń. Poza tym ta częstotliwość radzi sobie lepiej z pokonywaniem fizycznych barier. Wadą jest to, że z uwagi na swoją popularność, bardziej podatna jest na zakłócenia z innych sieci. Zaletą częstotliwości 5 GHz jest z kolei prędkość, a także więcej dostępnych kanałów (19 w porównaniu z 13 w 2.4 GHz). Fale o częstotliwości 5 GHz cechują się krótszym zasięgiem i gorzej radzą sobie z pokonywaniem naturalnych przeszkód.

Urządzenia sieciowe: kontrolery i punkty dostępowe

Na wydajność i bezawaryjność sieci bezprzewodowej wpływa jakość urządzeń, które będą ją tworzyły. Szczególną uwagę należy zwrócić na parametry i specyfikacje punktów dostępowych AP (ang. Access Point) m.in. możliwości konfiguracji, sposób ich zasilania (przewodowy/bezprzewodowy), a także odporność na działanie czynników zewnętrznych (klasa szczelności obudowy IP).

Istotną kwestią jest również zakup kontrolera, czyli urządzenia, za pomocą którego będziemy zarządzać całą siecią WLAN. W zależności od preferencji i wymagań możemy wybierać pomiędzy kontrolerem sprzętowym, sieciowym i kontrolerem w chmurze.

Bezpieczeństwo sieci

Przy tworzeniu sieci firmowej, w której wiele informacji i danych ma charakter poufny, należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa i wdrożenie odpowiedniego (firewall) i system kontroli dostępu (NAC). Zadaniem firewalla jest badanie i monitorowanie ruchu wychodzącego i przychodzącego w sieci. Rozwiązania NAC z kolei pozwalają na określenie poziomów dostępu i sposobu uwierzytelniania użytkowników. W ten sposób mamy pewność, że do naszej sieci nie dostanie się osoba do tego upoważniona.

Instalacja i wdrożenie

Sieć WLAN jest podstawą funkcjonowania wielu firm, dlatego ważne jest, aby działała wydajnie i bezawaryjnie. Z tego powodu jej planowanie, wdrożenie i późniejsze utrzymanie powinno znajdować się w rękach specjalistów z działu IT lub firmy zewnętrznej, która zadba o wszystkie aspekty jej działania i otoczy kompleksową opieką infrastrukturę (aktualizacja oprogramowania, konserwacja urządzeń czy wdrażaniem polityki bezpieczeństwa).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx