Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Pasjanse online: gra Pasjans w najpopularniejszych odmianach

Gramy w pasjanse online. Poznaj historie, zasady gry w Pasjans, i jego rodzaje

Pasjanse online cieszą się dużą popularnością od czasów, kiedy nowoczesna technologia stworzyła medium internetowe. Chociaż gra pasjans w cyfrowej wersji nigdy nie zastąpi wrażenia dotykowego trzymania prawdziwych kart w rękach, oferuje wiele realnych korzyści w porównaniu z grą fizyczną talią. Nie jest więc zaskoczeniem, że cyfrowe implementacje pasjansa są ważnym powodem, dla którego tak wiele osób zna dzisiaj tą popularną grę i chętnie korzysta z tej formy rozrywki.

Odkąd pojawił się komputer PC, programiści zainteresowani grami karcianymi dostrzegli potencjał wykorzystania tych nowych urządzeń w ekscytujących nowych sposobach gry w pasjansa i rozpoczęło się tworzenie różnych wersji pasjansów. Ale tak naprawdę to Microsoft przybliżył tą formę rozrywki codziennemu użytkownikowi i sprawił, że stały się znane na poziomie globalnym.

Spis treści:

 1. Gra Pasjans: jaka jest historia tej gry?
 2. Gra Pasjans: rodzaje gier
  1. Pasjans Klondike
  2. Pasjans Piramida
  3. Królowe w niewoli
  4. Koniczyna
  5. Wolna komórka
  6. Inne popularne gry pasjans
 3. Gra Pasjans: zasady
  1. Pasjans Pająk: zasady
  2. Pasjans FreeCell: zasady
  3. Pasjans Piramida: zasady
 4. Poznałeś zasady gry! Zagraj w pasjanse online i sprawdzić swoje umiejętności
 5. Pasjanse online: Classic Solitaire
 6. Pasjanse online: Big Spider Solitaire
 7. Pasjanse online: Blind Freecell
 8. Pasjanse online: Jungle Pyramid Solitaire
 9. Zakończenie

Gra Pasjans: jaka jest historia tej gry?

Karty do gry naprawdę zaczęły rozkwitać ponad sześć wieków temu, po przybyciu do Europy Zachodniej pod koniec XIII wieku. Jaki więc był ogromny katalizator, który był kluczem do rozprzestrzenienia się w całej Europie, a ostatecznie na całym świecie? To oczywiście gry karciane. Gry karciane w pasjanse zaczęły jednak odnosić trwały sukces dopiero po tym, jak około dwieście lat temu we Francji doświadczyły boomu rozwojowego.

Przez lata próby pomyślnego wyśledzenia gry w pasjansa do określonego pochodzenia okazywały się nieskuteczne. Gra pasjans rozpoczęła się bardzo dawno temu, co jest jednym z powodów, dla których trudno jest określić, kto wynalazł tą grę. Pomimo wyzwania, jakim było odkrycie początków tej gry, wysunięto wiele teorii.

Według jednej z teorii gra pasjans (Solitaire) jest pomysłem francuskiego arystokraty, który został skazany na więzienie w XVII wieku. Idąc głębiej, historycy zauważyli, że w tym okresie panował osławiony król Ludwik XIV, który miał upodobanie do więzień szlachty, zwłaszcza tych, którzy nie byli jego krewnymi. Jednak kilku uczonych podziurawiło tę historię, opisując ją jako niespójną. Z drugiej strony, wielu innych wierzy w tę historię, wierząc, że francuski arystokrata rzeczywiście wynalazł grę karcianą Solitaire.

Anne de Rohan-Chabot. Fot.: photo.rmn.fr

Inna teoria głosi, że Pelisson, francuski matematyk, wynalazł ten rodzaj gry, aby zabawiać Króla Słońca, pseudonim Ludwika XIV. W 1697 roku Anne de Rohan-Chabot i księżniczka Soubise zostały przedstawione jako karty do gry. Ten francuski grawer może równie dobrze być pierwszą dokumentacją gry. Jednak istnieje szeroki konsensus, że ten rzemieślnik był tylko prekursorem gry pasjans. Najstarsza wersja gry pasjans została zidentyfikowana jako Peg Solitaire lub Solo Noble.

Zasadniczo tożsamość osoby, która wymyśliła tą grę, różni się w zależności od teorii. Niemniej jednak wiele informacji na temat gry pasjans jest nadal nierozwiązana. Po pierwsze, Solitaire to gra w starożytność, klasyczna gra pasjans z czasów minionych. Jego wytrzymałość wynika prawdopodobnie z charakteru tego, jak i dlaczego jest odtwarzany: nie tylko nie jest wymagana żadna okazja, ale także każdy może grać w nią wszędzie.

Od momentu powstania tak dawno temu, gracze walczą z grą Solitaire z największą satysfakcją. Jednak szanse na wygraną w grze zostały odkryte dopiero w 2019 roku. Jak więc dokładnie rozwiązano ten problem? Matematycy musieli jedynie współpracować z ekspertami w dziedzinie programowania, aby wykorzystać swoją wiedzę fachową. W końcu ci specjaliści opracowali program komputerowy do rozwiązywania skomplikowanych obliczeń.

Dwa stulecia to wciąż mnóstwo czasu, aby gry w pasjansa zakorzeniły się w kulturze kart do gry. Ale pomimo tej długiej historii, pasjans tak naprawdę stał się swoisty dopiero wraz z narodzinami komputerów osobistych, które zaczęły pojawiać się w miejscach pracy i domach w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. Pojawienie się systemu Windows 3.0 w roku 1990 przyniosło ze sobą Klondike Solitaire, a w krótkim czasie ta cyfrowa rozrywka stała się podstawowym zajęciem dla znudzonych pracowników biurowych i miliardów innych osób na całym świecie.

Tak więc to właśnie cyfrowa rewolucja przyczyniła się do sukcesu gry pasjans i pomogła jej dotrzeć do współczesnych odbiorców, nadając jej ogromną popularność, którą cieszy się dzisiaj.

Gra Pasjans: rodzaje gier

Pasjans Klondike

To najpopularniejsza gra pasjans, którą ludzie znają. Jest siedem kolumn. Zaczynając od kolumny pierwszej, jest jedna odkryta karta. W kolumnach od drugiej do siódmej będzie ten numer kolumny pomniejszony o jedną zakrytą kartę i dolną kartę odkrytą. Na przykład w szóstej kolumnie pięć kart zostanie zakrytych, a ostatnia odkryta.

Twoim celem jest zbudowanie czterech stosów kart odrzuconych w porządku rosnącym, zaczynając od asa. Możesz użyć odkrytych kart ze stołu, odwracając następną kolejną kartę, gdy usuniesz odkrytą kartę. Ze swojej talii możesz odwrócić każdą kartę (przechodząc przez talię raz) lub co trzecią (co pozwala na trzykrotne przejście przez talię). Kiedy wyczyścisz stół i użyjesz wszystkich swoich kart w talii, wygrywasz.

Pasjans Piramida

Używając całej talii, układasz karty w piramidę, przy czym każdy rząd nieznacznie zakrywa rząd powyżej. Celem piramidy jest wykorzystanie dowolnych odkrytych kart do budowy fundamentów. Istnieje również kilka odmian tej gry.

Królowe w niewoli

To jedna z trudniejszych gier. Umieszczasz cztery króle w kole skierowanym w różne strony i po jednej parze piątki i szóstek w pobliżu każdego króla. Używając talii, umieszczasz inne karty w kolejności malejącej na piątki i rosnącej na szóstkach.

Koniczyna

Trefoil czyli Koniczyna, to jedna z najtrudniejszych do wygrania gier tego rodzaju. Stosy bazowe zaczynają się od czterech asów, z 16 stosami po trzy karty w każdym. Musisz budować ze stosów bazowych w każdym kolorze, uzupełniając stosy królami na wierzchu. Ta gra pasjans ma inne nazwy, takie jak Aleksander Wielki, Midnight Oil, The Fan lub Three Shuffles.

Wolna komórka

FreeCell to gra pasjans, w której większość rozdań wygrywa. Wszystkie karty są odkryte. Część „komórka” pojawia się, ponieważ możesz przesunąć kartę na stole, aby odkryć inną kartę, której możesz potrzebować do podkładów. To najpopularniejsze pasjanse online na komputery i smartfony.

Inne popularne gry pasjans

Możesz znaleźć różne pasjanse online, w które możesz zagrać w sieci lub ze standardową talią, aby zabić czas w deszczowy dzień.

 • Akordeon – Rozdając karty od lewej do prawej, możesz zagrać dowolną kartę tego samego koloru lub rangi na kartę po jej lewej lub trzy karty po jej lewej stronie. Wszystkie ruchy są wykonywane w stosach, dopóki nie masz jednego pełnego stosu.
 • Aces Up – W przypadku asów chodzi o ułożenie wszystkich kart w jednym stosie. Zaczynasz z czterema odkrytymi kartami i talią, którą możesz manipulować. Kiedy skończą ci się ruchy, rozdawane są cztery nowe odkryte karty, dopóki nie zostaną ci tylko asy.
 • Zmiana — kreatywna mieszanka Klondike i FreeCell. Zmiana rozpoczyna grę z połową kart odkrytą do góry i połową kart zakrytych na stole w 7 kolumnach po 7 kart. Celem jest ułożenie stosu fundamentów według kolorów w porządku malejącym od asa do króla.
 • Amazon – Ta gra pasjans jest uproszczona, ponieważ budujesz tylko cztery stosy bazowe od asa do 7. Zaczynasz z czterema odkrytymi kartami na planszy, z których możesz budować.
 • Bristol Solitaire – Zacznij od 8 kolumn po 3 karty na stole. Możesz przenosić karty tylko do tych, które są większe. Musisz zbudować podstawę wszystkich czterech kolorów od asa do króla.
 • Dywan – Asy są podzielone na cztery talie fundamentów. Musisz przenieść karty z planszy na talie podstawowe.
 • Zamki w Hiszpanii – Zaczynasz z 13 kolumnami po 4 karty, a na stole leży tylko górna karta. Musisz odkryć karty, aby utworzyć cztery talie podstawowe, przesuwając karty na stole do tych w przeciwnym kolorze, o jeden stopień niżej (9 pik do 10 kier).
 • Clock Solitaire – Unikalna gra pasjans, która polega na szczęściu, aby wygrać. W tej grze układasz karty jak tarczę zegara i próbujesz dopasować wszystkie cztery kolory, zanim odkryjesz czwartego króla.
 • Kolorado — Z nieco innym akcentem, Kolorado ma 20 kart na stole i 8 stosów bazowych. Aby wygrać grę, należy zbudować cztery stosy fundamentów.
 • Koncentracja – W tej grze szukasz pasujących par kart niezależnie od koloru. Wszystkie karty są rozdawane na stole zakryte w 4 kolumnach po 13 kart.
 • Deuces – Zgodnie z nazwą Deuces, wszystkie stosy bazowe zaczynają się od 2 kart. Ta gra pasjans wykorzystuje również 2 talie kart do gry.
 • Cztery pory roku – Zwany także Znikającym Krzyżem, sekcje stołu i fundamentów tworzą krzyż. Trudniejsze do pokonania niż większość gier tego rodzaju, musisz umieścić wszystkie karty w talii, zanim skończy się twój stos.
 • Fourteen Out — ta gra pasjans jest w kształcie piramidy, w którym wszystkie karty są rozdawane na 12 stosach na stole. Pięć stosów ma 5 kart, a pozostałe cztery. Celem gry jest ułożenie par równych 14.
 • Gate – zabawna i interesująca gra pasjans, masz 8 stosów kart w stole i 2 stosy rezerw z 10 kartami odkrytymi. Masz też talię ukrytych kart; przesuwasz karty po planszy, aby utworzyć 4 talie bazowe.
 • Joker Klondike – Jokerzy przeżywają swój rozkwit w Joker Klondike. Jest to zgodne z tymi samymi zasadami, co zwykły Klondike, ale do miksu dodawane są Jokery.
 • Laggard Lady – ta gra pasjans wykorzystuje 2 talie kart i buduje 16 podstawowych talii od 6 do waletów i 5 do króla, naprzemiennie. Ciekawą rzeczą w tej grze jest to, że twoje stosy bazowe są zgodne tylko z kolejnością liczb, a nie kolorami. Na początek królowa sprawia, że ​​piłka toczy się po stole.
 • Octave – Z 2 taliami i 8 kolumnami po 3 na stole, musisz zbudować 8 talii fundamentowych. Pierwsze 4 fundamenty są zgodne z 10. Ale ostatnie stosy fundamentów są królewskości naprzemiennych kolorów.
 • Pasjans portugalski – 13 kolumn na stole; gracze powinni stworzyć 4 talie podstawowe w tym samym kolorze. Gracze mogą dodawać karty do stosów na stole, o ile są one o jeden niższy i w tym samym kolorze.
 • Streets – Długa gra przeznaczona dla zaawansowanych graczy, Streets pozwala stworzyć 4 rosnące talie podstawowe w tym samym kolorze. Gracze mogą dodawać karty do stołu, ale muszą one być o jeden niższy i innego koloru. Gracze nie mają możliwości ponownego rozdania.
 • The Herring-Bone – Ta gra pasjans rozgrywana jest 2 taliami i oferuje jedno ponowne rozdanie. Aby wygrać tę grę, musisz stworzyć stosy bazowe od króli, dam, waletów, aż do asów.
 • Three Blind Mice – W tej przeciętnej grze prowadzisz trochę ślepego, w którym 3 z Twoich 10 kolumn tabeli mają zakryte karty. Celem gry jest odkrycie tych ukrytych kart i utworzenie 4 talii bazowych według koloru.
 • Wasp – pasjanse online i standardowe wersje tej gry są dość łatwe do grania. Musisz przesuwać karty po stole zgodnie z kolorem i rosnącą kolejnością. Jednak trik tej gry to 4 kolumny ukrytych kart, które musisz odkryć, aby wygrać.
 • Yukon – Nie masz zapasów w Yukon. Wszystkie karty są rozłożone na planszy w 7 kolumnach z różną liczbą ukrytych kart. Musisz utworzyć 4 talie bazowe, zaczynając od asa, umieszczając różne kolorowe karty o niższej wartości, np. czerwone 5 na czarnej 6.

Gra Pasjans: zasady

Układanie Pasjansa – Celem gry jest ułożenie wszystkich kart w ich czterech stosach bazowych (po jednym dla każdego koloru, w kolejności od asa do króla). Jeśli uda ci się to osiągnąć zgodnie z zasadami, wygrywasz! Przenoszenie kart do ich stosów może odbywać się zarówno z pola, jak i ze stosu. Karta może przesunąć się na stos tylko wtedy, gdy jest potrzebna w konkretnym (odpowiednim) stosie oraz nie ma na niej żadnej karty (ani na polu, ani na stosie).

Jak ułożyć pasjansa
Fot: Mark Mathosian / https://www.flickr.com/photos/markgregory/34184910250

Pasjans Pająk: zasady

Układanie pasjansa Pająk to bez wątpienia jedna z najczęściej wybieranych gier karcianych na świecie. Gra ma swoją nazwę, ponieważ pająk ma 8 nóg i aby wygrać, musisz zbudować osiem kompletnych sekwencji. Ten zabawny i wciągający klasyk jest często nazywany „Królem wszystkich pasjansów”. Zainspirowało to do wynalezienia wielu nowych odmian tej gry, w tym wersji łatwej (jeden kolor) i średniej (dwa kolory).

W wersji tradycyjnej gra się dwiema taliami kart, używając wszystkich czterech kolorów. Celem gry jest zbudowanie 8 sekwencji w dół w kolorze na stole (każda biegnie od króla do asa), a następnie przeniesienie ich do 8 stosów bazowych.

Nie każdą grę w Spider Solitaire można wygrać, ale możesz zwiększyć swoje szanse na wygraną, starannie planując swoje ruchy. Oczywiście w grę wchodzi szczęście, ale zdecydowanie jest to gra zręcznościowa.

Pasjans FreeCell: zasady

Jak ułożyć pasjansa Freecell Solitaire? Do gry wykorzystujemy 52 karty. Wszystkie karty są rozdawane na 8 stosów na stole. Cztery komórki (po lewej) i cztery stosy fundamentów (po prawej) są umieszczone nad stosami. Do gry dostępne są karty z wierzchu stosów i karty z komórek. Możesz budować stosy w dół, zmieniając kolor. Można przenosić tylko jedną kartę na raz. Górną kartę dowolnego stosu można również przenieść do dowolnej komórki. Każda komórka może zawierać tylko jedną kartę. Karty w komórkach można przenieść na stosy fundamentowe lub z powrotem na stosy na stole, jeśli to możliwe.

Pasjans Piramida: zasady

Układanie pasjansa Piramida to odmiana klasycznej gry pasjans. Karty są rozdawane w trójkątny kształt lub piramidę. Celem gry jest wyeliminowanie wszystkich kart w piramidzie. Wiele osób uważa tę grę za wyzwanie i ma niższy wskaźnik sukcesu niż inne wersje omawianej gry.

Twoim zadaniem jest usunięcie wszystkich kart tworzących piramidę. Tradycyjny pasjans piramidowy nie bierze pod uwagę wygranej gry, jeśli w magazynie pozostały jakieś karty. Nieco łatwiejsza odmiana dopuszcza pozostałe karty magazynowe. Zapasy możesz przeglądać trzy razy w trakcie gry.

 1. Aby rozpocząć grę, odwróć wierzchnią kartę ze stosu.
 2. Rozpocznij eliminację par kart, które sumują się do 13 i odłóż na stos kart odrzuconych. Możesz wyeliminować karty z piramidy tylko wtedy, gdy karta jest w pełni odsłonięta, ale zawsze możesz użyć karty ze stosu i sparować ją z jedną z piramidy, aby równała się 13 i odrzucić. Możesz zacząć od natychmiastowego wyeliminowania wszystkich odsłoniętych królów, które same mają wartość 13.
 3. Kontynuuj eliminowanie par kart, pomagając sobie w stosie.
 4. Gra jest skończona, gdy wyeliminowałeś wszystkie karty, nie możesz już tworzyć par po 13 lub trzykrotnie przeglądałeś zapasy.

Poznałeś zasady gry! Zagraj w pasjanse online i sprawdzić swoje umiejętności

Układanie pasjansa ma wiele zalet dla ciała i umysłu. Oprócz pomagania w spędzeniu czasu, może zwiększyć koncentrację, cierpliwość i funkcje poznawcze. Ale chociaż jest to łatwa gra, nadal może stanowić wyzwanie. Dlatego ważne jest, aby opanować zasady i poświęcić tyle czasu, ile potrzebujesz, aby wygrać grę. Skorzystaj również z porad i wskazówek, które omówiliśmy powyżej, aby pomóc ci podczas gry pasjans. Następnym razem, gdy poczujesz się znudzony i masz ochotę na wyzwanie, możesz pobawić się w tej grze na własną rękę. Pasjans może być ekscytujący i uzależniający, gdy opanujesz grę.

Aby zagrać w pasjanse online by sprawdzić swoje umiejętności, czytaj dalej. Poniżej znajdziesz wiele interesujących propozycji.

Pasjanse online: Classic Solitaire

Gra Classic Solitaire – celem w grze jest jak najszybsze ułożenie sekwencji kart na czterech polach bazowych, na których karty są układane od asa do króla w odpowiednim kolorze. Karty w kolumnach muszą być ułożone malejąco w naprzemiennych kolorach. Między kolumnami można przenosić pojedyncze karty bądź poprawnie złożone sekwencje z wielu kart. Na pustym polu kolumny można umieścić króla lub odpowiednią sekwencję zbudowanym na tym królu. Dodatkowe karty umieszczone w stosie można dokładać do gry, a przeglądanie zawartości stosu można wykonywać dowolną ilość razy. Wypróbuj swoje umiejętności na Pasjanse Online:

Pasjanse online: Big Spider Solitaire

Gra Big Spider Solitaire – nazwa tej gry powstała ze względu na ładne, duże karty, którymi układasz odpowiednie sekwencje. Ci z was, którzy są niedowidzący lub których wzrok nie jest już taki, jak kiedyś, będą szczególnie zadowoleni z gry w tę wersję. Możesz w nią grać za pomocą kilku kolorów. Gra posiada przydatną funkcję „podpowiedzi”, dzięki czemu w trudnej sytuacji można się posiłkować podpowiedzią. Umieść wszystkie karty we właściwej kolejności i spróbuj wyczyścić stół. Jeśli utkniesz, możesz pozwolić grze na rozdanie nowych kart z talii. Możesz grać w tę grę za pomocą myszy lub klawiatury. Gra dostępna dzięki stronie Pasjanse Online:

Pasjanse online: Blind Freecell

Gra Blind Freecell – Początek gry jest niemal identyczny jak w przypadku FreeCell. Na górze znajdują się cztery komórki i cztery pale fundamentowe. Pale fundamentowe mają być budowane w kolor od asów do króli jak zwykle. Grę wygrywa się, gdy wszystkie karty zostaną tutaj przesunięte.

Poniżej komórek i fundamentów znajduje się osiem stosów tablic. Na początku gry na każdy stos rozdawanych jest sześć kart, ale tylko górna karta jest odkryta (bardzo różni się od FreeCell, która ma tylko odkryte karty). Pozostałe cztery karty w talii są rozdawane odkryte do czterech komórek.

Poza tym, że początkowy układ jest inny, gra jest taka sama jak w przypadku FreeCell, z wyjątkiem tego, że odkrywasz karty na stole, gdy do nich docierasz. Budynek na stole jest w dół alternatywnym kolorem i tak jak w FreeCell możesz przesuwać grupy kart w kolejności w dół alternatywnym kolorem tylko, jeśli jest ich wystarczająco puste komórki, aby przenieść je pojedynczo.

Ponieważ wszystkie komórki rozpoczynają grę z kartami, oznacza to, że nie możesz przenieść grupy kart, dopóki nie utworzysz pustej komórki.

Blind FreeCell, w przeciwieństwie do FreeCell, nie jest grą otwartą, w której wszystkie karty są odkryte. Oznacza to, że masz mniej informacji o tym, gdzie znajdują się wszystkie karty, co utrudnia wygraną. Gra dostępna dzięki Pasjanse Online:

Pasjanse online: Jungle Pyramid Solitaire

Gra Jungle Pyramid Solitaire – Jest to 10-poziomowa gra na czas, w której próbujesz wyczyścić piramidę kart, sumując karty do 13 punktów. Pierwszy poziom daje 5 minut na jego ukończenie, a pozostały czas zmniejsza się o 10 sekund na każdą rundę. W ostatniej rundzie musisz ukończyć grę w 3:30. Gra kończy się, gdy skończy ci się czas (i przegrasz) lub usuniesz piramidę kart. Piramida ma 7 warstw, z których każda ma o jedną kartę więcej niż ta powyżej, co daje łączną liczbę kart 28. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej piramidy, można grać tylko kartami wierzchnimi bez kart leżących pod nimi.

Ta gra wykorzystuje jedną talię kart. 24 karty są rozdawane do rezerw z 3 stosami. Początkowo na każdym stosie znajduje się jedna karta i za każdym razem, gdy prosisz o więcej kart, karta jest rozdawana do każdego z 3 stosów. Gra dostępna dzięki Pasjanse Online:

Zakończenie

Istnieje wiele innych powodów, dla których warto dziś cieszyć się grami w pasjansa z tradycyjną talią kart, zwłaszcza ze względu na łatwość, z jaką można w nie grać. Na przykład strona internetowa Pasjanse Online, oferuje wiele gier w najpopularniejszych kategoriach za darmo w przeglądarce internetowej. Gry karciane Solitaire to świetny sposób na wypełnienie czasu i możesz grać tak długo, jak chcesz. I mogą być tak relaksujące, jak chcesz, lub tak wymagające, jak chcesz. Z pewnością są niesamowicie satysfakcjonujące, a nawet uzależniające. Dowiedzmy się więc o nich czegoś więcej i zaostrzmy apetyt, aby samemu je wypróbować. Na stronie Pasjanse Online jest takich gier wiele we wszystkich kategoriach, gdzie z pewnością znajdziesz wiele ciekawych pozycji dzięki którym spędzisz przyjemne chwile.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx