Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Jak pozyskać młody talent na rynku?

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Już jakiś czas temu rynek pracodawcy został wyparty przez rynek pracownika, co oczywiście stanowiło spore wyzwanie dla rekruterów i pracodawców. Aktualnie, muszą oni mierzyć się z kolejną zmianą – na rynek pracy dumnie wkraczają przedstawiciele nowych pokoleń, przede wszystkim pokolenia Z. Okazuje się, że młode osoby mają nieco inne wymagania nie tylko wobec pracy, ale również wobec rekrutacji. Tym samym, pracodawcy muszą dostosować się do oczekiwań przyszłych pracowników i zmienić nieco podejście do rekrutacji. Jakimi sposobami wyławiać młode talenty? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu!

Employer Branding – skuteczne narzędzie w rekrutacji młodych talentów!

Rekrutacja specjalistów i zatrudnianie talentów, również tych z młodszych pokoleń, ma oczywiście fundamentalne znaczenie dla wszystkich przedsiębiorstw. Wymagający rynek pracy poniekąd wymusza na pracodawcach dostosowanie metod i strategii rekrutacji do oczekiwań współczesnych kandydatów.

Od czego należy zacząć? Pokolenia, dla których internet jest codziennością, dużą uwagę przykładają do opinii – nie tylko tych zasłyszanych wśród bliskich, ale także tych przeczytanych w sieci. Dlatego we współczesnej rekrutacji młodych talentów tak duże znaczenia mają odpowiednie strategie rekrutacyjne z wykorzystaniem różnorodnych kanałów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a wśród nich Employer Branding. Doświadczenia kandydatów z procesu rekrutacji i selekcji są niesamowicie istotne. I co ważne, w tej sytuacji proces traktujemy całościowo – czyli od momentu poinformowania o nowej ofercie pracy i złożenia aplikacji, przez rozmowy kwalifikacyjne, aż po podpisanie umowy i onboarding. Firmy, które chcą przyjąć wygraną pozycję w walce o młode talenty, muszą prowadzić konsekwentne działania związane z budowaniem wizerunku pracodawcy.

Sprawdzone, znane metody rekrutacji, które musisz znać

Dobór narzędzi i metod rekrutacji każdorazowo powinien być zależny od danego stanowiska i profilu zawodowego potencjalnego, nowego pracownika. Tym samym nie należy skreślać znanych od dawna technik rekrutacji – obecnie bowiem zarówno analogowe, jak i cyfrowe metody mogą przyczynić się do pozytywnego zakończenia procesu.

Oczywiście nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, w których nowoczesne technologie i wirtualne formy kontaktu wdarły się do każdej dziedziny naszego życia, w tym również do rekrutacji. Jednak w gąszczu zadań i rozmów kwalifikacyjnych on-line nie można zapominać, że tradycyjna forma kontaktu z ludźmi nie straciła na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – zdarza się, że w cyfrowym świecie wręcz łakniemy bezpośrednich rozmów i spotkań. 

Dlatego warto mieć na uwadze, że pozyskując młode talenty nie można zapominać np. o targach pracy, wydarzeniach i eventach branżowych czy popularnych meetup’ach, które są świetną okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi kandydatami. Ta forma pozyskiwania pracowników powinna być szczególnie przydatna na stanowiska juniorskie, ale nie tylko. Podobnie jak direct search powinna sprawdzić się podczas poszukiwania specjalistów w wąskich dziedzinach, bowiem takie osoby bardzo często uczestniczą w przeróżnych branżowych wydarzeniach.

Skoro padło już sformułowanie direct search, to warto i na ten temat powiedzieć nieco więcej. Profesjonalni head hunterzy mają obecnie bardzo dużo pracy. Ze względu na fakt, że zarówno media społecznościowe jak i dedykowane portale typu Linkedin są niesamowicie popularne, prościej jest dotrzeć do osób o kompetencjach, których właśnie potrzebujemy. Zwłaszcza, że młodzi ludzie spędzają na portalach tego typu naprawdę sporo czasu. W związku z tym zarówno direct search, jak i executive search często są o wiele bardziej skuteczne niż tradycyjne ogłoszenia o pracę. Tym bardziej w sytuacji, gdy mówimy o aktywnych zawodowo młodych talentach.

Wsparcie nowoczesnych technologii w rekrutacji też jest ważne!

Tradycyjne metody rekrutacji działają, ale okazuje się, że można znacznie usprawnić ich działanie. Niezastąpione okazują się systemy ATS – ułatwiają bieżącą komunikację, gromadzenie kontaktów do kandydatów, zarządzania bazą aplikacji, a także gwarantują bezpieczeństwo pozyskiwania i przechowywania danych. Tym samym systemy ATS przyspieszają działanie rekruterów, jednocześnie skracając cały proces rekrutacyjny.

Do najważniejszych zalet systemów ATS z pewnością możemy zaliczyć:

  • tworzenie wielu projektów rekrutacyjnych,
  • tworzenie formularzy aplikacyjnych dedykowanych do poszczególnych rekrutacji,
  • możliwość komunikacji z kandydatami,
  • możliwość przesyłania dokumentów aplikacyjnych kandydatów do Hiring Managerów,
  • uwzględnianie niezbędnych zgód i klauzul prawnych zgodnych z RODO,
  • filtrowanie bazy kandydatów według wielu kryteriów,
  • ocena procesu rekrutacyjnego,
  • możliwość dodawania notatek po spotkaniach z kandydatami.

Wykorzystaj potencjał własnej kadry – Program Poleceń Pracowniczych.

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku poszukiwania wysoko wykwalifikowanych specjalistów, jest budowanie własnej sieci kontaktów opartej na poleceniach pracowniczych. Ta metoda ma naprawdę sporo zalet! Po pierwsze, obecni pracownicy często szybciej i łatwiej docierają do kandydatów o pożądanych kompetencjach. Po drugie, zatrudnieni już pracownicy, mający doświadczenie w pracy w konkretnej firmie, są więc w stanie dobrze dopasować polecanych przez siebie znajomych do panującej w firmie kultury organizacyjnej. Znają misję, wizję i wartości, którymi kieruje się organizacja, więc potrafią zweryfikować, czy ich znajomi odnajdą się w takim środowisku pracy. To także duże ułatwienie dla rekruterów – osoby odpowiedzialne za rekrutację od samego początku procesu mają już bowiem sporą wiedzę o potencjalnych kandydatach, co znacznie usprawnia proces selekcji. Podsumowując, program poleceń pracowniczych pozwala przede wszystkim zmniejszyć koszty procesu rekrutacji, skrócić czas poszukiwania kandydata, a jednocześnie znacznie poprawia jakość zatrudnienia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx