Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Jaki silnik elektryczny do łodzi lub pontonu wybrać?

Silniki elektryczne do łodzi są ciche i wydajne. Nie zanieczyszczają powietrza i pozwalają cieszyć się bliskością przyrody. Warto dowiedzieć się, który silnik będzie najlepszym wyborem dla konkretnej jednostki. Dzisiaj podpowiadamy, czym należy się kierować przy zakupie silnika elektrycznego do łodzi!

Jak wybrać silnik elektryczny do łodzi?

Silnik elektryczny do łodzi to świetna alternatywa dla silników spalinowych. Aby jego praca pozwalała na bezpieczne i wygodne manewrowanie łodzią, musi charakteryzować się on odpowiednimi parametrami. Gdy wybierasz silnik do swojej łodzi, zwróć uwagę na:

  • moc silnika – powinna być dopasowana do rodzaju łodzi i sposobu jej użytkowania. Należy ją dobrać do masy całkowitej łodzi lub pontonu wraz z ładunkiem. Można przyjąć, że moc silnika elektrycznego równa 1 kW odpowiada mocy 3 HP silnika spalinowego;
  • uciąg – na każde 50 kg masy łodzi potrzeba około 2 lbs uciągu;
  • masa akumulatorów – masę baterii trzeba uwzględnić jako dodatkowe obciążenie łodzi;
  • czas ładowania – im krótszy, tym szybciej silnik będzie gotowy do pracy;
  • długość kolumny silnika – musi być ona tak dobrana, by zapewnić odpowiedni przepływ wody pod łodzią. Aby to osiągnąć, śruba powinna znaleźć się kilka cm pod linią dna łodzi;
  • obecność rumpla lub sterowanie zdalne – silnik z rumplem jest tańszy, jednak silniki ze sterowaniem zdalnym są wygodniejsze i zapewniają większą swobodę manewrowania.

Silniki ze śrubami z 2 łopatkami pozwalają na rozwinięcie sporych prędkości łodzi i pontonów. Jednostka zachowuje zwrotność i sterowność. Kolejną zaletą jest fakt, iż tego typu silniki są proste w obsłudze.

Dobór silnika elektrycznego do parametrów łodzi lub pontonu – moc i uciąg

Silniki zaburtowe najczęściej używane są do niewielkich łodzi o mocy do 15 KM. Długość i szerokość jednostki, a także jej masa to bardzo ważne parametry jednostki. Trzeba je uwzględnić, by dopasować odpowiedni rodzaj elektrycznego silnika zaburtowego. Korpus szerokiej łodzi lub pontonu daje większy opór na wodzie. Dlatego należy do niej dobrać silnik o odpowiedniej mocy i uciągu, który będzie w stanie ją rozpędzić do zadowalającej prędkości w krótkim czasie. Silnik o mocy 1 kW jest odpowiedni dla jednostki ważącej do 1,5 tony. 

Przykładowo, do łodzi lub pontonu o szerokości 120 cm odpowiedni będzie silnik o uciągu 30 do 45 lbs, w przypadku szerokości 150 cm będzie to co najmniej 50 lbs, natomiast gdy szerokość jednostki przekracza 180 cm, dobrym wyborem będzie silnik elektryczny powyżej 80 lbs. 

Elektryczny silnik zaburtowy – jak dobrać moc silnika do rodzaju akwenu?

W warunkach załamania pogody oraz na niespokojnych wodach konieczne jest zachowanie zwrotności jednostki. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie rejsu, warto dobrze się przygotować i na taką wyprawę wyposażyć się w silnik o mocy większej niż wynika to z parametrów łodzi. Innymi słowy, nowoczesny silnik elektryczny do łodzi musi być wybrany w taki sposób, by jego parametry pracy pozwalały na użytkowanie w określonych warunkach, ponieważ prąd wodny i obecność wiatru powodują zwiększenie oporu. 

Silniki do łodzi i do pontonu odpowiednie dla wędkarzy

Dla entuzjastów wędkarstwa najważniejszym parametrem jest natężenie hałasu generowanego przez silnik elektryczny. Napęd elektryczny zaburtowy działa niemal bezgłośnie, dzięki czemu idealnie nadaje się do wędkowania. Poziom hałasu w przypadku silników elektrycznych wynosi około 60 dB, czyli mniej więcej tyle samo co cicha rozmowa lub dźwięki wydawane podczas pracy w biurze. Jego działanie nie powoduje płoszenia ryb. Jeśli chodzi o osiągi, lepiej jest wybrać taką moc silnika, która zapewni osiągnięcie mniejszej prędkości przy wielogodzinnej pracy.

Elektryczne jednostki napędowe do łodzi to doskonałe zamienniki silników spalinowych. Są często wybierane przez wędkarzy i osoby pływające amatorsko. Świetnie sprawdzają się w tzw. strefach ciszy i w portach. Aby idealnie dopasować napęd elektryczny do jednostki, weź pod uwagę rozmiary i masę łodzi oraz rodzaj zbiornika, na którym zamierzasz pływać. Do nich dobierz parametry silnika, czyli jego moc, uciąg i długość kolumny.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx