Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Garaż blaszany jako niezbędnik dla osób budujących własny dom

Budowa własnego domu to projekt życia, pełen emocji i ważnych decyzji. Jednym z elementów, który często pojawia się na liście priorytetów, jest garaż. Choć wybór odpowiedniego typu garażu może wydawać się na pierwszy rzut oka sprawą drugorzędną, ma on znaczący wpływ na funkcjonalność, estetykę i finanse właściciela domu. Wśród dostępnych opcji, garaże blaszane cieszą się rosnącą popularnością jako ekonomiczne, szybkie w montażu i łatwe w utrzymaniu rozwiązanie. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego garaż blaszany może być niezbędnikiem dla osób budujących własny dom, rozważając zarówno aspekty praktyczne, jak i formalno-prawne związane z jego postawieniem.

Dlaczego garaż blaszany?

Wybór garażu blaszanego jako dopełnienia domowej posesji nie jest przypadkowy. Ta opcja oferuje wiele korzyści, które sprawiają, że staje się ona coraz bardziej popularna wśród właścicieli domów. Oto kluczowe powody, dla których warto postawić garaż blaszany:

 • Bezpieczne przechowywanie materiałów i narzędzi. Garaż blaszany oferuje przestrzeń niezbędną do bezpiecznego przechowywania materiałów budowlanych i narzędzi, chroniąc je przed deszczem, śniegiem czy nadmiernym słońcem. To kluczowe dla zachowania ich w dobrym stanie oraz zapobiegania stratom finansowym związanym z ich uszkodzeniem czy kradzieżą.
 • Tymczasowy magazyn. Na czas budowy, garaż nie związany z gruntem może służyć jako tymczasowy magazyn, w którym łatwo segregować i organizować materiały. Dzięki temu wszystko jest pod ręką, co usprawnia pracę i pozwala na lepsze zarządzanie projektem.
 • Miejsce pracy i przechowywania sprzętu. Garaż blaszany może pełnić funkcję nie tylko magazynu, ale także warsztatu. Stanowi idealne miejsce do cięcia drewna, składania konstrukcji czy przechowywania większego sprzętu, który jest na co dzień używany na budowie.
 • Ochrona sprzętu ciężkiego i pojazdów. Podczas budowy domu często korzysta się z różnego rodzaju maszyn i pojazdów. Garaż blaszany zapewnia przestrzeń, gdzie można je bezpiecznie przechowywać, chroniąc przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz potencjalnymi uszkodzeniami.
 • Elastyczność i mobilność. W przeciwieństwie do stałych konstrukcji garaż blaszany można łatwo demontować i przenosić, co jest szczególnie przydatne, gdy zmieniają się potrzeby na placu budowy lub po zakończeniu budowy domu. Ta mobilność jest dużym atutem, pozwalającym na wielokrotne wykorzystanie garażu w różnych lokalizacjach i celach.
 • Szybki i łatwy montaż. Montaż garażu blaszanego jest stosunkowo prosty i szybki, co oznacza, że może on być gotowy do użytku w krótkim czasie po dostarczeniu. To pozwala na natychmiastową ochronę potrzebnych materiałów i sprzętu bez długiego oczekiwania.

Pozwolenie na garaż blaszany – czy jest wymagane

Uzyskanie pozwolenia na budowę garażu blaszanego jest istotnym krokiem przed rozpoczęciem prac budowlanych jeśli ma on służyć również po zakończeniu budowy domu.Garaż blaszany stawiany tymczasowo na okres prowadzenia prac budowlanych nie wymaga uzyskania pozwolenia jednak po zakończeniu budowy konieczne będzie jego zdemontowanie. Chociaż w wielu przypadkach proces ten może wydawać się skomplikowany, odpowiednie przygotowanie i zrozumienie wymogów prawnych mogą znacznie ułatwić całą procedurę. Oto główne kroki, które należy podjąć:

1. Sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na uwarunkowania w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i czy zezwala on na budowę garażu blaszanego. Jeśli tak, należy dostosować się do wytycznych planu.

2. Zgłoszenie budowy garażu

W przypadku garaży blaszanych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35m2 nie jest wymagane pozwolenia na budowę. Często wystarczające jest zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Zgłoszenie musi zawierać projekt budowlany – w praktyce prosty rysunek techniczny z wymiarami obiektu, który uzyskamy u producenta garażu oraz potwierdzenie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

3. Czekanie na decyzję

Po złożeniu zgłoszenia, urząd ma określony w prawie budowlanym termin na ewentualne wniesienie sprzeciwu. Jeśli w tym czasie urząd nie zgłosi zastrzeżeń, można przystąpić do budowy.

4. Przestrzeganie przepisów budowlanych

Nawet w przypadku braku konieczności uzyskania formalnego pozwolenia na budowę, każda budowa musi być realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, normami technicznymi oraz zasadami bezpieczeństwa.

blaszany garaż potrzebny jest przed rozpoczęciem budowy

Garaż blaszany ile od granicy – regulacje prawne

Kwestia minimalnej odległości garażu blaszanego od granicy działki jest ściśle regulowana przez prawo budowlane. Przepisy te mają na celu zapewnienie odpowiedniej przestrzeni między budynkami oraz zachowanie prywatności i komfortu mieszkańców. Oto co należy wiedzieć:

Odległość od granicy działki – zgodnie z przepisami, budynki gospodarcze, takie jak garaże blaszane, zwykle muszą być usytuowane w określonej minimalnej odległości od granicy sąsiedniej działki i ściany innego budynku położonego obok. Ta odległość może być różna w zależności od lokalnych przepisów, jednak często wymaga się, aby była to co najmniej 3 metry. W sytuacji gdy na ścianie graniczącej z działką znajdują się okna i drzwi, wtedy wymaga się zachowanie 4-metrowej odległości.

Ściany przyległe do granicy – informacje na temat umiejscowienia garażu blaszanego nie ograniczają się jedynie do odległości od granicy działki. Przepisy także precyzują minimalną odległość między garażem a innymi budynkami. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, mieszkalnej zbiorowej lub publicznej, garaż blaszany powinien być usytuowany co najmniej 8 metrów od ściany sąsiedniego budynku znajdującego się na przylegającej działce. Cel tej zasady to zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa dla mieszkańców obu posesji.

W niektórych przypadkach, za zgodą sąsiadów i przy spełnieniu określonych warunków, możliwe jest budowanie bliżej granicy działki, a nawet bezpośrednio przy niej. Jak widać duże znaczenie mają tu nasze stosunki z sąsiadami dlatego jest to kolejny powód dla którego warto dbać o dobrosąsiedzkie relacje.

Budowa garażu blaszanego krok po kroku

Budowa garażu blaszanego, choć uznawana jest za prostszy proces niż wznoszenie konstrukcji murowanych, wymaga dokładnego planowania i przestrzegania kilku kluczowych kroków. Oto przewodnik, który pomoże Ci sprawnie przejść przez cały proces:

 1. Planowanie i projekt:
 • Zdecyduj o wymiarach i parametrach technicznych garażu, dostosowując je do potrzeb przechowywania samochodu, narzędzi czy innych przedmiotów.
 • Wybierz lokalizację na swojej działce, pamiętając nie tylko o przepisach dotyczących odległości od granicy działki ale i o własnej wygodzie – wjazd powinien być swobodny i nie wymagać dodatkowych manewrów autem.
 1. Uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenie budowy:
 • Zgłoś budowę w lokalnym urzędzie miasta lub gminy, dostarczając wymagane dokumenty.
 • Poczekaj na zgodę urzędu na rozpoczęcie prac (lub upływ terminu bez sprzeciwu).
 1. Przygotowanie terenu:
 • Wybierz równe podłoże i w razie potrzeby wyrównaj teren.
 • Przygotuj fundamenty pod garaż, co może obejmować zrobienie stabilnego żwirowego lub betonowego podłoża.
 • zadbaj o punkty do mocowania  – kotwienia – pamietaj że garaż blaszany trzeba jakoś przytwierdzić do podłoża aby nie poddawał się podmuchom wiatru.
 1. Montaż konstrukcji:
 • Montaż garażu jest zawsze po stronie producenta – szanujący siebie i klientów wykonawcy złożą każdy garaż blaszany w czasie nieprzekraczającym godziny.
 • Zwróć uwagę na stabilność konstrukcji, szczególnie jeśli w Twoim regionie występują silne wiatry, po montażu należy zawsze solidnie zakotwić konstrukcję.
 1. Zakończenie prac i inspekcja:
 • Sprawdź zamontowany garaż – funkcjonowanie bram i drzwi.
 • Upewnij się, że wszystkie elementy są odpowiednio spasowane i że garaż jest odpowiednio przytwierdzony do podłoża..
 1. Użytkowanie:
 • Rozpocznij użytkowanie garażu, ciesząc się dodatkową przestrzenią i ochroną sprzętu potrzebnego na budowę.

Czy warto postawić garaż blaszany? – Podsumowanie

Garaż blaszany jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla każdego właściciela domu, zapewniającym nie tylko ochronę samochodu, ale także dodatkową przestrzeń na narzędzia i sprzęt. Proces budowy, jest nieporównywalnie prostszy niż w przypadku konstrukcji murowanych, nie wymaga wieloetapowego planowania, a jedynie zdrowego rozsądku i  przestrzegania lokalnych przepisów budowlanych. Od wystąpienia o pozwolenie, przez przygotowanie terenu, po montaż konstrukcji – nie powinno upłynąć więcej niż miesiąc czasu – czyli tyle ile wynosi przepisowy czas dla gminy, w którym może zgłosić zastrzeżenia do naszego zgłoszenia o stawianiu garażu blaszanego. Zamówienie można złożyć na 2 tygodnie przed upływem biegu tego terminu. Przy odpowiednim podejściu, garaż wolnostojący szybko stanie się niezbędnym i funkcjonalnym uzupełnieniem Twojej domowej posesji, oferującym nie tylko praktyczne, ale i estetyczne korzyści.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx