Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Skuteczne sposoby na odstraszanie komarów

Kto nie zna irytującego dźwięku bzzzzz bzzzzz bzzzz koło ucha w letnie wieczory? Komary potrafią zepsuć każdą imprezę i pobyt na zewnątrz. A w tym roku jest ich niezwykle dużo. Przywodzone temperaturą ciepłych ciał, zapachem potu wraz z wydalanymi z nim substancjami, dwutlenkiem węgla podczas wydechu i kwasem mlekowym, który wydzielamy podczas wzmożonego wysiłku, kąsają bez opamiętania, pozostawiając irytująco swędzące ślady. Masz ich dość? Podrzucamy garść sprawdzonych sposobów na to, jak się od nich opędzić.

Unikaj tego, co lubią

A co lubi statystyczny komar? Lubi mocne, słodkie zapachy, przyciągają je więc do nas perfumy o takim aromacie oraz płyny do płukania prania, które pozostawiają kusząco owocowy lub kwiatowy zapach na ubraniach. Lubią również odzież w ciemnych kolorach, wybieraj zatem garderobę w jaśniejszych barwach.

Naturalne olejki

Metoda zdrowa, ekologiczna i bezpieczna dla osób wrażliwych, dzieci czy alergików. Sprawdza się na przykład olejek goździkowy, grapefruitowy, cytrynowy, lawendowy, cedrowy, miętowy, rozmarynowy. Żeby uniknąć podrażnień, rozcieńcz wybrany olejek z neutralnym olejem bazowym (np. migdałowym, słonecznikowym, etc.), alkoholem (np. wódką) lub wodą w małej butelce z atomizerem i spryskaj skórę.

Rośliny, których nie lubią komary

Wybierając kwiaty do ogrodu lub na balkon, postaw na te, których od których uciekają mali krwiopijcy. Wybór jest spory – pelargonie, kocimiętka, lawenda wąskolistna, komarzyca, koper włoski, bazylia, turówka wonna.

Z kuchni na taras

Można byłoby poradzić posmarowanie skóry sokiem z cebuli lub czosnku. To jednak mogłoby być mało przyjemne, drażniące i oprócz komarów, odstraszające również dla współtowarzyszy biesiady. Zamiast więc smarować się czosnkiem i cebulą, połóż w kilku miejscach na tarasie/balkonie czy w ogrodzie obrane, pokrojone kawałki cebuli i czosnku na talerzyku. Ponadto, możesz przekąsić coś z tymi specjałami. Komary z wyczuwaniem aromatów radzą sobie doskonale, oddech może je zatem skutecznie zniechęcić.

Repelenty

To klasyka gatunku – dostępne najczęściej w sprayu, ale ostatnio również w innych formach – środki odstraszające komary. Jedną z najskuteczniejszych substancji, która działa na małe, bzyczące owady jest DEET. Różne repelenty zawierają jego różne stężenie. Uważaj jednak, bo może być drażniący. Ponadto, nie jest największym przyjacielem środowiska, fajnie jest więc zastąpić go bardziej naturalnymi i neutralnymi metodami odstraszania.

Świeczki, ognisko, grill

Komary nie lubią dymu, żadnego. Jeśli więc spędzasz wieczór w ogrodzie, możesz spróbować odstraszania dymem. Możesz zapalić kadzidełka, specjalne świeczki na komary lub spirale, które żarząc się powoli, wydzielają smugę dymu. Skutecznie działa także oczywiście wspomniane ognisko, grill lub zwykła świeczka (a jeszcze lepiej naturalna świeca aromatyzowana naturalnymi – nielubianymi przez komary – olejkami).

Witaminy z grupy B

To kolejny zapach, który odstrasza bzykacze. Witamina B, wydalana przez skórę wraz z potem, pozostawia niewyczuwalną dla człowieka, ale silnie odstraszającą dla komarów woń.

Moskitiery i długie nogawki

Bez wątpienia, najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie ugryzieniom komarów w domu, jest po prostu zapobieganie ich wlatywaniu. Sprawdzają się szczelne, gęste i dobrze założone siatki – moskitiery, które nie pozwalają krwiopijcy wlecieć do pomieszczenia. Na zewnątrz natomiast, jeśli zawodzą środki odstraszające, zawsze pomogą ubrania z długim rękawem i nogawkami.

Źródło: 

https://sportroom.pl