Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Paleciak elektryczny – niezawodna pomoc w Twoim magazynie!

Paleciak elektryczny to urządzenie niezastąpione w każdym magazynie – pozwala na szybszy transport towarów na paletach, a także ich sprawny załadunek oraz rozładunek. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat paleciaków elektrycznych, dzięki temu będziesz mógł podjąć świadomą decyzję zakupową.

Na przechowywaniu towarów w wielkopowierzchniowych halach i magazynach opiera dziś swe działanie coraz więcej firm i przedsiębiorstw. Głównym pojazdem, który wykorzystywany do transportu ładunków jest w takich miejscach właśnie paleciak elektryczny.

Paleciak elektryczny – charakterystyka

Paleciaki elektryczne to potoczna nazwa na wózki elektryczne paletowe. Nie bez powodu wyszczególniony jest fakt, iż są to pojazdy o napędzie elektrycznym – w obrębie wózków paletowych można się spotkać także z wózkami ręcznymi. Do niedawna były one najpopularniejszym typem pojazdów magazynowych, jednak od jakiegoś czasu wypierane są przez paleciaki elektryczne. Nic w tym dziwnego – te drugie są bowiem znacznie wygodniejsze w obsłudze, gdyż nie wymagają użycia siły mięśni, dzięki czemu praca przebiega szybciej i bardziej komfortowo.

Rozróżnienie na paleciaki elektryczne i ręczne to jednak nie jedyny podział wewnątrz pojazdów służących do przewozu palet. Wewnątrz samych wózków paletowych elektrycznych wyróżnić można bowiem jeszcze ich kilka podtypów:

 • wózek paletowy elektryczny ręcznie prowadzony – jest to pojazd najbardziej zbliżony do paleciaka ręcznego – specjalne ramię pozwala na prowadzenie wózka oraz sterowanie nim; różnica polega na tym, że w tym przypadku operator nie jest zmuszony używać własnej siły. Obsługa tego rodzaju wózka jest niezwykle prosta i intuicyjna, zwłaszcza dla osób, które miały do tej pory do czynienia głównie z paleciakami ręcznymi.
 • wózek paletowy z platformą lub miejscem dla operatora – od poprzedniego typu pojazdów wózki te różnią się tym, iż operator nie musi prowadzić wózka, idąc obok niego, ale jest dla niego wydzielone specjalne miejsce poza wózkiem (platforma) lub wewnątrz niego (miejsce dla operatora). Jest to znaczące ułatwienie pracy w sytuacjach, gdy przewozimy palety na stosunkowo duże odległości.
 • wózek paletowy z masztem – jest do paleciak „do zadań specjalnych”, a konkretnie – do podnoszenia towarów na pewne wysokości. Oczywiście, ten typ pojazdu nie ma w zakresie transportu pionowego takich możliwości jak na przykład wózek składowania wysokiego (taki jak tutaj), który świetnie sprawdza się w magazynach składowania wysokiego. Jeśli nie mamy jednak aż takich potrzeb, paleciak elektryczny z masztem będzie idealnym rozwiązaniem.

Gdzie przyda się paleciak elektryczny?

Paleciak elektryczny to rodzaj wózka widłowego coraz bardziej doceniany w ostatnim czasie. Wpływ na jego rosnącą popularność mają takie cechy jego budowy jak:

 • zwarta, kompaktowa budowa, pozwalająca na przemieszczanie się pojazdu po wąskich korytarzach i alejkach;
 • możliwość osiągnięcia stosunkowo dużej prędkości – nawet do 16 km/h;
 • duży maksymalny udźwig – do 2,5 t;
 • ergonomiczny kształt dopasowany do sprawnego przewożenia palet.

Wszystkie te cechy sprawiają, że paleciak elektryczny to dziś jeden z najczęściej wybieranych pojazdów transportu poziomego. Kolejni przedsiębiorcy doceniają, jak dużą stanowi on pomoc w takich czynnościach magazynowych jak transport palet, kompletowanie zamówień czy załadunek i rozładunek towarów. Paleciak elektryczny nadaje się do prac lekkich i średnio lekkich, będąc niezastąpioną pomocą w miejscach takich jak:

 • magazyny, centra, składy, hale dystrybucyjne,
 • zaplecza sklepów i supermarketów,
 • zakłady produkcyjne i przemysłowe,
 • a nawet – wnętrza samochodów dystrybucyjnych.

Jak widać, zastosowanie paleciaków elektrycznych jest szerokie, a z ich pomocy najczęściej korzystają takie branże jak: logistyczna, spożywcza, usługowa czy farmaceutyczna. Są to oczywiście tylko przykłady – w istocie ten typ wózków widłowych okaże się przydatny wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawne przewożenie towarów na niewielkie odległości, często w trudno dostępnych dla innych widlaków miejscach.

Szukasz paleciaków elektrycznych? Bogatą ich ofertę znajdziesz tutaj!

Dlaczego jeszcze warto wybrać paleciaka ręcznego?

Jeśli powyższe argumenty wciąż nie przekonały Cię, czy wybór paleciaka elektrycznego to rzeczywiście dobre rozwiązanie dla Twojego biznesu, przedstawiamy poniżej kilka dodatkowych faktów na temat tych pojazdów, które, mamy nadzieję, rozwieją Twoje wątpliwości.

Przede wszystkim, wózki paletowe elektryczne to prawdopodobnie najprostsze w obsłudze widlaki. Konkurować mogą z nimi jedynie paleciaki ręczne, których dużą wadą jest jednak konieczność wkładania wysiłku we wprawianie ich w ruch. Wózki paletowe elektryczne łączą w sobie zalety wszystkich pozostałych widlaków – prostotę obsługi paleciaka ręcznego oraz sprawność i komfort pracy wózków czołowych. Ich obsługa jest na tyle prosta i intuicyjna, że kierować nimi mogą nawet osoby, które w ogóle nie miały dotąd styczności z wózkami widłowymi, co w miejscach pracy takich jak supermarkety czy zakłady produkcyjne jest stosunkowo częstą sytuacją.

Warto także wspomnieć o tym, że paleciak elektryczny to całkowicie bezpieczny i ekologiczny pojazd. W przeciwieństwie na przykład do wózków spalinowych (takich jak tutaj) nie wytwarza on szkodliwych substancji, zatem może być bez przeszkód używany w przestrzeniach zamkniętych, takich jak magazyny.

Nie można także nie wspomnieć o fakcie, który dla wielu właścicieli firm ma największe znaczenie podczas podejmowania decyzji zakupowych – mowa oczywiście o cenie. Ta w przypadku paleciaków elektrycznych jest bowiem niezwykle atrakcyjna – są one zdecydowanie tańsze niż wózki widłowe czołowe czy też wózki specjalistyczne. Oczywiście przyczyną tego są nieco mniejsze możliwości techniczne paleciaków, w wielu sytuacjach okazuje się jednak, że są one całkowicie wystarczające dla potrzeb przedsiębiorców, ułatwiając i usprawniając codzienne funkcjonowanie ich magazynów czy sklepów.

Podsumowanie

Ogromny wzrost zainteresowania wózkami paletowymi elektrycznymi w ostatnich latach pozwala stwierdzić, że są one przyszłością branży przemysłowej. Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na rozwiązania, które przyczyniają się do zautomatyzowania części zadań wykonywanych w ich zakładach, co przyczynia się do wzrostu efektywności firmy, a tym samym – do generowania przez nią większych zysków. Niezwykle pozytywną tendencją wśród właścicieli firm jest także widoczny wzrost zainteresowania zdrowiem i komfortem swoich pracowników, co przejawia się w zdejmowaniu z nich obciążających fizycznie zadań. Na wszystkie te potrzeby odpowiadają wózki paletowe elektryczne. Jeśli po lekturze tego artykułu wciąż nie jesteś pewien, jaki rodzaj tego pojazdu będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie, wybierz się do salonu sprzedaży – doświadczeni pracownicy pomogą wybrać paleciak elektryczny dostosowany do Twoich potrzeb.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx