Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

ABC sadzenia roślin w akwarium

Wydaje się, że założenie akwarium,  zagospodarowanie jego przestrzeni roślinami  i hodowla ryb nie jest rzeczą trudną. Niestety, bardzo często pojawiającym się problemem jest utrzymanie i uprawa roślin wodnych. Do pełnego sukcesu, czyli stworzenia kompozycji miłej dla oka, funkcjonalnej dla ryb oraz pięknie rosnącej wymagana jest spora doza informacji, konsekwencji i cierpliwości.

Roślinność zasadzona w akwarium spełnia bardzo ważną rolę. Jest źródłem tlenu, piękną kompozycją, która też ma czynny udział w samoistnym czyszczeniu się mikroświata akwariowego. Kolejną funkcją roślinności wodnej jest zapewnienie rybom pokarmu, bycie kryjówką i czymś co je uspokaja. Bez roślinności akwariowej marne są szanse na rozmnożenie ryb w domowych warunkach.

Jeśli zakładamy akwarium po raz pierwszy, warto zapoznać się z wymaganiami roślin. Zacząć swoją przygodę z nimi od tych łatwiejszych w uprawie oraz zwrócić uwagę, na wszystkie wskazówki dotyczące sadzenia. Prawidłowy sposób sadzenia roślin jest gwarancją ich pięknego wzrostu.

Przygotowanie roślin do sadzenia i ich sadzenie

Nie ma ograniczeń czasowych, w czasie których musimy sadzić rośliny. Najlepiej wykonać kilka nasadzeń na początku, tak aby zapewnić rybom komfort, a potem, z biegiem czasu sukcesywnie zmieniać kompozycje, dosadzać wymieniać itd. Tak naprawdę, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia oraz przestrzeń jaka jest do zagospodarowania florą wodną. Bardzo ważne jest, aby przed zasadzeniem roślin w akwarium sprawdzić ich stan. Należy usunąć nadgniłe części rośliny, jeśli takie są. Można przyciąć korzenie, jeśli są zbyt długie. Ułatwi to zasadzenie rośliny bez dodatkowych manipulacji przy przydługich korzeniach w trakcie sadzenia.

Zazwyczaj rośliny sprzedawane są w koszyczku zawierającym, oprócz korzeni. włókninowe wypełnienie. Nie zaleca się sadzenia roślin z koszyczkami. Może to spowodować ograniczenie wzrostu rośliny.  

Ważne informacje, które zagwarantują powodzenie naszej roślinnej hodowli

Zakupioną roślinę należy delikatnie wyjąć z koszyczka i uwolnić z oplatającej korzonki włókniny. Z zachowaniem delikatności stosownie do danej rośliny należy umieścić ją ręcznie w podłożu akwarium. Pamiętać należy, że metoda nasadzania zależy od gatunku rośliny. Rośliny powinny być tak osadzone w podłożu, aby całe korzenie były zasłonięte, a korzeniowa szyjka odkryta. Pomocna przy sadzeniu może być penseta, która pozwoli na precyzyjne uchwycenie końcówek korzeni i wciśnięcie ich w podłoże. Aby sadzona roślina była stabilna jej podstawę warto obłożyć kamyczkami. 

W dniu sadzenia akwarium powinno być częściowo napełnione wodą. Co najmniej kilka centymetrów od podłoża, jeśli sadzimy niskie rośliny i kilkanaście centymetrów dla roślin wysokich. 

Są gatunki roślin, które można sadzić w pęczkach, należy je bardzo delikatnie połączyć. Do takich roślin należy moczarka.

Zarybianie akwarium powinno być dokonane dopiero kilka tygodni po pierwszych nasadzeniach. Rośliny potrzebują czasu na adaptację do nowych warunków i prawidłowego ukorzenienia się. 

Szeroki wybór roślin akwariowych znajdziesz tu: waterandgarden.pl/3-akwariowe 

Czym kierować się przy wyborze roślin do urządzenia akwarium? 

Przy wyborze roślin, jakich użyjemy do aranżacji akwariowej przestrzeni należy wiedzieć:

  • jakie wymagania odnośnie parametrów wody, podłoża i oświetlenia mają rośliny, które chcemy posadzić
  • należy wiedzieć, czy rośliny te są odpowiednie do gatunku ryb, jakie chcemy mieć. Na przykład jeśli planujemy hodować brzanki to delikatne rośliny będą mieć małe szanse na przetrwanie. Przy brzankach lepiej postawić na rośliny bardziej masywne z grubymi mocnymi liśćmi.
  • mieć na uwadze potencjalne interakcje między roślinami, sadzić je w odpowiednich odstępach
  • nie sadzić roślin bezpośrednio przy szybie, utrudni to czyszczenie ścian akwarium oraz będzie przeszkodą do swobodnego wzrostu rośliny
  • jeśli decydujemy się na kolorowe rośliny trzeba pamiętać o tym, że są bardziej wymagające, potrzebują innego nawożenia i mają większe wymagania odnośnie światła 

Gdzie możemy kupić rośliny akwariowe? 

Możliwości zakupu są dwie. Albo kupujemy rośliny w sklepach stacjonarnych. Zaletą takich zakupów jest możliwość obejrzenia rośliny przed zakupem. Drugą opcją jest sklep internetowy waterandgarden.pl/3-akwariowe  Ceny zakupu są o wiele niższe niż w sklepach stacjonarnych i wybór roślin jest o wiele bogatszy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx