Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Nowy kask motocyklowy – na co należy zwrócić uwagę?

Jazda na motorze to ogromne emocje, których nie da się do niczego porównać. Adrenalina, chęć przeżycia coś niesamowitego – uczucia targające motocyklistami można by opisać na wiele sposobów. To wszystko jest ważne, ale najważniejsze jest zachowanie bezpieczeństwa. Każda osoba poruszająca się motocyklem musi mieć na głowie kask. Tym bardziej, że jest to uregulowane prawnie. Czym należy się kierować kupując nowy kask motocyklowy?

Bezpieczny kask na motor

Jedna z najważniejszych kwestii to odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wskazaniem jest więc to, aby kaski motocyklowe posiadały odpowiednie homologacje. Takie produkty będzie można bez problemu zakupić u renomowanych sprzedawców. Dlaczego owa homologacja jest tak ważna? Jest to znak, że ich konstrukcja zapewni głowie maksymalny poziom bezpieczeństwa. Koniecznością jest norma ECE 22.06. Bez tego nie można kupić kasku! Nie można również zapomnieć o zgodności europejskiej CE. Uwaga! Pod uwagę należy wziąć obydwa oznaczenia a nie tylko jedno z dwóch.

Rozmiar kasku

Kolejna, bardzo ważna kwestia, która wpływa na poziom bezpieczeństwa – a także wygody – to rozmiar kasku. Zawsze musi on zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb motocyklisty. Niezależnie czy jest tu mowa o mężczyźnie, kobiecie czy też dziecku. Powstaje pytanie – jak dobrać rozmiar kasku? Wystarczy do tego metr krawiecki. Należy zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu znajdującym się tuż nad uchem. I to cała tajemnica. Przy każdym kasku podawane są jego rozmiary.

Najbezpieczniej zakupić kask w sklepie stacjonarnym. Z drugiej jednak strony, sklepy internetowe nie tylko mają szerszy wybór, ale także niższe ceny. Śmiało można dokonać w takich miejscach zakupów. Należy jednak upewnić się czy sklep uwzględnia zwroty lub wymianę towaru na inny.

O czym nie można zapomnieć?

Rozmiar rozmiarowi nie równy – przysłowie znane już od długiego czasu. Można je również odnieść do kasków. Należy więc zwrócić uwagę na to czy kask wchodzi na głowę z lekkim oporem. Co więcej, na samym początku wydawać się on może lekko ciasny. Aczkolwiek, motocyklista nie powinien odczuwać nacisku na czubek głowy i na skronie. Jeżeli faktycznie odczuwa się takie boleści, należy poszukać innego kasku. Co jest ważne to fakt, że skorupa kasku powinna równoległe przylegać do głowy. Doświadczeni motocykliści przyznają, że idealnie dopasowany kask to ten, który powoduje powstanie efektu chomika. Chodzi tu o to, aby policzki były ściśnięte.

Zanim ktokolwiek wyruszy w kasku na drogę powinien na sucho sprawdzić czy kask pewnie trzyma się na jego głowie. Warto poruszać głową na lewo, prawo, można wykonać nawet kilka podskoków. Za każdym razem kask powinien stać pewnie w jednym miejscu, bez możliwości samodzielnego zsunięcia się. Warto również zwrócić uwagę na wagę. Im będzie on lżejszy, tym korzystniej dla motocyklisty.

Ważne rzeczy

Jest jeszcze kilka innych rzeczy, jakie mogą wpłynąć na podjęcie finalnej decyzji. Jedna z takich rzeczy to blenda przeciwsłoneczna. Nie jest koniecznością, ale doświadczeni motocykliści przyznają, że przy nagłych zmianach oświetlenia blenda sprawdza się przy kasku idealnie.

Pinlock lub AntiFog – są to specjalne wizjery umiejscowione kasku, które sprawiają, że ten nie zaparowuje. Cały czas będzie można zapewnić sobie bezpieczne pole widzenia. Pod uwagę należy wziąć również wyściółkę. Dobrą propozycją są te modele, których wyściółka jest termoaktywna, pozwalając na lepsze odprowadzenie potu. Można się również upewnić czy istnieje opcja jej wypięcia. Tak aby móc ją ewentualnie wyczyścić bez problemu.

Wśród ważnych czynników warto wymienić rodzaj motoru, którym będzie się na co dzień poruszało. Uwzględniając ten czynnik, kaski można podzielić na:

  • otwarte – dedykowane dla skuterów i chopperów,
  • modułowe – polecane dla motocyklistów poruszających się ze znaczą prędkością,
  • szczękowe – dedykowane do miast, jak również dłuższych tras,
  • integralne – nazywane są również kaskami uniwersalnymi.

Decydując się na zakup kasku, zawsze warto skorzystać z doświadczenia bardziej zaawansowanych motocyklistów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx