Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Kredyt konsolidacyjny a refinansowanie – jaka jest różnica?

W przypadku problemów finansowych warto mieć w zanadrzu alternatywne rozwiązanie. Na co lepiej postawić – kredyt konsolidacyjny czy kredyt refinansujący? Oba sposoby na wyjście z kryzysu nie są tożsame, więc pora poznać z bliska założenia każdego z nich.

Pieniądze lubią ciszę, ale tylko wówczas, gdy systematycznie rosną lub bezpiecznie leżą na bankowym depozycie. W momencie pojawienia się problemów do głosu dochodzi panika i chaotyczne postępowanie. Wiele osób zaciąga zobowiązanie za zobowiązaniem, a w ostatecznym rozrachunku suma zadłużenia przewyższa możliwości regularnej spłaty. Wybrnięcie z opresji nie jest takie proste. Eksperci mFinanse zalecają jednak rozważanie konsolidacji kredytu. Na czym to polega?

Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego

Klienci ze zbyt obszerną historią kredytową, potrafią posiadać jednocześnie nawet kilka zobowiązań o różnej wielkości i okresie obowiązywania. Wprawdzie obowiązkiem banku jest weryfikacja możliwości spłaty, lecz niestety niektóre instytucje traktują ten etap w sposób niewystarczająco wnikliwy. Wówczas warto poszukać banku oferującego kredyt konsolidacyjny. Zaletą tego rozwiązania jest połączenie kilku zobowiązań. Dzięki temu, klienci nie muszą pamiętać o trzech czy czterech terminach, tylko mają możliwość regulowania zobowiązania jednego dnia.

Co więcej, kredyt konsolidacyjny daje szansę na uzyskanie mniejszej raty dla różnego rodzaju zobowiązań – kredytów gotówkowych, zadłużenia karty kredytowej czy kredytu na samochód. Gdy uda się już wszystko spłacić, pozostałe pieniądze można wydać na dowolny cel. Bank nie ingeruje, na co zostanie przeznaczona nadwyżka z kredytu konsolidacyjnego.

Refinansowanie kredytu – zalety i wady

Inną metodą na domowy kryzys finansowy jest kredyt refinansujący. Mowa o rodzaju zobowiązania, którego głównym założeniem jest wzięcie nowego kredytu z mniejszą ratą. Bank może rekomendować takie wyjście z opresji, gdy zauważa problemy z systematycznym regulowaniem płatności przez klienta. Kredyt refinansujący jest chętnie stosowany zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych.

Różnic w stosunku do kredytu konsolidacyjnego jest kilka. Przede wszystkim refinansowanie nie jest łączeniem zobowiązań, tylko udzieleniem nowego, choć do niego można dołączyć inne kredyty. Dodatkowo, kredyt refinansujący wymaga ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości. Stąd zatem w głównej mierze wynika możliwość udzielenia “lepszego” kredytu.

Kredyt konsolidacyjny a refinansowanie – co wybrać?

Klientów przeważnie w obu rozwiązaniach kusi łatwość wyjścia z opresji. Czy jednak cena nie jest zbyt wysoka? Dłuższy okres spłaty przy kredytach konsolidacyjnych powinien być przemyślany w kontekście perspektyw na rynku pracy, a zatem – zdolności do uzyskiwania stałego i w miarę wysokiego dochodu za 10, 15 czy 20 lat.

Refinansowanie również jest obarczone pewnym ryzykiem. Długotrwałe problemy z wypłacalnością mogą zagrozić utratą nieruchomości. Według ekspertów mFinanse oba rozwiązania należy dokładnie rozważyć, choć jawią się jako interesujące i znacznie korzystniejsze od prowadzącej wprost do bankructwa spirali zadłużenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z ekspertem mFinanse i poznaj, które kredyty można wziąć na dogodnych warunkach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx