Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Ogrzewanie podłogowe – jakie są jego rodzaje i metody wykonania?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Wynika ona z faktu, że zapewnia optymalny komfort cieplny, który idzie w parze z niższym zużyciem energii. W polskich domach coraz częściej zastępuje ono tradycyjne centralne ogrzewanie, którym zasilane są konwencjonalne grzejniki. Co ważne, podłogowe ogrzewanie elektryczne lub wodne może działać samodzielnie lub jako wsparcie dla systemu c.o. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego i jakie metody stosuje się do jego instalacji? Podpowiadamy.

  1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe
  2. Wodne ogrzewanie podłogowe
  3. Metody montażu ogrzewania podłogowego

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to rozwiązanie, w którym główną rolę odgrywają folie, kable grzewcze, jak również maty. Montowane są one pod podłogą i przepływa przez nie prąd elektryczny. Ten z kolei ogrzewa elementy grzewcze, a te oddają ciepło do podłogi. Posadzka natomiast emituje ciepło do pomieszczenia w sposób równomierny. W przypadku tego typu ogrzewania mamy do czynienia z niewidocznym systemem, a montaż ogrzewania podłogowego okazuje się stosunkowo przystępną inwestycją.

Wodne ogrzewanie podłogowe

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego spotykamy się z systemem, który bazuje na przepływie ciepłej wody lub roztwory glikolu przez rury do ogrzewania podłogowego. Montuje się je pod powierzchnią posadzki domowej. Warto pamiętać o tym, że wspomniana woda lub roztwór glikolu ogrzewają rurki, a energia cieplna przenoszona jest na podłogę. Nagrzany materiał z kolei emituje ciepło, którego zadaniem jest ogrzanie danego pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe wodne jest niezwykle trwałe, a jego koszty eksploatacji są stosunkowo niskie.

Metody montażu ogrzewania podłogowego

Jeśli zależy na na ogrzewaniu podłogowym, warto zainteresować się metodami jego montażu. Do wyboru mamy dwa warianty – na sucho i na mokro. Ogrzewanie podłogowe suche polega na zamontowaniu elementów grzewczych, czyli rur, w odpowiednio przygotowanej płycie styropianowej, która została wcześniej pokryta aluminium. Należy zwrócić uwagę na to, że trzeba zadbać również o frezowanie pod ogrzewanie podłogowe.Ten rodzaj montażu zapewnia zarówno komfort cieplny, jak i wysoką jakość wykonania. Sucha podłógówka gwarantuje przyjemne ciepło i jego równomierny rozkład.

W montażu ogrzewania podłogowego na mokro niezwykle istotne jest to, aby wylewka została prawidłowo wykonana. W praktyce oznacza to, że trzeba dobrze ją wypoziomować, gdyż w przeciwnym wypadku cały system może być wadliwy. Jastrych musi być także dobrze osuszony, a na nim ułożona dedykowana folia. Następne należy montować kolejne warstwy styropianu i folię ze specjalnego tworzywa.

Wyższa temperatura w domu przy niższych kosztach eksploatacji? Przemyśl instalację ogrzewania podłogowego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx