Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Znakowarki laserowe – jak działają i kiedy są używane?

Maszyny do znakowania laserowego wykorzystują technologię laserową do znakowania lub grawerowania różnych materiałów. Proces polega na użyciu skupionej wiązki lasera w celu zmiany powierzchni materiału, tworząc trwały znak. Jak działają maszyny do znakowania laserowego? Kiedy najczęściej są one używane?

Jak działa znakowarka laserowa?

Maszyny do znakowania laserowego, czyli znakowarki laserowe – https://www.kartier.pl/oferta/znakowarki są wyposażone w źródło lasera, którym może być laser światłowodowy, laser CO2 lub inny typ lasera, w zależności od zastosowania maszyny.

Wiązka lasera jest kierowana przez soczewkę, który skupia wiązkę w małym, precyzyjnym punkcie. Dzięki temu energia lasera jest wystarczająco skoncentrowana, aby uzyskać wyraźny i trwały znak na materiale.

Kiedy skupiona wiązka lasera wchodzi w interakcję z powierzchnią materiału, może powodować kilka rodzajów reakcji, w zależności od materiału. Przykładowo może powodować usunięcie materiału, zmianę jego koloru, pienienie lub zmiany chemiczne.

Dla efektywnego działania znakowarki laserowe wykorzystują systemy chłodzenia, które zarządzają ciepłem wytwarzanym podczas procesu znakowania. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania stabilności i trwałości źródła lasera.

Maszyny do znakowania laserowego są zwykle sterowane przez komputer, który kieruje ruchem wiązki laserowej zgodnie z projektem.

Kiedy stosowane są znakowarki laserowe?

Maszyny do znakowania laserowego są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu do różnych celów ze względu na ich wszechstronność i precyzję. Przykładowo mogą one wykonać tekst, grafikę, kody kreskowe, numery seryjne lub wygrawerować inne rodzaje informacji.

Najczęściej znakowarki laserowe używane są do poniższych celów:

  • Identyfikacja produktu – znakowanie laserowe jest często używane do dodawania numerów seryjnych, kodów dat i innych znaków identyfikacyjnych na produktach.
  • Znakowanie przez umieszczenie marki i logo – znakowarki stosowane są do logo lub nazw marek na produktach, opakowaniach lub artykułach promocyjnych.
  • Znakowanie wyrobów – używane są do znakowania różnego rodzaju produktów, na przykład części, komponentów, podzespołów.
  • Grawerowanie biżuterii – znakowanie laserowe jest powszechnie stosowane w branży jubilerskiej do grawerowania skomplikowanych projektów, tekstów lub numerów seryjnych na różnych metalach.

Jakie zalety ma znakowanie laserowe?

Znakowanie laserowe to bezkontaktowa i bardzo precyzyjna metoda znakowania materiałów, często wybierana ze względu na szybkość, trwałość i możliwość tworzenia szczegółowych i skomplikowanych oznaczeń.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx