Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Preparaty wspomagające odchudzanie – czy naprawdę działają?

Na masę ciała wpływa wiele czynników – dieta, siedzący tryb życia, uwarunkowania genetyczne, problemy zdrowotne i hormonalne. Osoby, które chcą schudnąć, często sięgają jednocześnie po różne rozwiązania – dietę, ćwiczenia oraz tabletki na odchudzanie. Jaka jest skuteczność tego rodzajów preparatów? Z jakich substancji się składają? Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Brak zadowolenia z budowy własnego ciała i nadmiarowych kilogramów prowadzi do szukania skutecznych sposobów, które w krótkim czasie pozwolą uzyskać wymarzoną sylwetkę. Najprostszym wydaje się sięgnięcie po preparaty i tabletki wspomagające odchudzanie. Czy warto to robić? Na czym polega działanie tego rodzaju środków?

Rodzaje preparatów wspomagających odchudzanie

Na rynku dostępny jest duży wybór środków farmakologicznych, które pomagają w utracie wagi. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Występują w postaci kapsułek, tabletek, płynów i proszku do rozpuszczenia w wodzie. Najistotniejsza różnica między nimi tkwi w mechanizmie działania składników preparatów. Na tej podstawie można wyróżnić następujące rodzaje preparatów reklamowanych jako „na odchudzanie”:

 • hamujące apetyt;
 • uruchamiające spalanie rezerw tłuszczowych;
 • ograniczające wchłanianie tłuszczu;
 • przyspieszające przemianę materii;
 • przeczyszczające i moczopędne.

Minus pięć kilo do majówki? Sprawdź jak skutecznie i bezpiecznie schudnąć 5 kilogramów w 6 tygodni!

Czy preparaty na odchudzanie są skuteczne?

W środkach wspierających proces odchudzania znajduje się wiele substancji czynnych, które wykazują co najmniej jedno z powyższych działań(zmniejszenie apetytu, regulacja pracy jelit itd.). Jednak w większości przypadków skuteczność tych substancji nie została poparta wystarczającymi badaniami naukowymi.

Niektóre substancje czynne w środkach wspomagających odchudzanie:

 • L-karnityna – przyspiesza przemianę materii;
 • chrom – pomaga regulować poziom cukru we krwi, przez co m.in. zmniejsza apetyt na słodycze;
 • błonnik – zapewnia uczucie sytości;
 • chitozan – hamuje apetyt, blokuje wchłanianie tłuszczów i cholesterolu;
 • kofeina – przyspiesza przemianę materii;
 • zielona herbata – obniża wchłanianie tłuszczów i przyspiesza ich spalanie;
 • koenzym Q-10 – pobudza przemianę materii, wspomaga układ odpornościowy;
 • guarana – przyspiesza przemianę materii.

Czy stosowanie preparatów na odchudzanie jest bezpieczne?

Nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze, zawartość składników czynnych w preparatach nie jest prawnie regulowana, a nadmierne, długofalowe spożywanie niektórych z nich może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Tak jest m.in. z często stosowanym w tabletkach na odchudzanie chromem, którego nadmiar może przyczynić się do anemii i problemów z nerkami.

Po drugie, zdarzają się przypadki, że substancje zawarte w preparatach wspomagających odchudzanie wywołują silne reakcje uczuleniowe, w tym wstrząs anafilaktyczny. Stąd wniosek, że tego rodzaju środki powinny być stosowane jedynie krótkoterminowo. Należy tez pamiętać, że żadne tabletki nie zastąpią zdrowego odżywiania się i stylu życia.

Bibliografia:

 1. Flis, P., Mehrholz, D., Nowicki, R., & Barańska-Rybak, W. (2015). Reakcje anafilaktyczne spowodowane substancjami wspomagającymi odchudzanie. Opis trzech przypadków. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu21(4).
 2. Marciniak-Łukasiak, K., Żbikowska, A., Kowalska, M., & Gocał-Rosińska, M. (2013). Rynek suplementów diety wspomagających odchudzanie. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, (2), 57-60.
 3. Wybieralska, K. (2012). Czynniki wpływające na postawy konsumentów wobec wybranych suplementów diety. Zeszyty Naukowe/Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, (244), 102-119.
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx