Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Dlaczego dietetyk powinien znać psychologię?

Wiele osób dietę utożsamia z niesmacznymi potrawami, wieloma wyrzeczeniami i koniecznością odstawienia ulubionych produktów. Warto pamiętać, że pod tym słowem kryje się sposób żywienia, dopasowany do potrzeb danego pacjenta, jego schorzeń, alergii czy aktywności fizycznej. Często odejście od konkretnego jadłospisu wzbudza poczucie winy, wyrzuty sumienia, a przecież chodzi o regularne i zbilansowane posiłki, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. Sprawdź, dlaczego dietetyk powinien znać się również na psychologicznym podejściu do pacjenta.

Łatwiejsza komunikacja

Pacjenci często odczuwają wstyd, nie chcą dzielić się wszystkimi informacjami, albo chcą przedstawić siebie w jak najlepszym świetle i nie są szczerzy w trakcie wywiadu. Psychologiczne podejście ułatwia komunikację, pozwala swobodniej podejść do tematu, co sprzyja otwartości i pozwala wypracować kompromis. Budowanie dobrej relacji z pacjentem, szczególnie tym, który odczuwa silne poczucie wstydu, ma trudną relację z jedzeniem i nie zawsze jest w stanie mówić o swoich trudnościach, jest bardzo ważne.

Lepsze zrozumienie pacjenta

Dietetyk ze znajomością psychologii jest w stanie lepiej zrozumieć pacjenta. Nie zawsze motywowanie i podawanie konkretnego rozwiązania jest dobre. Istotne jest określenie, w jakiej fazie zachowania znajduje się pacjent, czy jest gotowy na zmianę czy wymaga również konsultacji z innym specjalistą. Część osób nie stosuje się do zaleceń, znajduje wiele argumentów przeciw ich wprowadzeniu – w takiej sytuacji trzeba nie tylko wysłuchać pacjenta, ale także dać mu narzędzia, które realnie pomogą, a nie wpłyną negatywnie.

Współpraca z innymi specjalistami

Każdy dietetyk w Warszawie, Poznaniu czy w innym mieście, powinien współpracować także ze specjalistami z pokrewnych dziedzin. Pacjent, który ma problem z kontrolą jedzenia, zajada emocje, czy cierpi na zaburzenia odżywiania, wymaga kompleksowej opieki psychologicznej. Interdyscyplinarne podejście daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala otoczyć go kompleksową opieką. Zarówno konsultacje dietetyczne, jak i psychoterapia w Warszawie, pozwalają osobom z chorobami żywieniowo zależnymi odzyskać kontrolę nad swoim życiem i realnie poprawić jego jakość. Odnalezienie źródła trudności to pierwszy krok do zdrowia, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.

Wiedza psychologiczna pozwala dietetykowi lepiej zrozumieć pacjentów, dobierać zalecenia i reagować na różne sytuacje. Dzięki temu specjalista wie, dlaczego spada im motywacja, odwołują wizyty czy negują zalecenia. Jeżeli jesteś dietetykiem i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, poprawić komfort pacjenta i lepiej zrozumieć podejście, to warto brać udział w szkoleniach i kursach. Postaw na edukację, która z pewnością pomoże w pracy!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx