Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Bułgaria weszła do strefy Schengen. Co to oznacza dla inwestorów?

Po 13-letnim okresie oczekiwania, 31 marca 2024 roku Bułgaria dołączyła się do strefy Schengen. Co to oznacza dla polskich inwestorów, zainteresowanych nabyciem nieruchomości mieszkalnych na terenie tego kraju? Wyjaśniamy.

Teraz każdy, kogo interesują mieszkania w Bułgarii na sprzedaż, może przyjechać do kraju osobiście, nie martwiąc się o formalności lub długie korki na granicy.

Wydarzenie historyczne: Bułgaria w strefie Schengen

Dołączenie Bułgarii do strefy Schengen odbyło się w ograniczonym zakresie. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, określiła to wydarzenie jako historyczny moment i wielki sukces dla państwa, podkreślając jednocześnie znaczenie strefy Schengen jako największego na świecie obszaru swobodnego przepływu osób. Szefowa KE zaznaczyła, że ten krok wzmacnia i jednoczy Europę. 

Marzenie mieszkańców i gości Bułgarii stało się rzeczywistością, ale z pewnymi ograniczeniami: swoboda podróży dotyczy wyłącznie osób wybierających statki morskie i powietrzne oraz podróżujących samochodami i autokarami. Przekraczający granicę piesi podróżnicy, nadal podlegają kontrolom granicznym.

Rozszerzenie strefy Shengen: podstawowe informacje

Informację o decyzji dotyczącej włączenia Bułgarii do części Schengen, obejmującej loty i podróże morskie, przekazała jeszcze w grudniu hiszpańska prezydencja w Radzie UE. Bułgaria, wraz z graniczącą z nią Rumunią, starały się o pełne członkostwo od 2011 roku. Przypomnijmy, że pierwsi członkowie strefy Schengen przystąpili do niej w 1995 roku, kiedy zniesiono kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Chorwacja, jako 27. kraj dołączyła do strefy 1 stycznia poprzedniego roku, natomiast Polska jest członkiem Schengen od 21 grudnia 2007 roku.

Dlaczego prawa Bułgarii są ograniczone?

Obecnie, mimo wielu dyskusji na temat całkowitego włączenia Bułgarii do strefy Schengen, kontrole na jej granicach lądowych w Austrii nadal obowiązują. Jest to spowodowane wymogami, które Austria wysunęła wobec Bułgarii, a które dotyczą ograniczenia napływu migrantów do krajów Europy Zachodniej. Wymogi te obejmują między innymi:

  • wzmocnienie nadzoru na granicach Bułgarii;
  • deportację do Bułgarii migrantów, którzy początkowo zarejestrowali się tam, ale później trafili do Austrii. 

Wszystkie te wymogi opierają na europejskim rozporządzeniu dublińskim, według którego osoby ubiegające się o azyl muszą to robić w kraju, w którym zostały zarejestrowane po raz pierwszy w Unii Europejskiej, bez możliwości wyboru innego państwa. 

Bułgaria w strefie Schengen a inwestycje w nieruchomości: czy coś się zmieniło?

Przystąpienie Bułgarii do strefy Schengen 31 marca 2024 roku, otwiera nowe perspektywy dla polskich inwestorów zainteresowanych rynkiem nieruchomości w tym kraju. Możliwość podróżowania bez konieczności przechodzenia kontroli granicznych w przypadku lotów i podróży morskich, ułatwia inspekcję nieruchomości i zarządzanie inwestycjami.

Warto jednak uwzględnić fakt, że zniesienie barier w podróżowaniu może przyciągnąć do Bułgarii większą liczbę inwestorów zagranicznych, co najprawdopodobniej wpłynie na wzrost popytu na nieruchomości.

Jeśli więc poszukujesz bezpiecznej przystani dla swoich kapitałów w regionie Europy Wschodniej, zdecydowanie warto rozważyć zakup domu lub apartamentu w Bułgarii, której atrakcyjność inwestycyjna po przystąpieniu do strefy Schengen znacznie wzrosła. Obecnie jest to jeden z najbardziej obiecujących krajów na zakup nieruchomości na wynajem lub pobyt stały.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx