Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Kiedy warto sięgnąć po kredyt balonowy?

Kredyt balonowy to niezwykle ciekawy produkt bankowy i choć cieszy się on coraz większym zainteresowaniem klientów, wciąż nie jest tak samo popularny jak inne rodzaje kredytów, w tym kredyt samochodowy. Znaleźć go można w propozycjach przygotowanych przez różne banki. Skorzystanie z niego umożliwia dokonanie zakupu nowego samochodu bez posiadania wystarczających na ten cel środków i – co ważne – bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Jak to możliwe? Czym jest kredyt balonowy i kiedy warto po niego sięgnąć?

Kredyt balonowy – co to takiego?

Mianem kredytu balonowego, a dokładniej raty balonowej określa się specyficzny sposób spłaty raty kredytu przeznaczonego na zakup samochodu. Rata balonowa jest proponowana kredytobiorcom podczas wyboru sposobu spłaty zadłużenia, jako alternatywa dla stałych lub malejących rat. Jej istotą pozostaje fakt, iż kredytobiorca przez cały czas trwania umowy kredytowej spłaca jedynie odsetki od pożyczonego kapitału. Jego spłata oraz pozostała część odsetek odbywa się jednorazowo pod koniec okresu kredytowania, jako tzw. ostatnia rata.

Korzystając z tego rozwiązania, kredytobiorca przez większą część obowiązywania umowy kredytowej spłaca wyłącznie odsetki, nie spłacając tak naprawdę pożyczonej kwoty. Jak łatwo się domyślić, dzięki temu spłacane przez niego miesięczne raty są stosunkowo niskie i nie stanowią tak dużego obciążenia dla domowego budżetu, jak ma to miejsce w przypadku rat stałych czy też rat malejących. Pozwala to na zakup nowego samochodu nawet w sytuacji nieposiadania odpowiedniej kwoty na realizację tego celu, bez obaw o to, że spłata zadłużenia doprowadzi do pogorszenia sytuacji materialnej, a nawet utraty płynności finansowej, co mogłoby skutkować wpadnięciem w niebezpieczną w skutkach spiralę zadłużenia.

Z kredytu balonowego mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Najczęściej kres kredytowania w przypadku kredytu balonowego waha się w granicach od 3 do 5 lat. Jego cechą charakterystyczną jest konieczność wpłacenia określonej przez bank kwoty, która jednak zazwyczaj jest niewielka. Procentowa wysokość kwoty ostatniej raty może różnić się w zależności od wybranej propozycji. Zdarza się, że sięga ona nawet 50% wartości pożyczonej kwoty. Kredyt balonowy można znaleźć zarówno w propozycjach instytucji bankowych, jak i niektórych dealerów samochodowych, przy czym warto zaznaczyć, że w przypadku tych ostatnich możliwość skorzystania z kredytu balonowego może dotyczyć wyłącznie wybranych modeli aut.

Rata balonowa – jak to działa?

Jak już wspomniano, w przypadku kredytu balonowego kredytobiorca przez cały czas trwania umowy kredytowej, aż do ostatniej raty, spłaca wyłącznie odsetki od pożyczonej sumy. Ostatnia rata zakłada spłatę całości pożyczonego kapitału. Zdarza się, że jej wysokość znacznie przekracza możliwości finansowe kredytobiorcy i uniemożliwia mu wywiązanie się ze zobowiązania. W takiej sytuacji może on rozważyć jedną z dwóch opcji.

Pierwsza z nich zakłada możliwość odsprzedania samochodu dealerowi i spłatę zadłużenia za pomocą pozyskanych w ten sposób środków. W rezultacie kredyt zostaje spłacony, a kredytobiorca ma możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup kolejnego auta. Druga z opcji dotyczy negocjowania z bankiem możliwości spłaty ostatniej raty w formie podzielonej na mniejsze sumy, czyli de facto w formie kolejnych rat, których wysokość określi bank, podobnie jak długość kredytowania. Skorzystanie z tej możliwości co prawda wydłuża okres kredytowania, ale także ułatwia spłatę zadłużenia i umożliwia zatrzymanie samochodu.

Dla kogo?

Kredyt balonowy to z całą pewnością atrakcyjna propozycja dla tych, którzy nie posiadają wystarczających środków na zakup nowego samochodu i których sytuacja materialna nie pozwala na nadmierne obciążenie domowego budżetu wysokimi ratami. To także dobre rozwiązanie dla osób, które często zmieniają samochody i okres kredytowania traktują jako okres, w którym jedynie użytkują samochód, bez konieczności jego posiadania na stałe.

Fot.: adobestock

Źródła

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-kredyt-balonowy/74j7pwf

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx