Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 czerwca 2024

ADHD u osób dorosłych – objawy i metody leczenia

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to zaburzenie, które najczęściej utożsamia się z dziećmi. Niestety dotyczy ono również osób w sile wieku, ponieważ u większości osób objawy w mniejszym nasileniu obecne są także w dorosłości. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych zaburzenie to nie wynika z błędów wychowawczych czy procesu socjalizacji. Bez pomocy specjalistów objawy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niekiedy osoby dotknięte tym zaburzeniem, niewłaściwie oceniają tego typu dolegliwości i często mylą swoje objawy z depresją, zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym czy zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline).

Objawy ADHD u osób dorosłych

ADHD u dorosłych charakteryzuje się zróżnicowaniem objawów i może przybierać różne formy. Wskazuje się na trzy główne podtypy. W tym wyróżnić należy ADHD z przewagą objawów nieuwagi, nadpobudliwości ruchowej oraz typ mieszany. 

Niekontrolowana i niczym niepodyktowana nadpobudliwość w trakcie wykonywanych obowiązków często jest nierozumiana przez współpracowników. ADHD może przyczyniać się także do trudności z dokończeniem projektów oraz organizacją obowiązków w pracy. Jednak wiele aspektów codziennego funkcjonowania można poprawić, ucząc się technik poznawczo-behawioralnych.

Rozpoznanie ADHD u dorosłych

Właściwa diagnoza ADHD u dorosłych może być niezwykle trudna ze względu na możliwość współwystępowania innych zaburzeń. Psycholog, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu bądź testów komputerowych oraz kwestionariuszy, pomagających ocenić zdolności poznawcze, może stworzyć odpowiednią opinię psychologiczną i doradzić kolejne, dopasowane kroki terapeutyczne.

Konsultacje psychologiczne i psychoterapia

Zarówno impulsywność, jak i brak uwagi u osób dorosłych może powodować stres i wiele negatywnych odczuć, co wpływa na różne aspekty życia, takie jak praca zawodowa, relacje interpersonalne, a także samopoczucie. Osoby z ADHD często doświadczają trudności w organizowaniu codziennych obowiązków, co może prowadzić do poczucia przytłoczenia i frustracji. Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) lub dialektyczno-behawioralna (DBT) przeprowadzana jest przez certyfikowanych oraz doświadczonych psychoterapeutów, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę na temat ADHD. Podczas sesji terapeutycznych klienci i klientki otrzymują cenne wskazówki oraz porady dotyczące radzenia sobie w różnych sytuacjach. Terapeuci pomagają w tworzeniu spersonalizowanych strategii, które mogą obejmować planowanie rytmu dobowego, co pomaga w regularnym wykonywaniu codziennych czynności i unikania chaosu. Zarządzanie zadaniami to kolejny istotny element terapii, który polega na nauce technik organizacyjnych, priorytetyzacji oraz rozbijaniu zadań na mniejsze, bardziej przystępne części. Nauka technik relaksacji, takich jak medytacja, oddychanie przeponowe czy progresywne rozluźnianie mięśni, pomaga w redukcji napięcia i stresu.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx