Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Żywica na podłogę w domu – alternatywa dla paneli i płytek?

Ze względu na swoje unikalne parametry epoksydowa żywica na podłogę cieszy się dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z jej odporności na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemikaliów. Zazwyczaj stosuje się ją w piwnicach, garażach i magazynach. Od pewnego czasu zaczyna się ją jednak wprowadzać również do pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu można bowiem wiele zyskać.

Żywica na podłogę – gdzie się sprawdzi?

Ze względów praktycznych najlepiej stosować żywicę na podłogę w miejscach, gdzie podłoże jest narażone na uszkodzenia różnego rodzaju. Ten materiał jest na tyle wytrzymały, że bez obaw można na nim stawiać kanapy lub inne meble o średniej wadze. Dlatego warto pokryć nim podłogę w sypialni lub salonie i to nawet wtedy, gdy w domu funkcjonuje ogrzewanie podłogowe. Ten rodzaj żywicy można na nie aplikować.

Co ważne, przy zastosowaniu żywicy epoksydowej istnieje możliwość przygotowania powierzchni przeciwpoślizgowej. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w mieszkaniu, gdzie znajdują się dzieci. Dzięki temu można zapewnić im większe bezpieczeństwo.

Kolejna ważna kwestia dotyczy mycia. Powierzchnie pokryte żywicą epoksydową można z łatwością wyczyścić. W przeciwieństwie do płytek są one pozbawione fug, w których często osiada brud. Na dodatek są odporne na szorowanie i nie trzeba do nich kupować drogich, specjalistycznych środków czystości. Z tego powodu żywica jest polecana do miejsc, w których szybko zbiera się kurz i piasek, takich jak np. przedpokój.

Żywice epoksydowe nie sprawdzą się jedynie tam, gdzie są narażone na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem żółkną, dlatego lepiej nie stosować ich na balkonach i tarasach.

Jedna żywica, różne style

We wnętrzach w nowoczesnym stylu, a także industrialnym i skandynawskim dominują minimalistyczne rozwiązania. Z tego też powodu często jest w nich obecna żywica na podłogę. Może być idealnie gładka, co doskonale pasuje do takich aranżacji. Na dodatek istnieje możliwość zastosowania kolorowej żywicy, idealnie dopasowanej do palety, w której utrzymane jest umeblowanie pokoju lub ściany. Przykładowo popularna epoksydowa żywica Sikafloor 2540W jest dostępna w różnych barwach z palety RAL. Szukając płytek czy paneli do domu, nie zawsze łatwo trafić na produkty dostępne w tak wielu kolorach.

Epoksydowa żywica na podłogę ma matowe wykończenie, ale można ją też pokryć warstwą lakieru, dzięki której nabierze połysku. Możliwości dostosowania wyglądu tego produktu do swoich preferencji jest jednak więcej. Przede wszystkim możesz zatopić w żywicy drobne elementy np. piasek kwarcowy, dzięki czemu uzyskasz oryginalny efekt na podłodze. Czasem w tym celu stosowana jest też m.in. folia.

Łatwy sposób aplikacji żywicy

Za wykorzystaniem żywicy epoksydowej przemawia również to, że można z łatwością pokryć nią podłoże. Trzeba tylko uważnie przeczytać zalecenia producenta. W przypadku wspomnianej wcześniej marki Sika najpierw należy przygotować powierzchnię – musi być wyrównana, sucha i dokładnie wyczyszczona. Wszystkie szczeliny i ubytki powinny być uzupełnione. Jeśli żywica epoksydowa Sika ma być nakładana na beton, trzeba wcześniej pozbyć się mleczka cementowego poprzez frezowanie albo z pomocą obróbki strumieniowej.

Następnie powinno się wymieszać żywicę z utwardzaczem. Do tego najlepiej sprawdzi się mieszadło elektryczne (wolnoobrotowe). Aplikację wałkiem można rozpocząć jeśli panuje wskazana przez producenta wilgotność względna powietrza i wilgotność podłoża, a punkt rosy jest na odpowiednim poziomie. Po jej zakończeniu należy pędzlem nałożyć warstwę gruntującą, a następnie wałkiem – doszczelniającą. Potem trzeba już tylko czekać aż posadzka się utwardzi. W zależności od temperatury i wilgotności otoczenia, może to trwać od 48 godzin do nawet 7 dni.

Epoksydowa żywica na podłogę to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chcą, by ich posadzka była trwała i miała nowoczesny wygląd. Warto wypróbować to rozwiązanie jako zamiennik dla wszechobecnych paneli i płytek. Więcej informacji można uzyskać na blogu Milabud m.in. w artykule Żywice zamiast płytek – zastosowanie w praktyce. Być może to właśnie z pomocą żywicy uda się osiągnąć wymarzony, oryginalny efekt.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.