Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Czy żarówki LED można ściemniać?

Żarówki LED sukcesywnie zdobywają coraz większą popularność. Już dawno wyparły klasyczne żarówki żarnikowe, są także częściej wybierane niż energooszczędne. Zużywają mniej energii, działają nawet 10 lat, a do tego nawet po stłuczeniu nie są zagrożeniem dla zdrowia. Dla niektórych osób światło emitowane przez diody może jednak być zbyt ostre. Czy można je przyciemnić? Wielofunkcyjność i użyteczność przedmiotu czy urządzenia to najbardziej pożądane cechy. Oświetlenie LED – czy to w postaci żarówek, czy taśm – ma wielu zwolenników i cały czas zdobywa nowych. Czasem jednak światło emitowane przez diody może okazać się zbyt jasne i ostre. Może to być przeszkodą dla osób nadwrażliwych na światło, czasem nadmierna jasność nie sprzyja chwili (np. w trakcie romantycznej kolacji czy usypiania dziecka). W takich przypadkach często pojawia się myśl, czy żarówki LED można ściemniać? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia.

Na czym polega ściemnianie żarówek LED?

Ściemnianie żarówek LED jest jak najbardziej możliwe – służy do tego specjalny ściemniacz, czyli urządzenie, za pomocą którego możemy regulować natężenie mocy oświetlenia. Zwykły ściemniacz stosowany w przypadku klasycznych żarówek żarnikowych nie spełni swojej roli. Elektroda zasilająca diody LED wymaga stabilnego napięcia, dlatego zmniejszenie go ściemniaczem fazowym będzie powodować niestabilną emisję światła. Żarówka może mrugać lub całkiem zgasnąć. 

Do przyciemniania żarówek LED potrzebne będzie specjalne urządzenie, dedykowane właśnie oświetleniu LED. Najłatwiej mocą światła steruje się na instalacji 12V. Niestety trzeba mieć również świadomość, że nie wszystkie żarówki tego typu nadają się do ściemniania. 

źródło: https://www.unilight.com.pl

Jakie żarówki LED nadają się do ściemniania? 

Warto zastanowić się więc jeszcze przed zakupem żarówek, czy interesuje nas opcja sterowania intensywnością oświetlenia. O wiele łatwiej bowiem kupić od razu żarówki LED przystosowane do współpracy ze ściemniaczami, niż próbować sparować zwykłe z urządzeniem sterującym. 

Próba dopasowania urządzenia ściemniającego nie dedykowanego typowo żarówkom LED może znacznie skrócić ich żywotność, a efekt może być daleki od zamierzonego: od mrugającego, niestabilnego światła, po zgaśnięcie czy nawet zniszczenie żarówki. 

Instalacje LED, ze względu na swoją budowę i sposób działania, są bardziej skomplikowane niż inne rodzaje oświetlenia, dlatego lepiej nie ingerować w jej dedykowane działanie bez odpowiedniej wiedzy. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.