Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 czerwca 2024

Bieganie w parach – idealny motywator dla początkujących

Chcesz rozpocząć swoją biegową przygodę, ale nie znajdujesz w sobie odpowiedniej dawki motywacji? Na dobry start wypróbuj bieganie w parach! To idealna sytuacja, żeby rozpocząć regularne treningi i miło spędzić czas z bliską osobą. Sprawdź nasze triki, które ułatwią start na wspólnej biegowej ścieżce!

Wybierz swojego partnera do biegów

Idealny partner do wspólnego biegania wcale nie musi być wyczynowym sportowcem, nie musi również mieć większego doświadczenia w bieganiu od ciebie. Najważniejsze jest to, aby była to osoba, z którą miło i aktywnie spędzisz czas. Tutaj nie chodzi o zaprawę w biegach, ale o dobre chęci. Jeśli bowiem twoja przyjaciółka będzie chciała ci towarzyszyć w twojej biegowej pasji, a sama nie znosi biegać, to może towarzyszyć ci, jadąc obok ciebie na rolkach lub na rowerze. 

Bieganie z partnerem, przyjacielem lub przyjaciółką 

Jeśli chcesz rozpocząć bieganie z bliską osobą – ze swoim partnerem lub przyjaciółką – to może się to okazać świetnym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu. Bardziej doświadczony w bieganiu partner z pewnością przekaże ci część swojego doświadczenia, które do tej pory zdobył w sporcie. Natomiast osoba, która startuje z tego samego poziomu co ty, na pewno dotrzyma ci kroku na początku biegowych zmagań. Takie sportowe wsparcie pozwala miło zaplanować wspólny czas, zapewnia dwa razy więcej satysfakcji i pomaga we wzajemnym motywowaniu się w osiąganiu celów. 

Od czego zacząć? Dobre buty do biegania to podstawa!

Jeśli chcesz dopiero zacząć bieganie, to przede wszystkim zaopatrz się w odpowiednie buty do biegania. Niestety, ale w przypadku tego sportu nie warto polegać na zwykłych trampkach czy tenisówkach. Bieganie, zarówno to profesjonalne, jak i amatorskie, może wiązać się z różnymi kontuzjami w obrębie kostki, ścięgna Achillesa, kolana, a nawet biodra. Żeby zminimalizować to ryzyko już na samym początku, zaopatrz się w odpowiednie buty do biegania damskie – dla ciebie i twojej przyjaciółki, i odpowiednie buty do biegania męskie – dla partnera lub przyjaciela. 

Buty do biegania dla pronatorów i supinatorów

Czy wiesz, że możesz mieć tendencję do większej pronacji (naturalny ruch stopy do wewnątrz) lub do supinacji (naturalny ruch stopy do zewnątrz) podczas biegania? Odpowiednio dobrane buty zapewnią ci stabilne podparcie i komfort podczas biegów, a co za tym idzie, na pewno przyczynią się do zmniejszenia ryzyka odniesienia kontuzji.

Jak ułatwić sobie dobry start?

Bieganie w parach ma sporo zalet, które okażą się dobrym kołem ratunkowym, gdy pojawią się pierwsze biegowe kryzysy. Po pierwsze, warto wspólnie zaplanować grafik na nadchodzący tydzień. Układając taki harmonogram bierzemy pod uwagę przede wszystkim tryb naszej pracy i dobowy rozkład energii. Może się bowiem zdarzyć tak, że wraz ze swoim partnerem biegowym preferujecie bieganie przed pracą lub nie wyobrażacie sobie lepszego zakończenia dnia, niż wspólny trucht w promieniach zachodzącego słońca. 

Po ustaleniu grafiku na cały tydzień, warto wpisać go na wspólną listę, aby nic nie umknęło waszej uwadze. Warto również uwzględnić osobną rubrykę na zapisywanie liczby przebytych kilometrów, uwag odnośnie wytyczonych tras (np. trasa w parku będzie idealna w upalne lato, natomiast ścieżka dla biegaczy miejskich sprawdzi się podczas krótszych, zimowych dni). 

Bieganie w miłej atmosferze i nagrody za sukcesy!

Na samym początku wspólnej, biegowej przygody warto nagradzać nawet najdrobniejsze sukcesy, aby utrwalić dobre nawyki treningów biegowych. Pomocne w wyrabianiu dobrych nawyków biegacza może okazać się układanie playlist dla tych, którzy lubią biegać z muzyką w słuchawkach. Wzajemne wymienianie się listami z ulubionych utworów może pomóc w poznaniu preferencji muzycznych naszego partnera. Natomiast po skończonym treningu możemy sobe pozwolić na kostkę czekoladowej przyjemności, która dodatkowo wpłynie na polepszenie naszego humoru.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.