Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

5 pomysłów na spontaniczny wypad na weekend

Życie w ciągłym biegu, brak wolnego czasu lub spędzanie go na rozmyślaniu o tym, czego nie zrobiło się w pracy. Taki scenariusz z pewnością zna wielu z nas. W tej całej gonitwie zapominamy o sobie, kierując się jedynie ambicjami, a być może i presją otoczenia. Każdy dzień zaplanowany co do minuty, lista obowiązków zawieszona na lodówce, w aplikacji w telefonie i na wszelki wypadek w notesie. A gdzie w tym wszystkim miejsce na nas samych? Na odpoczynek? Relaks? Reset? Spróbujmy raz na jakiś czas po prostu oderwać się od codzienności, po prostu spakować walizkę i wyruszyć gdzieś na weekend. Brzmi intrygująco, prawda? Oto 5 pomysłów na weekendowy wypad, który zawsze się uda! Nie musimy go skrzętnie planować. Wystarczy torba z niezbędnymi rzeczami, portfel i otwarty umysł.

Praga

Ta niesamowicie urokliwa stolica Czech oferuje nam moc atrakcji o każdej porze roku. Most Karola cieszy oko turystów zarówno latem, jak i zimą, a Hradczany mają do zaoferowania piękne zabytki: Katedrę św. Wita oraz złotą uliczkę.  Z kolei na rynku staromiejskim możemy podziwiać nie tylko kunsztownie zdobione kamienice, ale również jeden z najsłynniejszych zegarów astronomicznych na świecie: Pražský Orloj. Nocleg w Pradze bez problemu znajdziemy w internecie korzystając z serwisów ty booking.com czy airbnb.com.

Mazury

Choć te kojarzą się głównie z letnimi wczasami, to warto wiedzieć, że są niezwykle piękne jesienią, a także zimą.  Jeśli nie jestesmy miłośnikami sportów wodnych, wycieczka rowerowa czy spacer z pewnością dostarczą nam mnóstwa wrażeń i oczyszczą umysł.  W sezonie letnim możemy pokusić się o nocleg w namiocie, natomiast poza sezonem nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem noclegu.

Tatry

Góry doskonale wyciszają, o każdej porze roku. Obcowanie z przyrodą oraz widok ze szczytu sprawi, że codzienne problemy będa wydawały się mniejsze. Szczególnie polecane są Tatry Słowackie, gdzie w podgórskich miejscowościach bez problemu znajdziemy nocleg w prywatnej kwaterze. Jesienią góry wyglądają obłędnie – feeria kolorów, mgły i przebijające się przez konary drzew promienie słońca będą idealnym tłem do spacerów po szlaku, podczas których nabierzemy dystansu do życia. 

Agroturystyka

To świetne doświadczenie i odskocznia od codzienności. Weekend spędzony w takim miejscu pozwoli nam poznać życie, którego nie doświadczymy w mieście. Będzie to jednocześnie świetna okazja do tego, aby poznać, jak w tradycyjny sposób wytwarza się sery, wędliny czy piecze chleb. Wraz z gospodarzami będziemy mogli oddać się tradycyjnym czynnościom dojenia krowy czy karmienia zwierząt zagrodowych, a przy obiedzie posłuchać ich opowiadań o codziennym życiu. 

Świat escape roomów

Popularne escape roomy to rewelacyjna zabawa dla każdego, kto oczekuje mocnych wrażeń i zarazem pomysł na spontaniczny weekend, dzięki któremu przeniesiemy się do innej rzeczywistości. Jeśli męczy nas codzienna rutyna, zorganizujmy taki wypad z przyjaciółmi i spędźmy weekend zdobywając kolejne escape roomy, które zlokalizowane są niemal w każdym większym mieście. 

Ja się przygotować na spontaniczny weekend

Choć samo słowo “spontaniczny” wyklucza swego rodzaju przygotowania, to jednak warto pamiętać o kilku niezbędnych w czasie podróży kwestiach:

  • Nocleg – nie musimy go od razu zarezerwować, lecz warto przygotować sobie kilka informacji o możliwościach nocowania w danym miejscu, na przykład w hostelu, na polu namiotowym czy może u znajomych lub rodziny, którzy akurat w danym miejscu mieszkają
  • Ubranie na różne warunki pogodowe  – choć prognozę na weekend możemy bardzo łatwo sprawdzić, to warto wziąć ze sobą ciuchy i obuwie, które może nam się przypadać w przypadku zmiany planów. Nic nie stoi na przeszkodzie wrzucić do plecaka strój kąpielowy, kurtkę przeciwdeszczową czy kalosze. 
  • Telefon – w pełni naładowana bateria w telefonie to oczywiście podstawa. Oprócz ładowarki warto wziąć ze sobą powerbank, który będzie pomocny w kryzysowej sytuacji.
  • Pieniądze – weekendowy wypad może zamknąć się kwocie 500 zł. Warto natomiast zabezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanej sytuacji (awarii samochodu, zgubienia portfela). W każdej chwili możemy skorzystać z szybkiej pożyczki online, dzięki której pieniądze na konto otrzymamy jeszcze tego samego dnia. Pożyczka 500zł to stosunkowo niewielka kwota, którą szybko spłacimy, a może okazać się dla nas prawdziwym ratunkiem.

Spontaniczny wyjazd na weekend to doskonała okazja do tego, aby odciąć się na chwilę od codzienności, odświeżyć umysł i nabrać dystansu do życia, który pomoże nam czerpać radość z małych rzeczy. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.