Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Kiedy konieczna jest wymiana zamka w drzwiach?

Drzwi to jeden z tych elementów Twojego domu, który musi działać bez zarzutu. W przypadku awarii wymiana zamka powinna zostać przeprowadzona możliwie jak najszybciej. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo mieszkania i domowników.

Kiedy trzeba wymienić zamek?

Przyczyn awarii może być wiele. Często do wymiany zamków dochodzi przez wadliwość klucza. Najpowszechniejszym typem tego rodzaju uszkodzenia jest złamanie lub utknięcie klucza wewnątrz zamka, co automatycznie psuje działanie całego mechanizmu. Warto w tym miejscu nadmienić, że z kluczem należy postępować ostrożnie, bo jest to przedmiot o zaskakująco delikatnej konstrukcji. Nawet delikatna rysa może uczynić go bezużytecznym! Przechowuj go w bezpiecznym miejscu i chroń przed uszkodzeniami.

Inną często spotykaną awarią jest zapchanie zamka. Dochodzi do niej, kiedy w otworze znajdzie się jakiś przedmiot lub substancja, której nie jesteśmy w stanie usunąć bez uszkodzenia całej konstrukcji. 

Wymiana zamków w drzwiach najczęściej jednak jest spowodowana tym, że zamek – jak wszystko inne – zużywa się. Stary i podniszczony przestaje sprawnie pełnić swoją funkcję, stając się coraz mniej wygodnym w użyciu. By zamek służył nam możliwie najdłużej, pamiętajmy o ostrożnym obchodzeniu się z drzwiami i nie trzaskaniu nimi.

W jakich sytuacjach nie czekać z wymianą zamka?

Na pewno, kiedy drzwi są zatrzaśnięte i nie możemy ich otworzyć albo przeciwnie: zamek “wyrzuciło” na wierzch i drzwi nie można zamknąć. Nie warto jednak czekać na tak ekstremalne sytuacje, dlatego warto obserwować, czy zamek nie zdradza symptomów awarii już wcześniej. Jeśli notorycznie zacina się, a klucz ciężko wchodzi, to warto już na tym etapie rozważyć wymianę, aby uniknąć przyszłej awarii. Nie mamy przecież pewności, że w razie nagłego wypadku ślusarz będzie mógł przyjechać od razu – taka sytuacja może Ci się przytrafić na przykład w nocy. 

Koniecznością jest też wymiana zamka po tym, jak zgubiliśmy klucz do mieszkania. Nawet jeśli mamy zapasowe, to nigdy nie wiemy, kto znalazł ten jeden zaginiony lub czy faktycznie został zagubiony, a nie skradziony. W posiadaniu klucza może być przecież włamywacz, który planuje obrabować nasze mieszkanie. 

Wymiana zamka tylko z fachowcem

Chcesz samemu wymienić zamek? Jeśli nie wiesz, jak to się robi, to lepiej nie kombinować, tylko zadzwonić do specjalisty. Nie wiesz, jak poważne są uszkodzenia, więc jeśli nie chcesz pogorszyć swojej sytuacji, poproś o pomoc doświadczonego ślusarza. Fachowiec rozłoży cały mechanizm na części pierwsze i zbada problem. Może się okazać, że wymiana całego zamka nie jest konieczna, gdyż wystarczy usunąć tylko jeden wadliwy element konstrukcji. 

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.