Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 czerwca 2024

Czy monetami kolekcjonerskimi można zapłacić w sklepie? Wyjaśniamy!

Czasami zdarza się, że robiąc zakupy, otrzymujemy od sprzedawcy monetę, która nie przypomina tej, która funkcjonuje w powszechnym obiegu. Wiele osób mylnie uważa, że takie przypadki są ewidentnym wykroczeniem i dowodem oszustwa. Okazuje się jednak, iż unikatowa moneta jest o wiele więcej warta, niż mógłby wskazywać podany na jej rewersie nominał. Czy kolekcjonerskie okazy można zatem uznać za powszechny środek płatniczy?

Emisja monet niestandardowych

W sklepie internetowym skarbnicanarodowa.pl można zamówić monety wydane  z okazji upamiętnienia okrągłej rocznicy ważnego wydarzenia historycznego. Takie wyroby nie mają wybitej na swoim rewersie wartości nominalnej, jednak ich wartość nierzadko jest bardzo wysoka. Kolekcjonerskie monety nie znajdują się w powszechnym obiegu, dlatego też sprzedawca nigdy nie przyjmie ich jako substytutu powszechnego środka  płatniczego. Warto jednak zastanowić się nad zakupem kolekcjonerskich wyrobów, ponieważ jakość ich wykonania zachwyca największych hobbistów numizmatyki.

Alternatywa dla monet powszechnego obiegu

Może się zdarzyć, że wśród standardowych monet, które otrzymaliśmy od sprzedawcy, znajdzie się nietypowa bimetaliczna dwuzłotówka, na której rewersie został wybity wizerunek Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego), Stefana Banacha lub panorama Gdyni. W takiej sytuacji nie powinniśmy jednak mieć pretensji do ekspedienta. Takie monety znajdują się bowiem w powszechnym obiegu. Co więcej, mają one wyjątkowe znaczenie dla kolekcjonerów. Może się również zdarzyć, że trzymany w ręku okaz kosztuje o wiele więcej, niż wskazywać by na to mogła wybita wartość nominalna. Taki wyrób możemy zatem sprzedać hobbiście numizmatyki lub oddać go do skupu.

Niektórymi monetami kolekcjonerskimi można płacić w sklepie, nie wszystkie numizmaty są jednak traktowane jako substytut powszechnie obowiązującego środka płatniczego. Nietypowy okaz pośród popularnych dwuzłotówek czy innych monet może być jednak początkiem niezwykłej kolekcjonerskiej przygody.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.