Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

5 jesiennych dekoracji DIY

Ozdoby DIY to nie tylko radość z samodzielnego ich wykonania, oszczędność pieniędzy, ale także pole do popisu dla naszej wyobraźni. Ponadto zajęcia plastyczne z najbliższymi stanowią znakomitą kanwę do wzmocnienia więzi rodzinnych. Sprawdź, jakie dekoracje DIY, królują tej jesieni.

Jesienne potpourri DIY

Nic tak nie upiększa stołu jadalnego lub stolika kawowego w salonie i nie urozmaica wnętrza, jak wazon lub misa z suszonymi owocamiczęściami roślin lub szyszkami z jesiennego lasu. Zauważmy, że wiele z tych komponentów możemy sami uzbierać w trakcie jesiennego spaceru. Jakkolwiek klasyczne francuskie potpourri to mieszanka świeżych lub suszonych kolorowych kwiatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w naszym DIY potpourri umieścili, to co jesienią dostarcza nam matka natura, a więc: owoce dzikiej różykasztanyżołędzie i szyszki. Zwłaszcza szyszki, owoce dzikiej róży lub suszona jarzębina dadzą nam oprócz widocznych efektów wizualnych także przepiękny zapach jesiennego lasu. Nieco odmienną modyfikację naszej ozdoby stanowić może wiązanka suszonych liści lub kwiatów. Naszą mieszankę umieszczamy w szklanym wazonie dowolnego kształtu i już pierwsza ozdoba DIY gotowa!

Lampiony – zrób to sam

Mając duże słoiki lub inne szerokie opakowania szklane z nieskrępowanym wejściem od góry, możemy pokusić się o przygotowanie lampionów DIY. Pamiętajmy tylko, by opakowanie szklane było wystarczająco szerokie, a świeczka, którą będziemy do niego wkładać niezbyt duża. Zewnątrz słój będziemy obklejać liśćmi, więc musimy je uprzednio przygotować. Suszymy je pomiędzy warstwami bibuły lub chłonącego wilgoć papieru, tak, by liść po wysuszeniu był idealnie płaski. Następnie smarujemy je klejem – najlepszy byłby wytrzymały i jednocześnie elastyczny klej zgrzewczy lub klej do decoupage. Następnie delikatnie pokrywany liśćmi szkło słoika. Słój możemy ozdobić ornamentem z maleńkich żołędzi lub sznurka jutowego.

Jesienne zawieszki DIY – jak je zrobić?

Takie zawieszki DIY nie powinny nastręczać większych trudności nawet dorosłym rękom odwykłym od szkolnych zajęć plastycznych. Do ich wykonania potrzebujemy: szyszekgałązek lub żołędzi, a także kleju zgrzewczego w pistolecie i metalowych kółek. Na każdą naturalną ozdobę wyciskamy odrobinę kleju i przymocowujemy ją do kółka. Od naszej pomysłowości zależy czy zawieszki na ścianę, zasłonę lub na meble będą się składały z jednego, czy z wielu elementów. Gdy już klej wyschnie, zamocujmy do kółek sznurek, który ułatwi nam wieszanie jesiennych zawieszek DIY.

Wazon z jesiennymi „kwiatami”

W trakcie spaceru po lesie starajmy się wybierać gałązki z liśćmi, które nie są zbyt rozłożyste, lecz raczej podłużne, dzięki czemu kompozycja będzie bardziej stabilna. Wazon może stanowić szklana butelka bez naklejek i napisów. Najlepszy materiał stanowią gałązki z liśćmi dębu i klonu, ponieważ liście tych drzew długo utrzymują się swymi szypułkami na gałązkach, a ich jesienna kolorystyka zachwyca swą różnorodnością.

Wieniec na drzwi zrobiony metodą DIY

Wieńce mocowane na drzwiach przybyły do nas z kręgu kultury anglosaskiej, gdzie protestanci na wyspach brytyjskich i potem w Stanach Zjednoczonych umieszczali takie wieńce (nazywane Christmas Ring) w okresie przedświątecznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy jesienią zrobili taki wieniec DIY, wykorzystując do tego suszone owoce (np. jabłka), szyszkiozdobny sznurekgałązki i jako podstawę konstrukcji drut lub giętki metalowy wieszak. Na drut lub wieszak musimy nanizać owoce i jeśli tylko spoistość szyszki lub kasztana na to pozwala również i inne dary natury. Całość możemy ozdobić pofałdowaną lnianą lub jutową materią, a elementy przymocować klejem lub sznurkiem. Ciekawą odmianę takiego ringu DIY będzie stanowić wieniec wykonany tylko z jednego typu surowca, np. tylko z liści lub szyszek.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.