Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Miesiąc miodowy na Bali – jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Zła wiadomość jest taka, że Wasz wymarzony miesiąc miodowy na rajskiej wyspie może okazać się „katastrofą”. Zatrucia pokarmowe, poparzenia słoneczne, zarażenie dengą to tylko kilka z przykrych niespodzianek, które mogą Was zaskoczyć podczas urlopu. Dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak ograniczać ryzyko ich wystąpienia.

1. Mniej problemów żołądkowych

W tropikach bardzo łatwo o zatrucia pokarmowe. Aby zmniejszyć to ryzyko do minimum, pijcie tylko wodę butelkowaną. Róbcie z niej też kawę lub herbatę i używajcie jej do mycia zębów. Unikajcie surowego jedzenia, a już w szczególności ryb. Niedokładnie umyte warzywa również mogą wywołać dolegliwości jelitowe. Dlatego jeśli macie wrażliwe żołądki, jedzcie wyłącznie gotowane warzywa. Nie wybierajcie też restauracji, w których jedzenie leży już gotowe do nałożenia na talerze, zwłaszcza mięso.

2. Po biegunce przyjmujcie probiotyki

Zmiana wody i diety może wpływać na strukturę mikroflory jelitowej, co może skutkować dolegliwościami jelitowymi. Gdy biegunka minie, warto uzupełnić dobre bakterie w jelitach suplementami diety. Do apteczki spakujcie probiotyk w kapsułkach lub probiotyk w kroplach, jeśli któreś z Was ma problem z przełykaniem tabletek. Wybierzcie taki probiotyk w kapsułkach czy kroplach, który można przechowywać poza lodówką.

3. Ostrożnie na skuterze

Planujecie zjeździć nim całą wyspę? Musicie pamiętać o kilku rzeczach. Na Bali obowiązuje ruch lewostronny, a kierowcy często jeżdżą dość szybko. Bali ma też wiele krętych, stromych i wąskich dróg. Dlatego koniecznie załóżcie kaski i zachowajcie najwyższą ostrożność.

Aby jeździć skuterem legalnie, musicie mieć ze sobą międzynarodowe prawo jazdy. To bardzo ważne, bo w razie wypadku w trakcie jazdy bez odpowiednich uprawnień, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia.

4. Chrońcie się przed komarami

Na Bali istnieje duże zagrożenie zarażenia chorobami wirusowymi przenoszonymi przez komary, takimi jak denga i zika. Na szczęście możecie się przed nimi ochronić, stosując silne repelenty na komary. Pryskajcie się nimi nie tylko, gdy idziecie zobaczyć z bliska wodospad, w dżungli czy nad jeziorem, ale także w mieście. Komary, które przenoszą dengę i zikę są aktywne w ciągu dnia i świetnie radzą sobie w skupiskach miejskich, mając za miejsca lęgowe jedynie beczkę z deszczówką.

5. Słońce to nie zawsze przyjaciel

Słońce na Bali jest bardzo intensywne i może Wam zafundować bolesne poparzenia słoneczne. Dlatego w Waszej apteczce – tak jak leki przeciwzapalne, probiotyki, plastry i środki na komary – powinien znaleźć się też krem z filtrem SPF 50. Nakładajcie go co dwie godziny, a nawet co godzinę, jeśli podróżujecie na skuterze w krótkich spodenkach i bluzkach z krótkim rękawem.

6. Zabawa z małpkami

Jednymi z najbardziej popularnych atrakcji na Bali są Monkey Forest w Ubud i piękna świątynia Uluwatu – obie zamieszkałe przez małpy. Zdarza się, że zwierzęta wskakują na ludzi w poszukiwaniu jedzenia (lub wtedy, gdy zainteresują je okulary bądź telefon komórkowy) i mogą niechcący kogoś zadrapać. Warto przygotować się na taką okoliczność i zaszczepić przeciwko wściekliźnie, która również występuje tam nierzadko. Jeśli tego nie zrobicie, a dojdzie do przykrego incydentu, będziecie musieli przyjąć w szpitalu kilka dawek immunoglobuliny, co wiąże się z wysokimi kosztami. Pamiętajcie, aby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie zdrowotne, aby w razie drogiego leczenia, nie pokrywać go z własnej kieszeni.

Bibliografia:

  1. https://www.medycynatropikalna.pl/info/25/szczepienia
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx