Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Staranna pielęgnacja skóry wrażliwej – praktyczne wskazówki

Liczba osób borykających się ze skórą wrażliwą i alergiczną rośnie. Zanieczyszczone powietrze, nieodpowiednia pielęgnacja i liczne alergeny przyczyniają się do problemów z cerą, mimo że wcześniej nie była ona kłopotliwa. Skóra wrażliwa wymaga jednak ochrony i specjalistycznego traktowania. Na czym polega jej pielęgnacja?

Codzienna pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa charakteryzuje się uczuciem napięcia i ściągnięcia, brakiem elastyczności, zaczerwienieniem, a nawet swędzeniem, przede wszystkim jednak ma skłonności do podrażnień. Problemem jest też dobór odpowiednich kosmetyków – mimo że na rynku są specjalne produkty – jak krem, płyn micelarny do skóry wrażliwej itd. – bo nawet po ich zastosowaniu może wystąpić pieczenie, kłucie, zaczerwienienia, reakcje alergiczne i dyskomfort.

Codzienna pielęgnacja to podstawa

Pielęgnacja cery wrażliwej to duże wyzwanie, gdyż skóra jest wtedy wyjątkowo podatna na wszelkie podrażnienia. Warto przetestować różne preparaty dedykowane temu typowi skóry – np. krem, mleczko, płyn micelarny do skóry wrażliwej. Nie oznacza to jednak, że na pewno nie wywoła on żadnych problemów – to kwestia indywidualna, dlatego przeprowadzenie testu jest kluczowe. Jeśli uda się znaleźć niepodrażniające kosmetyki, warto je stosować regularnie i nie eksperymentować.

Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku

Podstawowe działania pielęgnacyjne są podobne w przypadku każdego typu skóry. Wyróżniamy poszczególne etapy, tj. oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie i odżywianie oraz pielęgnację specjalistyczną.

Posiadaczki skóry wrażliwej i alergicznej muszą jednak idealnie dobrać kosmetyki do pielęgnacji. Warto przetestować produkty np. Bioderma Pharmaceris, Garnier. Płyn micelarny do skóry wrażliwej, krem na dzień, krem na noc, serum itd. – oferta jest tak szeroka, że każdy dobierze odpowiednie dla siebie.

Oczyszczanie – kluczowy etap pielęgnacji

W pielęgnacji skóry twarzy kluczowe jest jej staranne oczyszczenie i demakijaż. Warto sięgnąć po delikatny kosmetyk, który nie podrażni i nie uszkodzi bariery lipidowej. Jako preparat do mycia twarzy sprawdzi się m.in. płyn micelarny do skóry wrażliwej, pianka, żel lub mleczko.

Ważne, aby środek nie zawierał barwników i mydła, nie zaburzał równowagi kwasowo-zasadowej. Po oczyszczaniu należy pamiętać o złuszczaniu (np. peeling enzymatyczny), nawilżaniu i pielęgnacji specjalistycznym kremem do skóry wrażliwej, który złagodzi podrażnienia i przywróci skórze równowagę.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx