Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Jak leczyć łuszczycę?

Łuszczyca jest bardzo ciężką, bo praktycznie nieuleczalną dolegliwością dotykającą skórę, polegającą – jak sama nazwa może sugerować – na bardzo częstym łuszczeniu się skóry, w wyniku którego często dochodzi do czerwonych (albo też brązowych czy brunatnych) wykwitów na skórze.

Co najważniejsze, jest to choroba przewlekła i zapalna i choć istnieją różnego rodzaju preparaty na łuszczycę i rzeczywiście służą one do walki z tą chorobą, często praktycznie likwidując jej efekty, powodują jedynie remisję (dłuższą lub krótszą), a ta zazwyczaj zaczyna wracać.

Jak radzić sobie z łuszczycą?

Mimo, że medycyna w naszym kraju i na świecie galopuje do przodu i stale wynajduje nowe rozwiązania w walce z niemal każdą dolegliwością, w przypadku łuszczycy jest to znacznie cięższe – przede wszystkim ze względu na to, że nieznane są bezpośrednie przyczyny jej powstawania. Dlatego właśnie preparaty na łuszczycę działają zazwyczaj przeciwzapalnie lub po prostu walczą bardziej z objawami i tym, jak wygląda skóra chorego, aniżeli z przyczynami, które wywołują tę sytuację.

Podstawowym krokiem w radzeniu sobie i życiu z łuszczycą jest akceptacja tego, że jest to choroba „na całe życie”, jednak poza negatywnym wpływie na estetykę, jest praktycznie nieszkodliwa. Jako że zazwyczaj choroba ta ma charakter miejscowy (a więc nie pokrywa całego ciała), można ją maskować nie tylko za pośrednictwem leków, ale też chociażby dzięki odpowiedniemu dobraniu ubrania – tak, aby to zakrywało miejsca ze zmianami. W cięższych przypadkach niestety trzeba posunąć się do większych rozwiązań, acz wciąż można z tym wszystkim nauczyć się żyć.

Należy pamiętać, że łuszczycą nie da się zarazić – ważne jest, żeby poinformować o tym najbliższe otoczenie, by to przychylniej na nas patrzyło. Udowodniono również, że styl życia (ilość stresu, jakość jedzenia i inne) mają niebagatelny wpływ na tę chorobę – warto więc po prostu żyć w zdrowy sposób.

Rodzaje leków i ich skuteczność

Niewątpliwie każdy z chorujących ludzi musi sięgnąć po preparaty na łuszczycę i aktywnie z nią walczyć. Tutaj do wyboru mamy specyfiki sterydowe oraz naturalne. Opisując te pierwsze można użyć tylko jednego słowa: chemia. Są to leki takie, jak każde inne i choć cechują się świetną skutecznością i zazwyczaj natychmiastowym działaniem, składają się przede wszystkim z elementów chemicznych, które mogą się odbić na innych aspektach naszego zdrowia. Ich największą wadą jest jednak to, że organizm po prostu się do nich przyzwyczaja, przez co ich długotrwałe stosowanie sprawia, że są coraz mniej skuteczne. Warto więc korzystać z nich na bazie opcji awaryjnej, kiedy już nic innego nie będzie działało.

Znacznie mniej inwazyjne są leki naturalne – i tutaj mamy do wyboru bardzo wiele preparatów. Większość z nich bazuje na dziegciu czy moczniku, oba z których mają udowodnione bardzo pozytywne działanie na skórę osób chorych na łuszczycę. Te elementy występują w wielu różnych formach, zazwyczaj w postaci kremu lub maści. W związku z tym ich aplikacja na ciało jest łatwa i niewymagająca od nas chociażby czasu.

Więcej informacji znaleźć można na https://www.febumed.com.pl/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx