Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Na czym polega certyfikacja wyrobów?

Aby dany produkt trafił do sprzedaży, albo później nie został z niej wycofany należy nie tylko zadbać o odpowiednią jego jakość i bezpieczeństwo (aby jego nabywca w żaden możliwy sposób nie mógł za jego pośrednictwem nadszarpnąć swojego zdrowia), ale też pozyskać niezależną, sprawdzoną i wiarygodną opinię potwierdzającą to, pochodzącą z niezależnego od nas źródła.

Właśnie w tym celu powstała tak zwana certyfikacja wyrobów. Zajmujące się nią firmy dokładnie sprawdzają wybrany produkt pod każdym z możliwych kątów w taki sposób, żeby jego jakość nie pozostawiała żadnych wątpliwości, a on sam w sobie nie sprawiał problemów zarówno w procesie transportu, ewentualnej obróbki i przebywania na półkach sklepowych, jak i podczas bycia wykorzystywanym przez klienta docelowego. Dodatkowo robią to (bo jedynie wtedy ma to sens) niezależnie, bezstronnie i z dbałością o szczegóły.

W jakich branżach to potrzebne?

Certyfikacja wyrobów jest czymś, co dotyka niemal każdą branżę, której docelowym odbiorcą jest klient prywatny (ale często i firm produkujących zaledwie półprodukty, których jakość jest równie ważna w dalszym procesie ich obróbki). Najczęściej jest kojarzona z przemysłem żywności i pasz, kosmetyków, artykułów farmaceutycznych oraz paliw i chemikaliów i to rzeczywiście w tych branżach jest najczęściej wykorzystywana.

Wszystkie produkty pochodzące z tych gałęzi przemysłu są bowiem masowo sprzedawane przez sklepy i kupowane przez konsumentów – właśnie dlatego firmy muszą zadbać o ich odpowiednią jakość, certyfikowaną opinią niezależnych ekspertów. Tego typu badania nie są jednak jednorazowe, gdyż certyfikacja wyrobów jest czymś regularnie powtarzanym za sprawą rutynowych kontroli. Certyfikat zawsze można w końcu stracić, jeżeli w czasie działania przestanie się przestrzegać z góry narzuconych i logicznych norm.

Na czym to polega?

W wielkim skrócie rzecz ujmując, certyfikacja wyrobów polega na pobraniu próbki danego produktu przez specjalizującą się w tym firmę, a następnie dogłębnym jej zbadaniu pod każdym możliwym kątem. Naturalnie rzecz biorąc proces ten różni się w zależności od tego, jaki produkt jest jego obiektem. Badając leki na przykład największą uwagę przykłada się do ich składu chemicznego, badając dokładnie, jaki wpływ na człowieka może mieć każdy jego element. Biorąc pod lupę zabawki z kolei patrzy się na bardziej techniczne strony – na przykład na możliwość uduszenia się dziecka po jego połknięciu czy też chociażby łatwość w takim połykaniu.

Czy to konieczne?

Choć nie każdy zdaje sobie sprawę, bo wszystko dzieje się tak jakby „poza wzrokiem konsumenta docelowego”, certyfikacja wyrobów jest bardzo ważnym procesem, istotnym w życiu każdego z nas bo decydującym o dopuszczaniu do powszechnego obiegu produktów spożywczych, chemicznych i innych. Wiele jej zatem zawdzięczamy i na pewno musimy się na nią zdecydować, jeżeli kiedykolwiek będziemy chcieli wypuścić na rynek coś swojego, z czym będziemy chcieli dotrzeć do wielu ludzi, nie tylko poprzez znane sieci sprzedaży.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx