Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Pompy eżektorowe w technice podciśnieniowej

Próżnia, czyli według ogólnej definicji, otoczenie, w którym brak jest cząsteczek powietrza. Przez długi okres czasu nie myślano nad wykorzystaniem energii jaką niesie za sobą podciśnienie. Jednak dzięki ciągłemu rozwojowi przemysłu oraz nowatorskiemu podejściu do otaczającego nas świata i procesów w nim zachodzących wytwarzanie próżni zyskało na wartości i zaczynając od powszechnie wykorzystywanego odkurzacza, aktualnie jest szeroko stosowane w różnorodnych branżach.

Nad obecną popularnością wytwarzania próżni inżynierowie musieli długo pracować. Pompy próżniowe musiały być cały czas udoskonalane, aby finalnie uzyskiwać coraz lepsze parametry pracy, a także coraz wyższe wartości podciśnienia. Dzięki pogłębiającej się znajomości procesów i postępowi technologii aktualnie istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, które mogą być różnicowane w zależności od przeznaczenia czy zapotrzebowania. 

Jako jedną z metod produkcji próżni można wyróżnić technologię eżektorową, która opiera się na zastosowaniu energii sprężonego powietrza. Pompa próżniowa eżektorowa, działająca na zasadzie zwężki Ventouriego, wysysa z układu podciśnieniowego powietrze w wyniku przepływu strumienia powietrza przez tą zwężkę. W ten sposób w układzie powstaje podciśnienie. 

Pompy eżektorowe jako jedna z lepszych metod wytwarzania podciśnienia. 

Pompy próżniowe eżektorowe charakteryzują się prostą budową, a same urządzenia są prawie bezobsługowe. Pompa eżektorowa, w odróżnieniu od pomp elektrycznych, nie posiada żadnych ruchomych elementów, które w trakcie pracy zużywają się, jak również nie wymaga stosowania smarowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedyną czynnością konserwacyjną tego urządzenia jest czyszczenie dysz. Do zalet urządzenia eżektorowego zalicza się także wysoka wydajność oraz niewielkie zużycie energii.

Pompa podciśnieniowa eżektorowa szybko reaguje na zmiany nastaw, co umożliwia zarówno krótki rozruch i zatrzymanie urządzenia, kiedy jest to potrzebne. Każda akcja jakiej chcemy poddać pompę przeprowadzana jest przez sprężone powietrze. Włączanie, wyłączanie oraz regulacja odbywa się poprzez odpowiednie zawory pneumatyczne. 

Dysze eżektorowe charakteryzują się zwartą, kompaktową oraz modułową budową, dzięki czemu konfigurację urządzeń można zmieniać wedle potrzeb poprzez dodawanie lub odejmowanie eżektorów. Najmniejsza pompa zawiera jeden eżektor, z kolei większe modele mogą być wyposażone nawet w szesnaście modułów. Dodatkowo pompy eżektorowe są lekkie, więc nie ma problemu z montażem w bliskiej odległości np. od ssawek. 

Pompa eżektorowa wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle jako element zasilający przyssawki przenoszące różne elementy. Przyssawki mogą mieć różne kształty i rozmiary, od okrągłych, owalnych, przez płaskie, mieszkowe i wiele innych. Możliwe jest także podnoszenie elementów o niejednolitej powierzchni czy fakturze. Oprócz kształtu ssawek na możliwości przyssawki wpływa materiał, z którego jest wyprodukowana. Inaczej będzie się zachowywać ssawka z gumy NBR, silikonu czy poliuretanu. Każdy z materiałów ma inne zalety takie jak odporność na ścieranie czy na wysokie temperatury. 

Pojawienie się nowych rodzajów produktów na rynku determinuje powstawanie innowacji w technice podciśnieniowej, na którą składają się zarówno pompy podciśnieniowe jak i zasilane przez nie ssawki. Więcej ciekawych i przydatnych informacji o technice próżniowej znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/technika_prozniowa

Zastosowanie pompy próżniowej dla transportu materiałów sypkich:

Zastosowanie ssawek do zróżnicowanych powierzchni:

Technika próżniowa podciśnieniowa w testach

Przyssawki próżniowe w zastosowaniu przemysłowym

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
4 lat temu

Jak najbardziej potwierdzamy, iż rodzaj mieszanki gumowej będzie miał wpływ na poszczególne właściwości.

1
0
Dodaj komentarzx